19.4.2024 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

22.2.2019

Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.

Tomáš Petříček si před sjezdem ČSSD vylepšuje své postavení - jak se zřejmě domnívá - tím, že se chystá na „průlomovou misi“ do USA. Tam bude podle vlastních slov usilovat o to, aby došlo k setkání „na nejvyšší úrovni“ mezi USA a Českem. Podle jeho vyjádření usiluje o to, aby se s prezidentem Donaldem Trumpem setkal jak český premiér Andrej Babiš, tak i prezident Miloš Zeman.

Babiš se slovům Petříčka „podivil“ s tím, že si o svých cestách rozhoduje sám, reakce z Hradu zatím - v čase, kdy píši tuto glosu - nepřišla. Zeman má být hostem blížícího se sjezdu ČSSD a jeho vztah k Petříčkovi je, mírně řečeno, „ambivalentní“. Pochválil ho za jeho jednání s čínským velvyslancem, nicméně se k jeho práci vyjadřuje spíše kriticky. Petříčkovi okopávají kotníky komunisté, kterým se nelíbí jeho postoje (například ve věci jednání Petříčka na Ukrajině). Petříček sice statečně tvrdí, že komunisté o zahraniční politice české vlády nerozhodují, ale komunisté si trvají na svém a chtějí otázku setrvání Petříčka ve vládě projednávat přímo s Andrejem Babišem. Ten se chabě brání tím, že Petříček je nominantem ČSSD. Komunisté ale přitvrzují a vyhrožují vypovězením toleranční dohody s hnutím ANO.

Tomáše Petříčka napadlo - zřejmě poté, co se seznámil s náladou uvnitř ČSSD - spojit své setrvání ve vládě s tím, zda ho delegáti blížícího se sjezdu ČSSD zvolí do pozice místopředsedy ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček však nevidí k tomuto kroku žádný důvod a podle jeho slov je s prací Petříčka spokojen. Rovněž věří i tomu, že se Petříček místopředsedou ČSSD stane. Hamáčkova politika z léta 2018 vedla k nominaci dosud málo známých či neznámých tváří do české vlády. Nyní tedy podle Hamáčka nastal čas, aby ministři za ČSSD Jana Maláčová a Tomáš Petříček doplnili Hamáčkův tým ve vedení ČSSD. Aktivita Maláčové je přitom neutuchající a premiér Babiš má co dělat, aby ji „ukočíroval“. Moc mu to nejde, neboť nápady Maláčové nemají žádných mezí. Tak se teď přes média s Maláčovou dohaduje, kdo má najít miliardy na přidání důchodcům od roku 2020.

Co se Petříčkova zvolení do pozice místopředsedy ČSSD týče, mohlo by to být časem pro tuto stranu kontraproduktivní. Komunisté s námitkami nepřestanou a Babiš jim bude nucen alespoň částečně vyhovět. Může sice obětovat ministra dopravy Dana Ťoka, možná ministryni průmyslu Martu Novákovou, ale zatím stále odolává. Petříček by tak byl pro Babiše ideálním obětním beránkem.

Nedomnívám se, že Petříčkovo rozhodnutí v případě nezvolení místopředsedou opustit ministerstvo zahraničí je příliš moudré. Jeho vyjadřovací schopnosti nejsou na vysoké úrovni a velmi často mu není ani pořádně rozumět. Delegáti sjezdu sice budou pečlivě lustrováni tak, aby svého předsedu Hamáčka co nejvíce podpořili, pokud ale dojdou k závěru, že Petříček není ten kůň, který Hamáčkovi pomůže vytáhnout ČSSD z maléru, nemusí ho do místopředsednické funkce zvolit. Petříčkovo vydírání delegátů sjezdu ČSSD (zvolte mně, jinak mizím) tak nemusí vůbec vyjít.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz