20.4.2024 | Svátek má Marcela


POLITIKA: Pohádkové zbohatnutí politika Grosse v souladu se zákonem

15.8.2008

Stanislav Gross opouštěl politiku s pověstí člověka, který nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal zhruba milion korun na financování bydlení. Případem se zabývala policie a dospěla k závěru, že nedošlo k žádnému porušení zákona. Ani tento verdikt však nepřekryl podivné okolnosti, které Grossův případ provázely. To znamená, že neutichly spekulace o tom, kdo mohl mít na bývalého ministra vnitra a premiéra vliv a do jakých zákulisních kšeftů mohl být zapleten.

Vzhledem k tomu, že Gross opustil politiku, mohly ho podobné spekulace nechávat v klidu. Ostatně jeho některé další kroky dokazovaly, že se bývalý premiér pragmaticky drží rčení o štěkajících psech a dále jdoucí karavaně.

Názorným příkladem může být podivný obchod s akciemi společnosti Moravia Energo. Jednatřicet procent těchto akcií měl Stanislav Gross koupit od bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Přišlo ho to údajně na 21 milionů korun. Na tento obchod si Gross měl půjčit od jedné finanční a poradenské firmy. Dluh za něj měl zaplatit jeden podnikatel. Gross později akcie prodal firmě Arca Capital Bohemia za osmdesát milionů. Kruh se posléze uzavřel. Konkrétně v momentu, kdy tento balík akcií koupil miliardář Tomáš Chrenek. Dal za ně sto padesát milionů korun.

Je zajímavé, že tyto akcie si mohl pořídit už v době, kdy je získal Gross a vyšlo by ho to řádově na pár desítek milionů. Takto Chrenek, považovaný za zkušeného a protřelého obchodníka, přišel o velký balík. Znamená to, že všichni účastníci obchodu na tom prodělali. Jedinou výjimku představuje právě bývalý premiér Gross. Ten na transakci vydělal desítky milionů a zároveň získal do budoucna možnost dokázat původ peněz. Proto si Gross mohl dovolit investovat do nemovitosti ve Spojených státech, aniž by riskoval, že si bude muset opět trapně vymýšlet historiky o bohatém strýčkovi. Navíc má nyní v rukou rozhodnutí protikorupční policie, že zmiňovaný nákup a prodej akcií společnosti Moravia Energo nebyl v rozporu se zákony.

Ani tento verdikt však nemůže odstranit pochybnosti o tom, že Gross uzavřel výhodný obchod kvůli tomu, že zastával vlivné politické funkce. Stačí se vrátit o několik let zpět. Když se Česká republika připravovala na vstup do Evropské unie, zavázala se mimo jiné, že stát nebude nejrůznějším způsobem dotovat soukromé ocelářské kolosy. Přesto kabinet na podzim roku 2003 schválil pomoc Třineckým železárnám v podobě odkupu dluhopisů, akcií a náhrad ze ekologické škody ve výši mírně přesahující dvě miliardy korun. Na takovýto krok si musel vyjednat u Evropské komise výjimku. Z pozice ministra vnitra tenkrát o zmiňované pomoci spolurozhodoval Stanislav Gross.

Předtím ještě v pozici šéfa poslaneckého klubu sociální demokracie se prý natolik zajímal o budoucnost výroby železa v České republice, že se osobně vypravil do Třince, aby si ocelářské vize ověřil v praxi. Jednou dokonce s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Robertem Sýkorou. Zájem Stanislava Grosse o třinecký podnik by s odstupem tolika let nevyvolal prakticky žádnou pozornost. To by se však nesměl stát majitelem třiceti jedna procent akcií společnosti Moravia Energo. Tedy podniku jehož většinovým vlastníkem je Tomáš Chrenek. Což je člověk, který ovládá rovněž Třinecké železárny a který byl jejich majitelem už v době, kdy Gross ocelárnu navštívil a kdy o zmiňované miliardové pomoci rozhodoval kabinet.

Zároveň je zajímavé, že Grossovi měl akcie prodat bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Od bývalého ministra vnitra a později premiéra za to údajně inkasoval kolem dvaceti milionů korun. Přitom některé odhady tvrdí, že tržní hodnota akcií mohla v té době být až desetkrát vyšší. Nelze se proto divit spekulacím, že Gross výhodně přišel k desítkám milionů za služby, které mohl jako činný a významný politik společnostem kolem podnikatele Chrenka nabídnout. Tento případ tak zapadl do obrazu, který Gross za svého působení v politice vytvořil v očích veřejnosti. Tedy člověka, který mohl podléhat různým lobbistickým tlakům a být zapleten do podivných obchodů. Grossovi, který opustil politiku, to může být lhostejné. Pro něj je podstatné, že policie ani státní zastupitelství nedospěli k závěru, že by si v nejrůznějších kauzách počínal v rozporu se zákonem.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6