22.6.2018 | Svátek má Pavla


POLITIKA: Ryba smrdí od hlavy

28.4.2012

Když už se nám perou kováři, musí se do sebe pustit i kovaříčci. Byť o regulérní zápas vlastně nejde. To jen slabý ministr vnitra, o jehož derniéře ve vládě se v kuloárech šušká každý sudý týden, hledá skulinu, jak se zbavit policejního prezidenta. Oficiálně k tomu může dojít kvůli zpochybnění výběrového řízení, ve kterém Petr Lessy zvítězil. Neoficiálně se ale šušká, že byl prodlouženou rukou Věcí veřejných, jež se však pod tlakem okolností stahují do opozice. Koneckonců i intrikující poslankyně Kočí na legendární nahrávce popisuje, že její skupina má pod kontrolou justici a konkurenti policii.

Ať již je to, jak chce, opět vidíme, kam vede krátkozraká politizace veřejné správy. Pak se může stát, že jednou je policejní prezident nazírán coby okrasa ozbrojených sil a podruhé coby nespolehlivá žába na prameni. Nechť si ale politici svůj kalich hořkosti vypijí až do dna. Pokud do klíčové policejní funkce nechali v rámci mezistranických kšeftů nainstalovat muže, k němuž se dnes nikdo nehlásí, měli by hledat chybu především u sebe. A přestože je ministr Jan Kubice formálně nestraník, ani on není přinejmenším od předvolební kampaně 2006 vnímán jako vzor objektivity. Napadá mě dobrý tucet výhrad k topornému Lessymu, ale marná sláva, v kanceláři se zabydlel a zákon nepřekročil. Že by měl nadstandardní zájem na udržení policejních elit, jež si zadaly se světem byznysu nebo politiky, říct nelze. A vyčítat mu drhnoucí reformu policie rozhodně nemohou politici, kteří vlastnoručně likvidují veřejné služby a utahují opasky tu policistům, tu hasičům.

Nadto dávejme pozor, abychom pro jednoho Lessyho nepřehlíželi celý les problémů souvisejících s institucemi, jež mají dbát o naši bezpečnost. Kontrarozvědka se otřásá skandálem možných audio úniků. Spekuluje se, pro koho pracuje a komu slouží její konkrétní agenti. Nejvyššímu státnímu zástupci je zase bráněno v očistě soustavy žalobců. Jeho spor s nedůvěryhodnými špičkami Vrchního státního zastupitelství v Praze se kdosi snaží převyprávět jako bohapustou válku státních zástupců. No a bitva o policejního prezidenta je rámována vědomím, že kdejaký vysoký policejní manažer nosí v telefonu čísla na různé politiky a kmotry.

Otřepané rčení líčí rybu smrdící od hlavy. Náznak řešení bych proto větřil v příchodu čerstvé vlády, ale i jiné politické atmosféry. Hovořit o tom vpředvečer sněmovního hlasování, ze kterého se nejspíš vylíhne nějaká ta vratká stotrojková staronová většina, je však víc než pošetilé.

Psáno pro ČRo1Diskuse


P. Schuster
8:57
29.4.2012

J. Milfait
16:03
29.4.2012

J. Peřina
20:04
28.4.2012

J. Stejskal
18:25
28.4.2012

počet příspěvků: 4, poslední 29.4.2012 04:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.