25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Socialista Štěch štve proti podnikatelům

5.6.2008

Český rozhlas ČR1 Radiožurnál se ve zpravodajství z pondělí 2. 6. 2008 věnoval pilně požadavkům odborů a jejich kritice vlády. A jak je u veřejnoprávního média zvykem, levicová propaganda z informací čouhala ze všech stran. Odboráři svůj „měsíc neklidu“ tráví demonstracemi před Strakovou akademií v počtech, které nelze nazvat jinak než menší než malé. Senátor Štěch, který si prostřednictvím odborářské lobby buduje postavení tribuna nespokojeného lidu a mohutně zbrojí do podzimních senátních voleb, však v diskusi na ČRo1 používal zcela podpásové údery. Jeho oponentem měl být náměstek ministra financí Fuchsa, ten se však téměř na nic, bohužel, nezmohl.

Explicitní lež z úst Štěcha byla o tom, že zde bují „švarcsystém“ a díky němu nedochází do pokladny sociálního zabezpečení dostatečné množství peněz. Proto na vysvětlenou:

Pokud se u nás rozhodne člověk podnikat jako fyzická osoba - OSVČ (osoba samostatně výdělečná činná) - a toto jeho podnikání je jeho hlavním příjmem (což je mimochodem pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění velmi důležité), platí v současnosti určité minimální částky zdravotního a sociálního pojištění. Pokud podnikatel – OSVĆ - je kromě toho zaměstnán a svoje podnikání má jako vedlejší pracovní příjem, platí za tuto fyzickou osobu sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel. Jestliže senátor Štěch tvrdí, že podnikatelé platí oproti fyzickým osobám méně do kasy zdravotního a sociálního pojištění, je to účelová lež. U „normálních“ zaměstnanců je totiž systém nastaven tak, že menší část z odvodů na sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnanec, větší část zaměstnavatel. V současnosti jsou platby sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců pobírajících průměrnou mzdu do systému zcela srovnatelné s platbami, které platí OSVČ. Tu část sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců, kterou platí zaměstnavatel, je třeba chápat jako daňově uznatelnou položku nákladů zaměstnavatele, a zaměstnavatel platí tudíž menší daň z příjmu právnických osob, než kdyby odvody za zaměstnance neplatil.

Český daňový systém je tak dostatečně komplikovaný a bez důkladných propočtů nelze dělat jiné než populistické závěry o tom, jak systém funguje. K tomu je nutné přičíst všeobecně známý fakt, že podnikatelé – OSVČ - podstatně méně zdravotní a sociální systém zatěžují. Jednoduše řečeno, podnikatelům se už vůbec nevyplatí „házet se marod“, jako to často činí populace v zaměstnaneckém poměru. Socialista Štěch tak svým štvaním proti podnikatelům jen dokládá vztah levice k podnikání obecně.

Pokud mne v této souvislosti něco překvapuje, pak skutečnost, že i mezi podnikateli jsou voliči levice - a dokonce 5% podnikatelů volí údajně i komunisty. Tím, že část podnikatelů volí levici, si vlastně sami tito podnikatelé pod sebou řežou větev. V rámci svaté války proti vládním reformám připravují socialisté opětovné zvýšení daní pro zaměstnance s vyššími příjmy a výrazně zvýší povinné platby podnikatelů do zdravotního a sociálního pojištění, jak naznačil senátor Štěch. I „sociálně citliví“ podnikatelé by si proto měli ujasnit, zda svými preferencemi levicové politiky prospívají svému podnikatelskému stavu.