23.5.2018 | Svátek má Vladimír


POLITIKA: Volební spolupráce?

21.5.2014

Může se TOP 09 a ODS v boji o Senát skutečně spojit?

To je otázka, kterou položily sobotní Lidové noviny. A proč by se tak mohlo stát, je dost evidentní: na podzim se obmění třetina senátorů a pravice má logickou snahu rozbít levicovou většinu, která tam vládne stejně jako v Poslanecké sněmovně. ČSSD tam má 43 senátorů a bude obhajovat 20 mandátů.

Je to novinka: před dvěma lety to TOP 09 odmítla. Miroslav Kalousek sice říká, že to byla jiná ODS, ale nemá úplně pravdu. Důležitější bylo, že tehdy ještě byla ODS silnější a TOP 09 se jí obávala. Taky tehdy získala TOP 09 jen jedno křeslo, zatímco ODS čtyři.

Víc než ODS sama, ta změnila hlavně svého předsedu za inteligentního Petra Fialu, změnily se její pozice na politické mapě: podle posledního průzkumu z pátku získala totiž TOP 09 14,2 procent hlasů a ODS jen 7,2 procenta hlasů, což při dvouprocentní obligatorní chybě, by mohlo znamenat, že by se do Senátu taky nemusela ODS vůbec dostat. Zvlášť za situace, kdy se skoro každý týden dozvídáme o nových napojeních jejích politiků na politické podnikatelské podsvětí, justici a policii.

Věta Romana Janouška "Libor (myslí se Grygárek) je dobrý jako kámoš" už mezi mladými lidmi zdomácněla stejně jako za mého mládí Haďákův vtip: "Zprava dobré, zleva tanky."

Za této situace se tedy nemusí Miroslav Kalousek obávat, že by ODS odsávala jeho hlasy, a taky nehovoří o spojení, ale jen o dohodě na společném postupu při podzimních volbách.

Někde je takové spojení pravděpodobnější, například ve městech, jako jsou Karviná, Cheb, Frýdek-Místek či Znojmo, a někde evidentně vyloučená, jako například v Praze a možná i v Brně.

A i tak to prosadit v ODS údajně nebylo lehké, protože pan Kalousek proti ODS mockrát tvrdě vystupoval a navíc mezi občany má velmi špatnou pověst, kterou mu neustále připomíná i rival nejsilnější, Andrej Babiš z ANO 2011.

Sice se panu Kalouskovi nikdy nic nedokázalo, ale jeho mediální obraz je značně pošramocen. I když nemusí mít se skutečností nic společného, jeho síla je velká a hlavně dlouhodobá, protože souzní s podvědomým míněním většiny ve společnosti, že politici jsou korupčníci a prostopášníci.

Jestli se tedy nějakého spojení TOP 09 s ODS doopravdy dočkáme, bude asi hodně záležet na výsledku víkendových voleb do Evropského parlamentu. Kdyby se tam náhodou ODS vůbec nedostala, znamenalo by to jistě ještě větší rozvrat uvnitř strany a mohla by se taky stát pro TOP 09 jen přítěží.

Zajímavé ale taky je, že v již citovaném průzkumu se propadla i ČSSD na třetí místo: je to asi pozdní důsledek i opoziční smlouvy Klause se Zemanem, kdy proti sobě přestaly stát dva různé koncepty světa a zvítězily nad nimi společné osobní a pekuniární zájmy, které představují vždy nejnižšího společného jmenovatele. Proto voliči začali preferovat v politice bohaté lidi, jako je Andrej Babiš.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


B. Rybák
18:38
21.5.2014

J. Humpolík
6:58
21.5.2014

E. Vašátko
6:54
21.5.2014

R. Tesařík
15:20
21.5.2014

P. Rajman
6:57
21.5.2014

počet příspěvků: 12, poslední 21.5.2014 06:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.