25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Potíže agenta 009

11.7.2012

V roce 2009 vláda schválila diplomaticky řečeno velmi podivný nákup letadel CASA. Téhož roku založil Miroslav Kalousek politickou stranu, do jejíhož názvu vložil i koncová čísla roku založení. Projekt původně dimenzoval pro předčasné volby, ale když jejich konání zastavil Ústavní soud, nasadil "nula devítku" i v roce 2010. Na tiskové konferenci, kde se vedení TOP 09 vyjadřovalo ke konečnému odpískání předčasných voleb, zazněla i otázka, zda se nové partaji dostane i nového jména – TOP 10. Všeobecné veselí uťal nasupený Miroslav Kalousek tvrzením, že letopočet v názvu zůstane, neb rok 2009 je rokem zásadních změn v české politice.

TOP 09 je tak trochu "fotbalová strana", neboť s rokem založení v názvu se nejčastěji setkáme u fotbalových (popřípadě u jiných sportovních) klubů: Mnichov 1860, Schalke 04 či u nás Bohemians 1905. U politické strany se s tak dlouhou životností, jakou se mohou vykázat tři uvedené kluby, snad ani nepočítá, ale přece jen: Miroslav Kalousek svou formaci nezakládal na jedno použití – "topka" měla dokonce v české politické lize převzít roli nejsilnějšího pravicového týmu.

Na takový sukces to však nyní moc nevypadá, neboť preference strany dlouhodobě spíše klesají a TOP 09 bude možná za dva roky ráda, když se vůbec udrží v soutěži neboli překoná pětiprocentní hranici. Do propadliště ji mohou uvrhnout dvě skutečnosti, jež úzce souvisejí s rokem 2009: letadla CASA a touha společnosti po zásadních změnách v politice.

Koho volíš? Jeho jasnost

V roce 2010 volili TOP 09 lidé od středu do prava znechucení českou politikou a toužící po změně. Touha to byla tak silná, že voliči prostě nechtěli vidět některé nepříjemné věci. Jak skutečnost, že Miroslav Kalousek údajně novou stranu postavil na starých lidoveckých strukturách, tak jeho hříchy z minulosti, kam kromě podezření z nekalých zbrojních zakázek nutno zahrnout i Kalouskovu podporu menšinové vládě lidovců s ČSSD opřené o komunisty po volbách 2006.

Všechny stíny a pochyby totiž rozehnala jeho jasnost kníže Karel Schwarzenberg. Přes osm set tisíc lidí uvěřilo jeho báchorce o Miroslavu Kalouskovi coby napraveném pytlákovi i tomu, že knížepán má na svého nového hajného pozitivní vliv. Šlo samozřejmě o čítankovou ukázku jedné z nejsilnějších kauzálních vazeb v lidské povaze – "přání otcem myšlenky" – nicméně tento psychofyzikální jev TOP 09 nadělil nečekaných takřka 17 procent hlasů a křesla ve vládě.

Poté však TOP 09 začala postupně uvadat, navzdory aktivismu Miroslava Kalouska, jenž kvůli politickým bodům například rád vyvolává potyčky s odboráři. Navíc se začalo vyjevovat, že Karel Schwarzenberg je spíše maskotem než opravdovým předsedou. Je jistě člověkem vzdělanějším, duchaplnějším i vtipnějším než Radek John, v tom však výčet rozdílů pomalu končí. Kdykoliv začalo Miroslavu Kalouskovi či jinému straníkovi téct do bot, kdykoliv ministr financí vytáhl proti někomu do boje, předseda Schwarzenberg ho takřka vždy poslušně podpořil, a to i v situacích, kdy se od něj čekal zásadovější postoj. Ano, v partaji mají všichni táhnout za jeden provaz, nicméně v roce 2010 dostala TOP 09 tolik hlasů právě i kvůli očekávání, že Schwarzenberg se nebude chovat jako běžný český politik.

Asi nejvíce se to čekalo v souvislosti s kauzou ProMoPro. Ať již je reálný základ kauzy (míra provinění Alexandra Vondry) jakýkoliv, od začátku bylo zřejmé, že pravý důvod k jejímu rozpoutání zavdalo odseknutí Miroslava Kalouska od vlivu na ministerstvu obrany. Šlo prostě o odvetu, jinak bychom o nějaké kauze ProMoPro asi vůbec nevěděli. Ovšem je-li Miroslav Kalousek "napravený pytlák", proč se tedy mstí za vyhnání svých kumpánů z korupčního ráje?

Definitivně mu pak masku "napraveného pytláka" může strhnout další vyšetřování případu CASA, jemuž se právě proto snaží, seč může, zabránit. Nicméně v médiích se objevují nové a nové skutečnosti, které dokazují jak různé formy nátlaku nyní během vyšetřování i dříve v době sjednávání obchodu, tak jeho kolosální nevýhodnost. I kdyby vše skončilo bez odsouzení a trestů, politické náklady celé záležitosti mohou nakonec TOP 09 přivést k politickému bankrotu.

Když kouzlo vyprchá

Z "topky" se totiž namísto zásadní změny, slibované v roce vzniku, vyklubala obyčejná partaj – strana zapletená do korupčních kauz, jež kromě problematického předsednického dua dovede nabídnout zpravidla už jen šedé parlamentní myši, které, když se jim šlápne na ocásek, piští výhradně podle partajních not.

A poněvadž knížecí kouzlo vyprchalo, o čemž svědčí i jednociferné preference Karla Schwarzenberga v průzkumech prezidentských kandidátů, čekají TOP 09 v nadcházející sezoně spíše záchranářské práce.

LN, 9.7.2012