25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Růst příjmů a realita

10.7.2017

Obsah volební kampaně většiny politických stran by se dal shrnout do jediného hesla: postaráme se, aby v kapsách občanů zůstalo více peněz.

Jistě chvályhodný záměr, který však má, podle mého názoru, jednu zásadní chybu: málokdo se stará, za co tyto „ušetřené“ peníze budou občané ne moci, ale spíše muset v budoucnu utratit.

Zvyšovat příjmy, ať již růstem mezd a důchodů nebo snižováním daní, je jistě v pořádku. Ale pokud bude současně vytvářen nebo trpěn stav, kdy lidé budou muset vydávat stále více na zajištění základních životních potřeb, pak žádné sliby o zvyšování příjmů - i kdyby byly splněny - ke zvýšení kvality jejich života nepovedou. O tom se však ve volebních kampaních mlčí.

Ekonom Pavel Kohout popisoval nedávno případ špičkového počítačového experta ve společnosti Google ze San Franciska, který zjistil, že ač má vysoký příjem, nájemné by mu spolklo podstatnou část platu. Proto si koupil dodávku, v níž na pozemku firmy přespává.

Pavel Kohout se v této souvislosti ptá: jak je možné, že nejzákladnější potřeby - rodina a bydlení - jsou dnes přepychem (i v bohatých Spojených státech)? Většina našich občanů má sice daleko k platu špičkových počítačových odborníků, ale k řešení podobnému tomu, jež zvolil odborník ze San Franciska, mají mnozí z nich kvůli růstu nákladů na bydlení blíž, než si někteří politici jsou ochotni připustit. A na otázku, kterou v této souvislosti klade Pavel Kohout, pak ve volební kampani neodpovídá nikdo.

Obávám se, že bez zásadních změn, k nimž však dosud volební kampaň žádnou cestu nenabízí, se společnost neobejde. Kostka másla za padesát korun, metr bytu v nájmu za 150 korun, při koupi bytu pak za 70 tisíc - to je předvolební realita.

K tomu moudré úvahy nad „ekonomickými zákonitostmi“, které vedou k tomu, že bydlení je „soukromou záležitostí“, a proto se musí řídit trhem, občas nanejvýš snad rádoby vylepšené úlitbami ohledně teoretického blábolení o „startovacích“ (nikdy nerealizovaných) a podobných bytech, při současné havárii zákona o sociálním bydlení.

To pak ovšem nečiní ze slibů o „ponechání více peněz v kapse voličů“ nic, co by přispívalo většině z nich k představě o šťastném a spokojeném životě v budoucích letech.

Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv

Právo, 8.7.2017