28.3.2024 | Svátek má Soňa


POLITIKA: Tahle vláda je dobrá

30.4.2012

Tak, je mi jasné, že už tím názvem jsem naštval skoro každého. Jistě, mohl bych si taky zanadávat. Ledacos bych dělal jinak. Mnohé jsem už vládě vyčetl. Pokud by mělo jít o absolutní hodnocení, tak je samozřejmě ten nadpis nesmyslný. Ale zkusme se na to podívat relativně.

Tento národ nežil nikdy na dluh. Zadlužily ho až vlády sociální demokracie, byť na počátku, měly, pravda, určitou omluvu. Předchozí Klausova vláda totiž různé dluhy skryla do Konsolidační agentury, takže se dluhy, které dělala, neukazovaly ve státním rozpočtu. Nicméně po tomto veskrze pozitivním počinu sociální demokraté hospodařili s vysoce schodkovým rozpočtem i v dobách výrazného hospodářského růstu, což se dnes jeví jako trestuhodné hazardování. Mejdan skončil a nyní platíme náklady. A není pravděpodobné, že tato země v tomto století ještě vůbec někdy šestiprocentní růst zažije.

Nyní posloucháme čtyři roky téměř nepřetržitě špatné ekonomické zprávy, nicméně pravicová vláda, při všech nedostatcích, před nimiž nezavírám oči, dokázala Českou republiku přivést mezi země s nejlepším ratingem. Pokud na tom našim odborářům nezáleží, měli by se podívat do Španělska nebo Itálie – Řecko ponechávám stranou jako případ zcela mimořádný.

Za této vlády začalo být úzko kdejakému tuneláři. Pravda, zatím čekáme na odsouzení nějaké velké ryby. Rovněž netvrdím, že tato vláda se aktivně zasloužila za stíhání pana Kotrouše, bývalého velitele pražské městské policie, nebo pana Bartáka, bývalého ministra obrany, případně pana Laušmana z Ředitelství silnic a dálnic, abych jmenoval alespoň některé. Nicméně dá se říci, že vyšetřování těchto lidí přinejmenším nebránila. Zdá se mi, že jak justice, tak policie si počíná mnohem sebevědoměji a nezávisleji, než dříve. Méně povzbudivá situace je na pražském státním zastupitelství, ale ministru Pospíšilovi nelze upřít snahu nějak tuto nesnadnou situaci řešit.

Ano, sám jsem vládu mnohokrát kritizoval za necitlivost při ordinaci reformních kroků. Vláda se zde dopouští trestuhodných chyb, když nechává reformy dopadat nejprve na ty nejslabší ve společnosti. Za to ji stihá oprávněný hněv. Ti, kdo se ovšem nyní hodně hněvají, by měli vyčkat na následující čtyři roky vlády sociálních demokratů. Zda se, že při současném rozložení sil je tato čtyřletá vláda nevyhnutelná. Nevím, zda se na ni Bohuslav Sobotka a jeho druzi opravdu těší – já bych na jejich místě byl spíše sevřený. Jako se mi nelíbí volání po pádu vlády dnes, po nástupu sociální demokracie zatnu zuby a pokusím se čtyři roky jejich vlády nějak ve zdraví přežít. Budu se modlit, aby je přežila i naše země. Pokud se totiž skutečně realizují šílené nápady na "zastropování" stodvacetimiliardového schodku, může nám být po těch čtyřech letech hodně úzko.

Jsem přesvědčen, že celý svět potřebuje nějakou reformu ekonomiky. V posledních třiceti letech ti nejbohatší stále bohatnou, a to nejvíce na úkor střední třídy. Dokud hospodářství "šlapalo" a střední třídě se dařilo relativně dobře, dalo se to vydržet. Nyní se ale transfer bohatství k jednomu procentu těch nejbohatších spíše urychluje, krize nekrize. Já po tom bohatství nikdy netoužil a majetky bohatých mě nechávají chladným. Ale nedivím se pocitu těch, kteří mají vysoko do žlabu, přestože pilně pracují, a kteří se musí smiřovat s tím, že se jim daří hůře, ač pracují více. Konstatuji-li, že tato situace je výbušná, pak nevolám po revoluci. Pokud ale pravice bude před tímto problémem, který se týká i nás, strkat hlavu do písku, nečeká nás nic dobrého. Ano, těšilo by mě, kdyby s návrhem na řešení tohoto problému přišli právě Češi. Ale i pokud s ním přijdou, obávám se, že sami nebudou mít možnost řešení prosadit.

Tvrdím-li, že tato vláda je dobrá, pak nepřehlížím obrovské problémy, před nimiž stojíme. Tato vláda mi ale připadá dobrá ve srovnání s prakticky všemi jinými vládami, které jsme měli. To, že je vystavena tlaku odborů a ulice, je dle mého názoru do velké míry dáno okolnostmi, které nezavinila a které nemohla ovlivnit. Chci to připomenout všem jejím hlasitým kritikům.

Podle mého názoru udělal Petr Nečas chybu, když dal přednost Pavlu Drobilovi před Liborem Michálkem. Udělal ale chybu, když dal přednost Karolíně Peake před Vítem Bártou a Radkem Johnem? Politika je umění možného. Dělají ji nedokonalí lidé. Z hlediska absolutního je u nás minimum politiků, kteří mohou obstát před morálním soudem. Z hlediska absolutního tato vláda není lepší než předchozí a již nyní můžeme říci, že není lepší ani než ta, která přijde. Z hlediska relativního ale bude zřejmě přesahovat jak to, co tu bylo, tak to, co tu bude. Chápu, že toto tvrzení není příliš povzbudivé.

Obávám se, že čím hlasitěji budeme dnes křičet proti vládě, tím horší bude to, co přijde. A ono to bude hodně špatné. Ne nutně proto, že by tak špatná byla sociální demokracie. Do velké míry proto, že situace, kterou řešíme, žádné snadné a bezbolestné řešení nemá. A že by se sociální demokracie lépe vyrovnávala s korupcí? Opravdu si to myslíte, když se nedokázala vyrovnat ani s Jaroslavem Palasem ve vlastních řadách?