25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Vrátí Zeman úder?

1.1.2011

Ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že jeho úřad podá na bývalou vládu Miloše Zemana a guvernéra ČNB z té doby žalobu kvůli nevýhodné smlouvě o prodeji zkrachovalé IPB do rukou ČSOB. Stalo se tak den poté, co arbitři v Paříži rozhodli o tom, že český stát musí zaplatit ČSOB dluh ve výši téměř dvou miliard korun. Současně arbitráž rozhodla o tom, že ČSOB nemusí státu vyplatit 33 miliard korun, tj. údajnou cenu IPB v době jejího krachu. Připomeňme si, že ČSOB získala IPB za symbolickou jednu korunu. Zeman se nechal slyšet, že by Kalousek neměl vinu za porážku u arbitráže svádět na rozhodnutí vlády před více než deseti lety.

Výsledek pařížské arbitráže není pro stát lichotivý. Na jedné straně lze ocenit snahu státu získat za prodej IPB více peněz než onu symbolickou korunu. Pokud se to ale nepodařilo, vina může být jen těžko svalována na Zemanovu vládu. Smlouva o prodeji IPB do majetku ČSOB byla státem uzavřena mimo jiné i za podmínek, že na krach IPB nedoplatí její klienti. To bylo splněno. Klienti IPB o své úspory nepřišli. Jestliže se po jistém čase v souvislosti se sporem s hlavním akcionářem IPB, japonskou Nomurou, zjistilo podle posudků, že cena IPB v době jejího krachu byla údajně 33 miliard, byl to zřejmě impuls k tomu, aby se stát pokusil tuto částku získat. To, že ji nakonec nezískal, je dokladem toho, že stát buď nemá dostatečně kvalifikované zástupce u arbitráže, nebo byl jeho požadavek neoprávněný a arbitři to jen potvrdili. Potom se ale zbytečně utratily další milióny za předem jasně prohraný spor.

Vinit vládu Miloše Zemana z toho, že jí schválená dohoda o prodeji IPB do majetku ČSOB byla „nevýhodná pro stát“, a proto jsme pařížskou arbitráž prohráli, je absurdní a velmi alibistické. Vláda, v níž je Kalousek ministrem financí, schválila v rámci úsporných opatření dodatečné zdanění stavebního spoření, což vyvolalo ostré reakce stavebních spořitelen. Zatím není jasné, zda se zahraniční vlastníci stavebních spořitelen neobrátí v této záležitosti také na arbitráž, a ani zdaleka není jasné, zda by takový případný spor stát vyhrál. Ale už dnes je jisté, že se připravují žaloby zahraničních investorů do fotovoltaiky, jejíž výnos bude v následujících letech dodatečně zdaněn 26 procenty. Kromě toho se připravuje i ústavní stížnost o protiústavnosti zákona, který takto fotovoltaiku dodatečně zdaňuje. V tomto byznysu jde již o desítky miliard korun ročně, a případné prohrané arbitráže by tak český stát mohly přijít skutečně pěkně draho. Navíc, pokud by snad Ústavní soud shledal zákon o dodatečném zdanění fotovoltaiky jako protiústavní, státu by vznikla povinnost hradit náklady na vykupovanou elektřinu z fotovoltaiky a neměl by zdroj financí (dodatečnou srážkovou daň) na krytí těchto nákladů. Koho v takovém případě Kalousek zažaluje? Že by sám sebe?

Domnívám se, že Kalouskův postup v tomto případě je první zřetelnou chybou jinak skvěle pracujícího mozkového trustu TOP 09. Chvilku mu budou média pochlebovat a oceňovat jeho „rozhodnost“. Zatím tak totiž česká média, zřetelně stranící TOP 09, činí. Pokud se v novém roce naplní hrozby arbitráží v důsledku zdanění fotovoltaiky a pokud snad dokonce i ÚS tento zákon zamítne, vzniknou Kalouskovi mnohem větší potíže, než si zatím myslí. Už vidím důchodce Zemana, jak mu s jízlivostí vrací úder.