16.7.2018 | Svátek má Luboš


POLITIKA: Sociální demokracie dlužníkem

30.9.2017

Altnerovým dědicům má ČSSD zaplatit 338 milionů - nabídla prý polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

ČSSD nabídla dědicům advokáta Zdeňka Altnera 180 milionů korun. Strana se tak chce mimosoudně vyrovnat předtím, než o pohledávce rozhodne Nejvyšší soud. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Soud má definitivně rozhodnout, jestli strana zaplatí Altnerovým 338 milionů korun za to, že jí právník pomohl v roce 2000 získat Lidový dům. Ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec věc nechtěl komentovat. Nejstarší syn Altnera Zdeněk vyrovnání odmítl.

V této souvislosti stojí za povšimnutí, že se o tom na webových stánkách ČSSD čtenář nedozví. Navíc to podle dalších informací s onou nabídkou na mimosoudní vyrovnání bylo zřejmě trochu jinak.

Syn zesnulého právníka Zdeňka Altnera, který pomohl ČSSD vyhrát spor o Lidový dům, potvrdil, že se na něj a jeho sourozence sociální demokraté obrátili s návrhem na mimosoudní vyrovnání. Popřel ale, že by strana nabízela 180 milionů korun, jak s odkazem na zdroj v ČSSD informoval Radiožurnál. „Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka,“ řekl Aktuálně.cz syn nedávno zemřelého právníka Patrik Altner.

Nyní má o povinnosti zaplatit dědicům Zdeňka Altnera částku 338 milionů korun rozhodnout Nejvyšší soud, ke kterému se ČSSD odvolala. Zatím je strana v pozici dlužníka, který se brání všemi dostupnými právními prostředky. Potud je to v pořádku. Nicméně, je to pro ni poněkud trapná pozice.

Policie ČR nyní může stíhat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z ANO za „dotační podvod“, který se stal před řadou let. Podle policie si Babiš přišel nezákonně na částku necelých 50 milionů korun. Tento argument slouží politikům „standardních stran“ k tomu, aby se zapřísahali, že s Babišem po volbách nikdy (naposledy například i KSČM). ČSSD dluží částku téměř sedmkrát vyšší a politikům většiny stran to zřejmě vůbec nevadí.

V současném kolotoči předvolebních slibů jsou ale částky 50 nebo 350 milionů korun směšné. Strany jsou ochotné utrácet desítky miliard ze státního rozpočtu na zvyšování mezd a další „bohulibé účely“. Zatím není jasné, zda Nejvyšší soud rozsudek nižších soudních instancí potvrdí a pokud ano, není jasné, zda ČSSD zaplatí dluh. Zvláště v situaci, kdy by přišla o dosavadní státní podporu počítanou na základě počtu poslanců v poslanecké sněmovně. Pokud by sociální demokracie dopadla ve volbách tak, jak věští volební průzkumy, snížily by se její příjmy za poslance možná až o třetinu, ne-li více. Schopnost splácet stamilionové dluhy by se tak dramaticky snížila a splácení dluhu by mohlo ohrozit ekonomiku fungování strany. Přitom stačilo tak málo, nenechat spor s advokátem Altnerem dojít až do fáze, kdy kvůli smluvním sankcím vzrostla částka až na dnešních astronomických 338 milionů korun.

Sociální demokracie tak doplatila na nerespektování uzavřené smlouvy a na taktiku „necháme to vyhnít“. Nyní to vypadá spíše na to, že „hnití“ čeká ČSSD.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czRODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Diskuse


J. Krásenský
19:47
1.10.2017

P. Lenc
13:15
30.9.2017

J. Jurax
21:07
30.9.2017

D. Polanský
19:51
30.9.2017

L. Novák 475
1:38
30.9.2017

počet příspěvků: 15, poslední 1.10.2017 07:47

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.