24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Ring volný

4.2.2016

aneb Zeman versus Sobotka

Ve sportu platí pravidlo přiměřenosti, když se boxer vyšší váhové kategorie nesmí střetnout například s váhou muší. Politika má svá vlastní pravidla a více záleží na ohebnosti jazyka a páteře.

Miloš Zeman se jen nerad smířil s tím, že mu jeho „lánský puč“ proti Bohuslavu Sobotkovi nevyšel a Sobotku pak musel jmenovat do pozice premiéra. Ještě na společném novoročním obědě, i když ho doprovázely zmatky, jestli bude s doprovodem nebo bez, se prezident i premiér snažili rozptylovat novináře a bagatelizovat své spory. Na konci ledna už mezi Zemanem a Sobotkou hoří otevřená válka, v níž Zemanova „těžká“ váha dělá až okázale slušnému premiérovi zásadní potíže.

Bohuslav Sobotka si na svém image slušného politika, který se vyhýbá používání expresivních výrazů, vybudoval svou politickou kariéru. Dotáhl to až na českého premiéra, což jsem například i já považoval za funkci, která je nad Sobotkovy síly či schopnosti. Do karet mu však hraje ekonomický cyklus, díky němuž jeho vláda tu posílá tisícovku nám, důchodcům, tu zvedne minimální mzdu.

Na pozici ministra vnitra sice úřaduje „pučista“ Milan Chovanec, toho však vzal Sobotka i z taktických důvodů už dávno na milost. Chovanec si navíc v migrační krizi počíná rozhodně lépe než ministři vnitra dalších evropských vlád a i díky němu se v Česku daří držet populisty typu pana Konvičky zatím mimo parlamentní lavice.

Letošní rok je po delší přestávce opět rokem volebním a Miloš Zeman se evidentně nehodlá smiřovat s tím, že by Sobotkova ČSSD mohla zopakovat úspěch z krajských a senátních voleb roku 2012. Proto se teď média doslova prohýbají pod snůškou Zemanových bonmotů (?), v nichž na premiéra vytahuje „nedemokratický kalašnikov“ či kritizuje českou vládu za „malý odpor vůči Evropské komisi“. Povinné kvóty se tak měly podle Zemana dostat k evropskému soudu, podobně jako to udělal slovenský premiér Fico.

Sobotka v souboji se Zemanem evidentně tahá za kratší konec. Prostořeký Zeman je k nezastavení i v umění vlichocovat se „svým voličům“. Sobotka se brání tím, čím může, když viní Zemana z populismu (sám velký levicový populista!) a hodnotí Zemanovu politiku jako „nelevicovou“. To je snad i pravda, protože Zeman nikdy levicovým sociálním demokratem nebyl, vytvořil jakousi vlastní verzi „levicové“ politiky, když zejména vyhrožoval v létech devadesátých Václavu Klausovi a ODS.

Český politický systém tak evidentně na přímé volbě prezidenta reálně vytváří druhé mocenské centrum. Ačkoliv je to primárně vláda, kdo je odpovědný za domácí i zahraniční politiku, zdatný populista Zeman jí ukrojil velkou porci reálného vlivu a dnes se už prakticky denně vměšuje do jejích pravomocí.

Sobotka je tak sice o poznání mladší, má i rychlé nohy. Nestačí se však účinně krýt a Zeman mu začíná (v boxerské terminologii) zpracovávat solar v rohu ringu. A do toho si ještě přisadí Andrej Babiš s nápadem prodávat pivo s nižším DPH. Restauratéři se hned nechali slyšet, že je to „dobrý nápad“, protože si tím pokryjí „vyšší náklady na elektronickou evidenci tržeb“. Pivaři by se proto neměli radovat z nižší ceny piva předčasně. Sobotka by teď jako sůl potřeboval nějaký trumf. Kam se však podívá, je přepopulizováno. Tady je každá rada drahá.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz