24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Šabatová a Chovanec

22.10.2015

Vše je „na dobré cestě“?

Ombudsmanka Anna Šabatová se po své kritice podmínek v českých detenčních táborech pro migranty sešla s ministrem vnitra Chovancem. Chovanec označil jednání za „příjemné“.

Ministr vnitra Milan Chovanec uspořádal tiskovou konferenci po jednání s ombudsmankou Annou Šabatovou. Podle ministra se situace v táborech, zejména v Bělé pod Bezdězem výrazně změnila, areál opustily jednotky MV v kuklách, nějaký objekt se vymaloval, dětem se dostalo oblečení. Neshoda panuje v tom, zda by migranti měli za pobyt v táboře platit - zaslechl jsem částku 30 000 Kč za rodinu a měsíc.

Není mi sice vůbec jasné, z čeho by tyto peníze měli brát, když se často při cestě do Evropy úplně vydali ze svých úspor. Vůbec ale nelze vyloučit, že se nějaké „nájemné“ migrantům předepíše a bude se po nich vymáhat i po jejich odsunu do Německa.

Navíc, nelze si nevšimnout, že Šabatová na tiskové konferenci ministra vnitra nevystoupila a poskytla ČT jenom krátký rozhovor. V něm připustila, že se její námitky vůči detenčnímu zařízení v Bělé částečně otupily, některé jí kritizované věci již nejsou prováděny. Působila však v ČT velmi nejistě, obtížně hledala slovník a vyjadřovala se vyhýbavě. Zdá se mi, že je Šabatová v jednáních s ministrem vnitra v těžké defenzívě. Chovanec si na tvrdém postoji k migrantům vybudoval v posledních týdnech velice slušnou popularitu. Lze jen smutně konstatovat - co by si naše levicová vláda počala, kdyby neměla takový výborný hromosvod, jakým je téma migrace. Ve světle migrační vlny jsou další závažné otázky (včetně výše deficitu státního rozpočtu na rok 2016 nebo prolomení těžebních limitů v severních Čechách!) na zcela vedlejší koleji.

Sobotkova vláda hraje důsledně hru o tom, že musí Evropské komisi „vysvětlit“ naší situaci. Eurohujerství, sociálními demokraty tolik propagované v časech, kdy byla ČSSD v opozici, se za poslední měsíc a po přehlasování Česka na zasedání ministrů vnitra EU v otázce povinných kvót změnilo tak, že si i sám nekorunovaný vůdce českých euroskeptiků Václav Klaus musí připadat jako v Jiříkově vidění. Není to ale jen Česko, kde se socialistická levice přiklonila k politice „košile bližší kabátu“. Ještě důrazněji proti politice EU vystupuje slovenská levice na čele s Ficem a řecká levice si na souboji s EU pojistila drtivé volební vítězství. A nejtvrdšího kritika získala EU ve volbě nového vůdce Labour Party Jeremy Corbyna. Levice se tak výrazně otáčí k EU zády.

Naše parlamentní i neparlamentní opozice má jen otevřená ústa. Tomio Okamura sice burcuje, objíždí republiku, shání ovečky na protimigrační politiku, česká vláda však svou politikou sebrala všem vítr z plachet. Být radikálnější než česká vláda v protimigrační politice je obtížné. Proto například Okamura burcuje za vystoupení Česka z EU. K tomuto burcování se zatím česká vláda ani prezident neodhodlali, ale není pochyb o tom, že tento další politický trik mají v „zásobě“ pro čas politické „nouze“.

Česká vláda má navíc nepochybně veřejnost na své straně, 70 až 80 procent obyvatelstva jí v její současné politice podporuje. I toho si je ombudsmanka Šabatová vědoma a nemá na to vést s ministrem vnitra tvrdý spor. Válka v Sýrii tak mění politickou mapu světa i Evropy mnohem více, než bylo ještě před několika měsíci myslitelné.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz