29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Zdravotní volno je dobrý nápad

19.5.2016

Byly popsány kilogramy papíru a mnoho gigabitů o tom, že střední třída nejen v České republice je v krizi. Přitom ta je pilířem každého státu, snaží se prací zejména uživit své rodiny a většinou platí řádně a včas daně. A to není málo.

Vládní ČSSD nedávno přišla s návrhem, aby zaměstnavatelé svým zaměstnancům povinně nabízeli pětidenní zdravotní dovolenou. V zahraničí známou pod pojmem sick-days. Sexuolog Radim Uzel by možná zavtipkoval – nezaměňovat se styk days.

Tento krok by měl nahradit ideu návratu proplácení prvních tří dnů nemoci. I když zejména vicepremiéru spíš více než premiérovi a miliardáři A. Babišovi se tento návrh nelíbí, já jej pokládám za velice rozumný.

Je neveselým faktem, že mnoho lidí z nižších a středních vrstev Homer Simpson by řekl – týká se to i nás, příslušníků vyšší nižší střední třídy častokrát přechází z finančních důvodů svá onemocnění. To není dobře!

Smyslem návrhu je umožnit zaměstnancům, aby menší nemoci nebo indispozice vyřešili bez návštěvy lékaře. Tedy bez formální neschopenky.

Nota bene čeští praktičtí lékaři jsou prací zavaleni a navíc nám nebývale stárnou, ale to je námět zase na jiný komentář.

Podle odhadů Hospodářské komory nabízí již dnes zdravotní volno v různém rozsahu zhruba třetina firem v Česku. Vítám tedy, že se politici snaží o rozšíření této věci i pro ostatní dvě třetiny zaměstnanců a též pro zaměstnance ve veřejné správě.

Mám za to, že jde o opatření odpovídající moderním sociálním trendům 21. století.

Lidé u piva či v internetových diskusích rádi láteří, že politici na ně kašlou. Navržené řešení je přesně ten typ problémů, který zajímá většinu lidí ze spodních deseti miliónů.

I když to politologové asi neradi slyší, občany-voliče zas až tolik nezajímá, zda prezident četl, či nečetl nějaký článek v minulosti v Přítomnosti, či zda politik dá, či nedá záštitu nějakému „festivalu lesbické poezie“. Peníze zkrátka zajímají každého – pořád platí allenovské: Peníze jsou lepší než chudoba, už třeba jen z finančních důvodů. A zda budou lidé moci v klidu a zabezpečeně vyležet např. virózu či chřipku, je trápí obzvláště.

Autor je právník a VŠ pedagog

Právo, 17.5.2016