29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Po znovuzvolení Klause přijde bouře

12.12.2007

Hledají-li političtí analytici odpověď na otázku, jaký bude osud současné vlády po případném zvolení Václava Klause na druhé funkční období, měli by důkladně prostudovat projevy Mirka Topolánka a Alexandra Vondry na posledním kongresu ODS, zejména ty jejich části, které se týkají evropské politiky vlády. Jsou v této souvislosti zajímavé z několika hledisek.

Prvním je nepochybně otevřené přiznání, že krajně euroskeptický program ODS, který vycházel vstříc Klausově eurofobii, přivedl Českou republiku do totální izolace v rámci celé Evropské unie. Premiér slovy, že "... k tomu jsme prostě nenašli v Evropě spojence", poprvé přiznal, kam europolitika podle direktiv z Hradu přivedla naši zemi. Alexandr Vondra volí k popisu tristního stavu ještě přiléhavější slova. Ke kompromisu, říká Vondra, "...není alternativa, pokud jí nemá být naše úplná izolace v Evropě...".

Chvála Bohu, že už i klíčoví představitelé naši vlády rozpoznali to, o čem si už roky cvrlikají vrabci na všech českých a evropských politických střechách. Že totiž budou-li poslušně plnit Klausův program demontáže Evropské unie, nejenom pro to nenajdou spojence, jak opatrně říká Mirek Topolánek, ale že spíše platí Vondrovo tvrzení, že totiž pro to nenajdou jediného spojence! Škoda jenom, že toto poznání, že si v Evropě stojíme jako příslovečný kůl v plotě, přišlo tak pozdě. České republice to úplně zbytečně přineslo pověst malicherného potížisty, které se bude velmi obtížně zbavovat.

Obavy realistického křídla ODS z reakce Hradu

Druhým zajímavým aspektem kongresových vystoupení hlavních architektů evropské politiky ODS je, že jak premiér, tak místopředseda vlády pro EU v předtuše očekávaných útoků z Hradu upozorňují na skutečnost, že nekonzistence, které přivedly občanské demokraty k letošnímu evropskému debaklu, do programu ODS nevnesl nikdo jiný než samotný čestný předseda. To, že u nás platí nadřazenost primárního práva EU nad právem národním, je výsledkem procesu, který byl nastartován podpisem asociační dohody za vlády Václava Klause, zdůrazňuje Topolánek. Přihlášku do unie podávala vláda vedená premiérem Klausem, zaznívá ozvěna Vondry...

Není divu, že realistické křídlo ODS spojené s Topolánkem a Vondrou s obavami očekává, jak na umírněně proevropský kurz současné vlády zareaguje čestný předseda. Kdo zná Václava Klause, ten ví, že je sice politikem schopným mnoha taktických kompromisů, ale pokud jde o jeho klíčovou prioritu, jíž nepochybně je demontáž evropské integrace, neustoupí ani o milimetr a je připravený zaplatit za to jakoukoliv cenu.

Proto vnitrostranický klid zbraní, jejž vyhlásil nedávný kongres ODS, je jenom tichem před bouří, která nastane po znovuzvolení Václava Klause prezidentem. Jan Zahradil, tvůrce právě bankrotujícího evropského programu ODS, který obvykle odečítá své názory z úst čestného předsedy, si v této věci nebral žádné servítky, když o možné demisi Topolánkovy vlády řekl, že "... takový vývoj si v tuto chvíli nikdo z nás nepřeje". Samozřejmě, že ne v tuto chvíli. Hon na Topolánka, Vondru a na celé realistické křídlo ODS začne až druhý den po případném zvolení Václava Klause prezidentem České republiky.

Poslanec Evropského parlamentu, bývalý ministr zahraničních věcí ČR