23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


POLITIKA: To Klaus nezvlád!

30.1.2008

Návštěva v zeleném klubu zcela evidentně nesplnila ani to málo, co od ní Václav Klaus čekal. Chování Martina Bursíka na tiskové konferenci bylo, velmi slušně řečeno, mimo standardní zdvořilost. Proč se ale Klaus diví?

Půjde do lidoveckého klubu vykládat, že Ježíšek je taková hezká pohádka? Půjde na komunisty s rozborem nesmyslů v Marxově logice a žádat je, aby se těch nebezpečných blábolů už konečně vzdali? Tak proč mezi žabičkami zelenými zpochybňuje základní postulát jejich víry, na které stojí nejen jejich život v Pravdě, ale také současné dobré bydlo?

Samozřejmě, pokud by zpochybňoval náboženské postuláty v jiných klubech, zachovali by se partajníci jinak, podle svého naturelu i historických zkušeností.

Křesťanství nás provází dva tisíce let. Za tu dobu se výklad nezměnitelných pravd měnil. Dnešní křesťanství se do konfliktů nehrne. Nabídka tu je pořád. Nevyčistíš lampu, mezku, v soudný den se ti to sečte! Též jejich snahu o účast na politické moci provází kompromisní – císaři, co císařovo.

Co je důležité, zda moudrostí pravdy zjevené, zda tisíci let propletenými do společenských struktur, stala se církev smířlivější. Církevní učení nenapadá podstatu moderní společnosti, pouze žádá svoje protekční místo na slunci. Odrazem toho je i chování lidovců.

Marxismus a jeho sesterské radikální teorie vznikly ve století devatenáctém a jejich kruciáty devastovaly století dvacáté. Hlavním poučením z jejich řádění je, že některé věci by se skutečně měly nejdříve odzkoušet na myších. Přestože se dnešní proroci výlučnosti třídní zapřísahají, že příště se jim to už povede, je většina společnosti vůči nim hodně opatrná a oni tuto distanci vnímají. Po výprasku se každý zklidní, třebas naoko.

Zelené náboženství je naopak mladé a bujné. Z křesťanství přejalo vizi Apokalypsy bušící na dveře, z marxismu požadavek podřídit pozemské statky péči o všeobecné blaho podle vědecky poznané nutnosti. Základna jejich víry nerostla do tradice ani dvě tisíciletí ani dvě století, věřící jsou tedy nepevní, nejistí, leč radikální. Potřeba ujišťovat se denně o své Víře a Pravdě je logicky vyšší, než u křesťanů, či marxistů.

Na rozdíl od usedlého křesťanství a násilím usazených marxistů, je enviromentalismus vírou vítězící. Na základě zákona rostou po krajině jejich modlitební mlýny. Na základě zákona je provoz těchto mlýnů dotován Petrovým haléřem ke každé troše elektrické energie. Na základě zákona mají firmy, které podnikají v souladu s jejich vírou, obdržet prostředky, jaké žádné jiné náboženství nikdy nemělo. Při boji o kontrolu takového kšeftu se běžně vraždí a již se vraždilo!

Ještě se divíte, pane presidente, že s vámi Martin Bursík vyběhl?