29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Volby budou povinné

2.6.2014

Ukázaly vůbec něco poslední volby? Ano. Brutální nezájem Čechů a Slováků o politiku. Takový nezájem, že prezident Zeman na něj reagoval. A nechal se slyšet, že je zastáncem toho, aby účast v domácích volbách byla povinná. Připomněl, že za první republiky bylo volit povinné. A kdo nešel k volbám, zaplatil mírnou pokutu, která šla do státního rozpočtu. A rozpočet údajně bobtnal a bobtnal.

Povinné volby? Pokuta? Tak tenhle nápad mě nadzdvihl ze židle.

Bude nám v budoucnu nakázáno volit? Kde se v politicích bere ta drzost nutit nás, abychom je volili? Jak mohou zaměňovat právo jít k volbám za povinnost? Jistě, existují takové země. Třeba Belgie. Ale je jich minimum. Proč nemá podobný nesmysl zakotvený třeba nejstarší demokracie světa Británie? Protože povinné volby jsou dnes až na výjimky doménou hlavně nedemokratických zemí.

Povinnost hlasovat je asi tak logická jako povinnost pracovat. Tu jsme tu už také měli. Nemám dojem, že by se osvědčila. Je to naprostá devalvace práva: Když je něco povinné, je toho hodně. Čeho je hodně, to je bezcenné. Toho, co je bezcenné, si lidé neváží. Jsou-li volby povinností a ne právem, lidé si jich neváží. Neváží si své svobody. Když si někdo může nevážit práva a svobody, nemá už daleko k tomu nevážit si ani života. Tací lidí, kteří zaměňují právo s povinností, jsou typově přesně ti lidé, kteří budou vždy zakazovat eutanázii - protože se budou děsit představy dát lidem právo rozhodnout o sobě bez razítka úředníka.

Ale chápu, že je pro politiky frustrující, když k volbám přišlo jen 18 % voličů. A že z této hrstky jim dal hlas jen zlomek voličů. Je to ještě demokracie, když europoslanci stačilo nasbírat necelé 1 % ze všech voličů? Kdyby kandidoval Svaz zahrádkářů a přišli volit všichni jeho členové, nejen že mají europoslance jistého, ale ještě v takové drtivé konkurenci Zelení zezelenají závistí. Fajn, ale potom nedává smysl uvažovat o povinných volbách, ale spíš o nějaké povinné minimální účasti, aby byly volby platné. Jenomže to by zase naprosto rozhodilo koncept evropské volby. Takže nakonec je nejrozumnější vše nechat tak, jak je.

Když už jim to tolik pije krev, měli by se politici spíš zamyslet, proč lidé k volbám nechodí. Nabízí se čtyři možná vysvětlení. Zaprvé protože lidi evropská politika nezajímá. Zadruhé protože lidé politiky natolik opovrhují, že jim nestojí za to někoho se obtěžovat volit. Zatřetí je možné, že lidé jednoduše nemají koho volit. Anebo začtvrté jsou se stávajícím stavem víceméně spokojeni a nechtějí změnu. Paradoxně protentokrát mám dojem, že u mnoha lidí platily naráz všechny čtyři důvody. Až bude politika o běžných lidech a jejich problémech a nikoli o trafikách, budou voliči k volbám chodit. Jenomže v evropských volbách byla hesla s výjimkou jedné či dvou stran víceméně stejná. Rozdíl mezi stranami se smyl.

Jak by mohl mít někdo povinně názor? Řada lidí názor nikdy mít nebude. Jak by asi byl takový povinný názor pro společnost přínosný? Ti, kdo názor nemají, by volili společně s největším davem. Takže by na povinných volbách nejvíc vydělaly velké strany. ANO a ČSSD by určitě měly víc procent. Naopak například takoví Svobodní, zelení či Piráti by měli méně, protože to jsou strany, které se odlišují od mainstreamu.

Když už povinnost, tak někde úplně jinde. Povinné by mělo být třeba to, že poslanci budou chodit hlasovat, protože my jako společnost–zaměstnavatel si je za hlasování coby své víceméně zaměstnance platíme. Povinné by mělo být, že politici nebudou v práci popíjet alkohol. Nejen proto, že dělají zodpovědnou práci. Ale také jednoduše z principu: Který zaměstnavatel toleruje v práci opilého zaměstnance?

Budou-li volby povinné, můj vztah k volbám se zásadně změní. Stane-li se z práva povinnost, devalvují se mi a přestanu si jich vážit. Také existují prázdné volební obálky… Mám snad tolerovat něco tak sprostého, jako vzít mi volební právo?

Převzato z Sichtarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.