29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Proč nešetřit z toho, co je vedle onoho hnedle

3.4.2012

Vláda navrhuje, aby pracující důchodci neměli úlevy na dani. Místo toho abychom byli rádi, že jsou důchodci, kteří pracují. Neboť jsou to spokojení důchodci.

Vládě se nelíbí, že mnozí lidé pracují načerno. Jistě, není to správné. Ale v podstatě to znamená, že existují volná pracovní místa. Měli bychom tedy spíše uvažovat o tom, jak to udělat, aby ta volná místa nebyla utajena. Aby se jejich majitelům vyplatilo je vytáhnout na světlo boží. A jsme zase u daní a u odvodů.

Ministr Dobeš prohlásil, že odstoupí, protože nechce ožebračit 17 000 učitelů. Všichni to bohužel papouškují po něm. Nejvíce členové a představitelé jeho vlastní strany. Když mu nabídli někteří ministři jeho strany, že převedou ze svých rozpočtů onu částku, kterou měl ušetřit, prohlásil exministr, "že učitelé nejsou žebráci". Což je sice působivé, ale zcela mimo mísu. Kupodivu přitom nikdo neřekne nahlas, že Dobeš mohl ony necelé tři miliardy ušetřit z provozu ministerstva. Případně také zrušením několika absolutně zbytečných ústavů. Jenže to by nemohl spřáteleným úředníkům a externistům rozdávat statisícové odměny. Tak s tím radši praštil.

Každý z nás si pamatuje, že své prohřešky z dětství jsme často omlouvali odkazem na to, že vedle Pepík Nováčků to dělá také. Něco podobného se děje v naší společnosti. Lidé poukazují na špatné s dovětkem, že se s tím nedá nic dělat, protože to tak dělají všichni. Nebo hnedle všichni. Když někdo přijde s tím, že občan X ukradl milion, okamžitě je mu řečeno, že to nic není, protože občan Y se podle všeho nekale obohatil o miliardu. A nakonec to nejvíc odskáčou drobní kapesní zloději či vykradači aut, které se podaří usvědčit. Bývalý politik klidně konstatuje, že Janoušek je jen malým kmotrem, že jsou větší. Což muselo vzbudit v táboře kmotrů značný rozkol. Zřejmě bude nutné, aby se nějaká firma ujala organizace soutěže KMOTR ROKU. Ta by mohla být například souběžná s volbou Miss ČR. Nominovat by mohly i politické strany.

Nedávno vydala Česká národní banka zprávu, že v roce 2011 stoupl zahraniční dluh Česka o 106 miliard. Dlužíme tedy 1,873 bilionu korun. Dále uvedla, že zadlužení českých domácností vzrostlo ke konci února tohoto roku na 1,119232 bilionu korun. Není to od této bankovní instituce zcela seriozní, že vše uvádí v korunách. V eurech by ta zpráva vypadala daleko přijatelněji. Jenže zprávy tohoto druhu již nikoho nezajímají. A vláda, aby nemusela šetřit, zvyšuje daně. Jak to asi dělají v Kanadě, kde je DPH pouze 5%? A v některých zemích nemají DPH vůbec. Den ze dne ztrácí tato vláda příležitosti k tomu, aby zlepšila ekonomických stav této země. A přitom by bylo zcela jednoduché a potřebné zrušit kraje, řadu ministerstev, neplatit politické strany ze státního rozpočtu a omezit či přímo zrušit dotace řadě zbytečných státních institucí.

Kdyby si nějaký renomovaný matematik dal tu práci, mohl by vytvořit několik zajímavých grafů. Jedna křivka by sledovala bohužel krkolomný růst státního dluhu. Další křivka by sledovala četnost výskytu korupčních, byť zatím bohužel záměrně neprokázaných kauz. Další křivka by mohla sledovat finanční objem těchto kauz. A hádejte, jestli by ty křivky ve svém grafickém projevu byly či nebyly totožné. Byly, i když tím by nebyl podán žádný důkaz o tom, že růst státního dluhu způsobuje korupci. To nikoli. Ale umožňuje ji. Ano – již slyším ty námitky vládních činitelů, že hnedle všechno spolknou povinné mandatorní výdaje. No dobře, tak proč nešetřit z toho, co je vedle onoho hnedle.