24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Zaorálkovo pozdní prozření

2.9.2014

Na počátku chci jasně vyjádřit podporu stanovisku české vlády a prezidenta Zemana k situaci na Ukrajině. Přesto k tomu musím dodat jedno ale….

Před několika lety, také to tuším bylo v letním čase, v Česku vrcholila z mého pohledu naprosto trapná diskuse o americkém radaru. Hlavním argumentem odpůrců radaru bylo to, s čím dnes operují obhájci Putina, a to, že to Rusko bude považovat za „provokaci“ a zaměří na nás své jaderné zbraně. A budeme první, kdo to v případné válce mezi Ruskem a Západem (schválně nemluvím o NATO) schytáme. Mezi hlavní odpůrce radaru patřila tehdy sociální demokracie a určitě by bylo možné nalézt mnoho Zaorálkových citátů, jak to tehdy nynější ministr zahraničí „vysvětloval“.

Poté v USA vyhrál volby Barack Obama, Zaorálek do něj vkládal nesmírné naděje a to se mu i splnilo. Obama radar v Česku odpískal. Naopak poctil Česko svou návštěvou a představil tu svou mírovou vizi nového světa, pro kterou chce „tvrdě pracovat“. Nobelův výbor pak Obamu navrhnul na Nobelovu cenu míru za „mírovou politiku“. Americký prezident pak plnil do puntíku své předvolební sliby a stáhnul americké vojáky z Iráku, chystá se stáhnout americké jednotky z Afghánistánu. Ale ten tolik vytoužený mír, který měl díky Obamově politice přijít, se nekoná.

Je svým způsobem otřesné, když USA zlikvidovaly Saddáma Husajna díky zfalšovaným zprávám o chemických zbraních v Iráku a zatím stovky tun těchto zbraní až do nedávna držel další arabský diktátor, syrský prezident Asád. Ten, nad kterým už leta drží ochrannou ruku Moskva. Odchodem amerických jednotek z Iráku začala další tragédie iráckých obyvatel. Velké části Iráku a Sýrie zabrali radikální islamisté, kteří vraždí muslimy, křesťany, prostě každého, kdo s nimi nedrží basu. A k dovršení všeho zmatku prohlásil před několika dny Barack Obama, že pro oblast Sýrie a Iráku „nemá žádnou strategii“. Navíc řekl, že kvůli situaci na Ukrajině neuvažuje v žádném případě o zásahu americké armády. Přesto – ruská propaganda na plný plyn straší americkou intervencí na Ukrajině a prezident Putin spolu s ministrem zahraničí Lavrovem poskytují skutečně probíhající ruské intervenci politické krytí.

Moskva před lety vyhrála ve sporu o radar v Česku, dosáhla toho jednak díky zastrašování Evropy „nedozírnými následky“ a jednak díky politice Baracka Obamy. Lubomír Zaorálek kdysi a dnes jako by byly dvě různé osoby. Jeho vyjádření k ukrajinské krizi jsou konsistentní a naprosto s nimi souhlasím. Obávám se, že s ním už tak moc nesouhlasí jeho voliči a i proruská skupina uvnitř ČSSD. Když pročítám aktivní komentáře čtenářů k rusko-ukrajinské válce, nemůže mi uniknout, jak početná je skupina podporující ruskou politiku. A nemůže mi ani uniknut, že Rusko podporují současně i někdejší nepřátelé ČSSD a současní nejhlasitější odpůrci Evropské unie. Je to jakoby všechno, co platilo před rokem, už neplatí. Tak to obvykle bývá, pokud se dějí věci jakoby nemyslitelné. Ruský prezident opět zdůraznil, že je Rusko jadernou mocností a není možné ho vydírat. O tom, že Rusko realizuje dlouhodobě připravovanou strategii „návratu“ do Evropy, tj. reviduje svou politiku po rozpadu SSSR, není nutné pochybovat. O to grotesknější je přiznání Obamy, že on žádnou zahraničně politickou strategii nemá. Tak to je pro Rusko téměř ideální stav.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz