19.4.2024 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: „Úspěšná“ Sobotkova vláda podala demisi

3.5.2017

Bohuslav Sobotka vytvořil problém, který vyřešil svou rezignací. „Nejúspěšnější vláda v historii ČR“ tak končí předčasně, jako kabinety před ní. Sobotka končí kvůli slepému naslouchání svým politickým poradcům.

Tlak Bohuslava Sobotky na Andreje Babiše skončil fiaskem. Nejen, že Sobotka nedonutil svého místopředsedu vlády a předsedu ANO k dobrovolné rezignaci. Nakonec podal demisi on sám s dovětkem, že by v případě odvolání Babiše z vlády vytvořil mučedníka, což nechce.

Sobotkova demise je úkrokem stranou. Není to žádné řešení problémů, které Sobotka uměle vytvořil. Snaha o politickou popravu svého koaličního partnera se mu evidentně vymkla z rukou. Motiv pro Sobotkovu aktivitu je samozřejmě jasný a známý. Jsou to alarmující volební preference ČSSD, na kterou se dotáhla už i ODS. Ve skutečnosti je to tak, že pád podpory ČSSD je natolik velký, že naopak ČSSD spadla mezi menší politické strany české politiky.

Nyní je zřejmé, že ČSSD musí jednat. Je velmi pravděpodobné, že Sobotka nebude lídrem strany pro podzimní parlamentní volby. Ze současného vedení ČSSD existuje zřejmě jenom Milan Chovanec, ministr vnitra, jako vážný kandidát na lídra pro volby do sněmovny. Ostatně, popularita Chovance už překonala i popularitu Sobotky. ČSSD se pokusí zabrnkat na „nezávislost na Bruselu“, což by měly dokázat návrhy zákonů z Chovancovy „líhně“ spojené se změnou ústavy.

Ještě 28. dubna prohlásil Sobotka: „Odmítám, že by ČSSD usilovala o rozbití vlády. Jako předseda vlády ale nemohu a nebudu zavírat oči před vážnými kauzami a podezřeními, ať by se týkaly jakéhokoli člena vlády.“ Pár dní nato pak vládu „nerozbil“, pouze ji celou potopil.

Všechny politické strany dnes mají na výběr – buď se budou dál věnovat Andreji Babišovi a dělat mu zadarmo předvolební agitaci, nebo se soustředí na program a představí ho všem voličům. Především však musí mít včele důvěryhodné osobnosti, kterých je pravda v Česku jako šafránu. Jenom nabídka nových tváří a lepšího programu může v současném stavu pomoci. Jestliže strany nic takového nenabídnou, koledují si o krutou volební porážku. Vzhledem k tomu, jak se strany zatím profilovaly, má Babiš a jeho ANO stále slušnou naději na vítězství v podzimních volbách. Pořád ale nelze vyloučit ani mocenský zásah do volební kampaně ve stylu „návštěvy policie na Úřadu vlády v červnu 2013“.

Zlověstně totiž znějí i informace o tom, že se o Babiše zajímá policie. Zdá se, že někteří vlivní politici ČSSD se ještě nevzdali ani myšlenky stihnout do podzimu obvinění Babiše z trestného činu krácení daní. To by současně znamenalo vytvoření „mučedníka na druhou“, a jen proto se ještě k této záležitosti nepřistoupilo.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz