28.3.2024 | Svátek má Soňa


POLITIKA: Progresivně do třetího světa

1.3.2017

Sobotkova daňová progrese ohrožuje budoucnost celé naší země

Americká investiční banka JPMorgan degradovala Česko ze skupiny vyspělých zemí do zemí rozvojových. Důvod? Nedostatečný příjem na hlavu. Bohuslav Sobotka oznámil, že ČSSD půjde do voleb s návrhem zásadního zvýšení daňové progrese. Tři nejhodnotnější americké firmy roku 2016 spadaly do odvětví informačních a komunikačních technologií: Apple, Alphabet (neboli Google) a Microsoft.

Tyto zprávy spolu souvisejí více, než se na první pohled zdá. Věnujme pozornost návrhu na zvýšení daňové progrese. Doplatí na něj každý, kdo vydělává více než 50 tisíc korun hrubého. Podle socialistů jde o menšinu populace, přičemž většina si platově polepší: to je hlavní argument ČSSD. Morálka této argumentační linie je zhruba na úrovni kapesní krádeže, ale nechme ji pro tento účel stranou. Dejme tomu, že účel světí prostředky a že zájem většiny má přednost před zájmem jednotlivce. Jak progresivní zdanění obstojí?

Hrozba národní bezpečnosti

Vezměme v úvahu, koho progresivní zdanění postihne. Nejvíce se má týkat zaměstnanců s hrubým příjmem 50 až 100 tisíc korun. Kdo jsou tito lidé? Především inženýři, lékaři, právníci, středně postavení manažeři a podobní. Jinými slovy: převážně střední třída. Tu lze definovat jako kvalifikované, zpravidla vysokoškolsky vzdělané odborníky, kteří se živí vlastní prací a nikoli nashromážděným kapitálem (což je charakteristika vyšších tříd).

Vezměme jako příklad softwarové vývojáře, na kterých stojí moderní informační ekonomika a výše zmíněné společnosti by bez nich neexistovaly. Nebyl by ani Amazon, ani Facebook, ani průmysl čtvrté generace. Dříve bývaly bohaté ty země, které disponovaly přírodním bohatstvím. Ty časy jsou pryč: nyní jsou bohaté ty ekonomiky, které zvládají informační technologie. Nejen to. V moderních časech asymetrických a hybridních konfliktů znamená silná pozice v softwarovém inženýrství i vyšší míru národní bezpečnosti.

A nyní si zkusme představit, jaký dopad bude mít výrazné zvýšení daně z příjmů na tuto strategicky důležitou vrstvu zaměstnanců. Co si řekne vývojář, kterému Bohuslav Sobotka rázně zvýší daň z příjmů? V mnoha případech asi toto: „Nemusím tady být. Se svou kvalifikací se uplatním v USA, v Británii, ve Švýcarsku nebo jinde. Žít se dá i bez Bohuslava Sobotky. A lépe.“

Jistě, progresivní daně se platí například ve Švédsku. Jenomže Sobotkův návrh by zjednodušeně řečeno znamenal nasadit švédské daně na příjmy rozvojové země. Každý chápe, že zde něco nehraje.

Zdánlivě rozpočtově neutrální změna daňových sazeb může skončit zhoubnou deformací české ekonomiky. Moderní vyspělá ekonomika se neobejde bez kvalifikovaných a dobře placených zaměstnanců, ať už jde o vývojáře, pracovníky ve vědě a výzkumu, designu, marketingu, managementu atd. Stát, který daňově trestá kvalifikované, skončí jako permanentní zásobárna levné pracovní síly a zůstane služebníkem úspěšnějších ekonomik, jejichž vlády a parlamenty uvažují jinak. Degradace Česka bankou JPMorgan svědčí o tom, že něco děláme zásadně špatně.

Montovnou na věčné časy

Obraťme list. Někdo může říci: „Ale co na tom záleží, jsou to jen peníze, hlavně že jsme zdraví.“ Inu, i zde je háček. Absolventi českých lékařských fakult nebývají nijak nadšeni z českých platů ve zdravotnictví ani nyní, před posílením daňové progrese. Což teprve poté: „Studoval jsem šest let, aby mě Sobotka vymačkal jak citron? Děkuji, nechci. Jako lékař se uplatním v Německu, Británii, USA, kdekoli.“ Podle posledního průzkumu mezi mediky jich čtvrtina hodlá pracovat v cizině. Daňová progrese tedy ohrožuje nejen prosperitu, nejen bezpečnost, ale i zdraví české populace.

A co argumenty, že progresivní zdanění je v současné EU normální? V současné EU je bohužel normální leccos. Dvojciferná nezaměstnanost, dluhy kolem 90 procent HDP atd. Mapka ČSSD uvádí, kde všude se příjmy progresivně daní a lživě uvádí Česko jako anomálii. Ve skutečnosti již progresivní zdanění máme díky Kalouskově solidární přirážce. Proč ale má daňovou progresi západní Evropa? Socialisté se snaží tvrdit, že jde o nutnou součást moderního sociálního státu, dokonce o klíč k prosperitě. De facto je však progresivní zdanění pozůstatkem světových válek. Když bylo třeba mobilizovat všechny síly, válčící strany vypsaly vysoké daně. Na rozdíl od přídělových lístků, totálního nasazení a průkazů árijského původu však progresivní daně přežily až do dnešních dní. Poválečným vládám se buď nechtělo vzdávat se nedávno nabyté finanční moci, anebo si vzhledem k dluhům návrat k normálu nemohly dovolit. Sobotkova daňová utopie je cestou do světa, kde občané rozvojové země jménem Česká republika pracují u montážních linek za „spravedlivou“ mzdu, dokud je z tohoto osudu nevysvobodí průmyslová automatizace čtvrté generace. Co bude dál, bůh ví.

Autor je ekonom, spoluautor programu strany Realisté

LN, 27.2.2017

Nová ústava.cz

Realiste.cz