23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


POLITIKA: Socialistický eskamotér Sobotka

25.1.2010

Inzertní stránky politických stran vkládané do denního tisku ponechává leckdo bez povšimnutí, nanejvýš pohledem přelétne titulky a obrázky. Na to sázejí marketingoví inženýři a podle tohoto mustru byla také v Právu vytvořena sobotní dvojstrana Paroubkovy strany socialistické.

Zde vynikl článek socialistického místopředsedy Bohuslava Sobotky, který do textu vložil dva obrovské grafy. Na jednom je prý vývoj deficitu státního rozpočtu, na druhém údajně vývoj podílu veřejného dluhu na HDP. Pan Sobotka sice nenápadně přiznává, že porovnává jablka s hruškami, když za základ bere čísla vytvořená podle jiné metodiky než čísla následující, ale vem to nešť. Zajímavější je v tomto případě grafické ztvárnění těchto údajů.

U prvního grafu nám pan Sobotka ukazuje sloupec deficitu z roku 2007 (připravený socialistickou vládou) a potom - vinou Topolánkovy vlády na pohled strmě rostoucí – deficit dvou let následujících:

deficit 1

Graf vypadá hrozivě, že? Kdo si ale všimne čísel, zjistí, že první sloupec je označený číslicí 66,4 miliard, zatímco u druhého je číslo 67 miliard, tedy o šest desetin miliardy větší – jenže výška sloupce je téměř dvojnásobná! Poslední sloupec znázorňuje fiktivní, Sobotkou vymyšlenou cifru 223,9 miliard, tedy asi trojnásobek čísel předchozích – ovšem sloupec je proti nim šestinásobný. Věru šikovná hra s optickým klamem, a tak se můžeme podívat, jak by vypadal graf vytvořený ve správném poměru čísel – očividně už ne tak sugestivně:

deficit 2

To ale socialistickému místopředsedovi nestačí, proto nám nabízí ještě jeden hrozivě vyhlížející obrázek, totiž údajný podíl veřejného dluhu na HDP:

dluh HDP 1

Snad i méně bystrý příznivec Paroubkovy strany socialistické si všimne podivného nepoměru mezi čísly a výškou sloupců. Zatímco druhý sloupec má představovat jednoprocentní nárůst oproti prvnímu, jeho výška je dvojnásobná. A třetí, osmkrát vyšší než první, vzrostl ve skutečnosti o necelých šest procent! Jenže ono by to nebylo tak působivé, kdyby byla výška sloupců vzájemně ve správném poměru:

dluh HDP 2

Jistě, s určitou mírou nadsázky musíme v politické propagandě počítat, ale jestliže je pod takovými hloupostmi podepsaný bývalý ministr financí, člověk se musí zděsit při představě, že takový eskamotér by měl o státní pokladnu pečovat znovu.

Člověk tedy jen nevěřícně zakroutí hlavou, když otočí na druhou stranu inzerátu. Tam je totiž fotografie prvního místopředsedy strany TOP 09 a vedle ní je tučně vysázený výkřik:

Miroslav Kalousek – NEJHORŠÍ MINISTR FINANCÍ V HISTORII ČR

V této souvislosti nezbývá než připomenout Paroubkově straně socialistické a Bohuslavu Sobotkovi zejména, že je to jen pár dní, kdy všemi uznávaný odborník Eduard Janota, současný to ministr financí, jednoznačně označil za nejhoršího ministra financí v celé naší novodobé historii – Bohuslava Sobotku!

Aby ale nebyl veselé zábavě konec, na závěr se můžeme ještě zmínit o titulku článku Jiřího Paroubka, který celé píárové dvoustraně vévodí:

Recept na krizi: šetřeme na provozu státu, ne na lidech

Jak vypadají úspory socialistických politiků v praxi, nám shodou okolností den před tím ukázala Mladá fronta Dnes na příkladu úřadu Milady Emmerové:

Z pokladny plzeňského hejtmanství už odtekly statisíce do kapes různých poradců a nových asistentů. Horší je to, že někteří jsou blízkými lidmi politiků. Kraj se rozrostl od nástupu socialistů nejméně o padesát lidí, což je více než desetina zaměstnaců.

Nad celým tímto spolkem starostlivých spořílků ční sama hejtmanka, která zaměstnává coby poradce svého, ehm, blízkého přítele. A proč u ní tento „blízký přítel“ pracuje? Jak říká paní Emmerová, protože je s ní „na stejné vlně“. A taková „stejná vlna“ znamená na socialistickém státním úřadě pochopitelně víc než nějaké hloupé výběrové řízení...

Bylo by to úsměvné, kdyby ovšem socialisté po svém nástupu neprohlašovali, kterak začnou s personálními audity a úsporami - a kdyby mnozí z nás neměli ještě v živé paměti nepotismus komunistických papalášů.