25.6.2019 | Svátek má Ivan


POLITIKA: Volíš Tůmu, nebo koalici?

23.7.2010

Kdyby Zdeňka Tůmy nebylo, TOP 09 by si ho musela vymyslet. Či obráceně: Kdyby TOP 09 nebylo, Zdeněk Tůma by si musel vymyslet ji. Taková klišé se derou na mysl po oznámení Tůmovy kandidatury na pražského primátora za topku.

Tůma je trefa do černého, bingo – zaznívá odevšad. Není divu. Pražská ODS už vytáčí tolik voličů, že v Praze občanští demokraté poprvé od revoluce prohráli sněmovní volby. Zatímco celostátní ODS prošla vzápětí kongresem a sebereflexí, ta pražská se stále pohybuje samospádem. „Primátor Pavel Bém je sice bojovník k pohledání, ale neexistuje už žádný kopec na světě, jehož zdoláním by ještě mohl nějak ovlivnit očekávaný katastrofální výsledek ODS v podzimních volbách,“ čteme na blogu iDNES. Pražská ODS potřebuje za uši, aby se konečně probrala, zaznívá stále častěji i od jejích tradičních voličů. A kdo že jí má dát za uši? Zdeněk Tůma, respektive hlas pro něj.

Říjnové obecní volby budou v Praze znamenat posun. Ale není jasné, v co ten posun vyústí. Bude Tůma primátorem? Bude prvním porevolučním primátorem bez legitimace ODS? Tu sice neměl už Jaroslav Kořán v roce 1990, ale tehdy ještě neexistovala Občanská demokratická strana. Jenže nadšení ze Zdeňka Tůmy coby účinného beranidla proti pražské ODS pomíjí důležitý fakt: volby starostů u nás nejsou přímé – primátorem se nestane ten, komu dají voliči nejvíce hlasů, nýbrž ten, koho zvolí zastupitelé. Na tohle nezapomínejme.

Nadšení Tůmou v pražských kavárnách i novinových redakcích vyvolává atmosféru přímých voleb. Jako by ve vzduchu visela otázka: Komu to hodíš? Jako bychom byli v Americe. Hodíš to Obamovi, nebo McCainovi? Hodíš to Tůmovi, nebo Töpferovi?

Pomiňme teď fakt, že senátor Tomáš Töpfer kandidaturu ODS na primátora s díky odmítl. Mluvíme přece o atmosféře, a na ní jeho odmítnutí nic nemění. Ačkoliv budeme v polovině října volit jen do pražského zastupitelstva, mediální i hospodské debaty navozují dojem, že „to“ hodíme přímo našemu muži či ženě (třeba kandidátce Věcí veřejných Markétě Reedové).

Ta personifikovaná debata je zjednodušující, ale nelze nevidět, že přitahuje lidi a vtahuje je do vlastní politiky. Jako by tu ožívala foglarovská hláška, známá už čtyřem generacím čtenářů: Volíš Losnu, nebo Mažňáka? Volíš Tůmu, nebo...? Za ty tři tečky si dosaďte Tomáše Töpfera, Borise Šťastného, Petra Fejka či kohokoliv podle svého gusta.

Ať už tam dosadíte kohokoliv, kandidáta jakkoliv ideově zabarveného s jakýmkoliv profesním i politickým pozadím, Zdeněk Tůma proti němu působí skutečně jako bingo. Je to muž, který má ve tváři vepsané logo topky: tradice, odpovědnost, prosperita. Takového přece může volit každý konzervativec. Zároveň je Tůma vášnivý cyklista, člověk, který Prahu nesleduje jen okénkem mercedesu či maserati. Takového přece může volit kdejaký alternativec.

Jistě, opatrnost je na místě. Už v pátek psal kolega Ondřej Štindl, že zkušenost z ČNB může na pražském magistrátu, „monumentu arogantního postkomunistického buranství“, selhat. Jenže Praha spravuje téměř padesátimiliardový rozpočet a tam se zkušenost z ČNB hodí. A Tůma není jen suchý úředník. Před deseti lety se zastal bývalého viceguvernéra Pavla Kysilky proti guvernérovi Josefu Tošovskému, ač tím riskoval vlastní guvernérské šance. Není to prostě fachidiot bez páteře a emocí.

Ano, vše hraje pro budoucího primátora Tůmu a Tůma přesně odpovídá typu nearogantního, nezapšklého a otevřeného konzervativce, který dá občanským demokratům v metropoli lekci z mravů. No nevsadíte na to? Nevsadíte na Tůmu?

Pokud ne, tak docela dobře uděláte. Při vší úctě k Tůmovi a při všem opovržení k nehodným mravům i manýrům pražské ODS znovu připomínáme, že v Česku neplatí přímá volba starostů. Co to znamená v praxi? Třeba toto:

Píše se 17. říjen a na internetu vyskakují první výsledky obecních voleb. V Praze získává topka 38 procent, daleko před ODS, ČSSD i VV, a Tůmovi fanoušci jásají. Losna porazil Mažňáka! Budeme mít primátora, jakého jsme většinou hlasů zvolili! Nebudou. Během pár týdnů uzavře v pořadí druhá ODS koalici s pražskou ČSSD či s VV a Pražanům čtyři roky povládne parta, kterou většina voličů nechtěla.

Tahle varianta samozřejmě skrývá různé pikanterie. Pokud by ODS měla v Praze vládnout s VV, museli by to přece schválit „véčkaři“ v referendu. Dovedete si představit, jak schvalují spoluvládu s dinosaury, které se zapřísahali odstranit? Či naopak: Dovedete si představit, jak Vít Bárta s Radkem Johnem tvrdí, že zrovna taková prkotina se referendem schvalovat nebude? Nicméně všichni dobře víme, že v politice jde vše.

Takový scénář by měl jen jednu výhodu. Voliči už v květnu kroužkováním ukázali, že každý krůček posilující přímý charakter voleb ocení. Kdyby jim po výše popsaném říjnu někdo tvrdil, že přímá volba starostů je nesmysl, příště by to u voličů prohrál na celé čáře.

LN, 20.7.2010

Autor je komentátor LNDiskuse


J. Urban
23:01
23.7.2010

P. Hofman
18:30
23.7.2010

Z. Novák
17:05
23.7.2010

A. Reček
11:49
23.7.2010

počet příspěvků: 4, poslední 23.7.2010 11:01

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.