24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Po tankodromu do nemocnic

1.4.2010

Nejsme oslíku, otřes se, říká hejtman Rath a eurodotace hrne do zdravotnictví

Podnikatele definitivně zařízl. Neziskové organizace vyvěsil na černou listinu. Peníze nalévá do nemocnic, především krajských. Chce budovat domovy důchodců, i když program schválený Bruselem s ničím takovým nepočítá. Naopak investice do silnic, jednoznačnou prioritu za minulého vedení kraje, nepovažuje za až tak důležité. Takto středočeský hejtman David Rath (ČSSD) nakládá s evropskými dotacemi z regionálního operačního programu (ROP). Podle lidí z ministerstev financí a pro místní rozvoj, kteří bdí nad utrácením eurodotací, přitom postupuje netransparentně, neseriózně vůči žadatelům, některé jeho kroky jsou v rozporu s pravidly nebo minimálně na hraně. Nikdo to však neřekne otevřeně.

Hejtman Rath by chtěl rozdat mnohem více než zhruba 17 miliard korun, které dostal středočeský ROP na sedmileté období. V době, kdy sociálnědemokratická vláda v Česku porcovala strukturální fondy, byly kraje modré. Teď, když jsou oranžové, bojují hejtmani o dodatečné zdroje z EU. Pro každý kraj žádá šéf jejich asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) navíc miliardu korun (EURO 11/2010). Rath si údajně řekl alespoň o dvojnásobek. „Jde nám o cokoliv. O přidání peněz jsem několikrát jednal s ministrem pro místní rozvoj Rostislavem Vondruškou. V některých osách už totiž rozdělujeme poslední peníze,“ odůvodňuje středočeský hejtman. Vyčísluje, že jen miliardu navíc by potřeboval poslat do škol a tři miliardy do zanedbaných krajských nemocnic.

Rath hasí chybu ČSSD

„Také jsme věděli, že do nemocnic musíme investovat. Ale evropské peníze do zdravotnictví se měly rozdělovat na národní úrovni, na což tehdy upozorňovala i Evropská komise. Jenže David Rath, který byl v té době ministrem zdravotnictví, žádné peníze nedomluvil,“ poukazuje Rathův předchůdce Petr Bendl (ODS). Teď svého nástupce kritizuje za to, jak „překopává“ celý regionální program a protežuje „mateřský“ sektor.

Rath uznává, že na zdravotnictví se za Paroubkovy vlády v operačních programech zapomnělo. Vinu svádí na stranického kolegu Radko Martínka, tehdy ministra pro místní rozvoj, dnes hejtmana Pardubického kraje. „S ministrem Martínkem jsme se neshodli. Ve vládě se mi nepodařilo prosadit evropské peníze pro zdravotnictví na centrální úrovni,“ nezastírá Rath. Do krajských nemocnic proto lije peníze z rozpočtu kraje, úvěru, dotace z ROP a další finance hodlá získat z obligací.

Lékařovy priority

Rath jako „vrchní velitel“ výboru regionální rady, který rozhoduje o rozdělení evropských peněz z ROP, zatím nasměroval do nemocnic 654 milionů korun, z toho 600 milionů do krajských. Dalších 450 milionů rezervuje kraj nemocnicím v letošní jarní nabídce, kterou oznámí 15. dubna. K tomu ještě mimořádných alespoň 300 milionů chce přesunout ze šuplíku, v němž jsou finance vyčleněné pro cestovní ruch. Rath totiž žádá Evropskou komisi (EK) o souhlas s převodem 944 milionů korun z cestovního ruchu do škatulky pro takzvaný rozvoj území. „Zhruba stejným dílem bychom peníze rozdělili na zdravotnictví, školství a domovy důchodců,“ plánuje hejtman. Od Bruselu však nemůže čekat, že na změnu kývne během pár týdnů, možná ani měsíců. A souhlasit nemusí vůbec.

„Evropská komise má principiálně problém s převodem peněz z cestovního ruchu jinam. Jde totiž o oblast s přímou souvislostí na hospodářský rozvoj a růst,“ upozorňuje zástupce EK Jack Engwegen. Není nakloněn ani záměru dotovat ze strukturálních fondů domovy důchodců.

Ať už se Brusel vyjádří jakkoli, středočeští podnikatelé v cestovním ruchu mají stejně u kraje „utrum“. „Nejsme oslíku, otřes se. Žádné další dotace už nedostanou, stejně to byly naprosto vyhozené peníze,“ míní Rath. Však také udělal co mohl, aby po svém příchodu na kraj „odpálil“ co nejvíce žadatelů přihlášených za Bendla, kteří již se svým záměrem uspěli u regionální rady. Původní balík 330 milionů korun Rath seškrtal na necelých 60 milionů a místo čtrnácti projektů uznal jen tři. Za celou dobu nakonec v ROP u cestovního ruchu uspělo pouhých pět podnikatelů. „Většina peněz za hejtmana Bendla šla do několika hotelů, které dnes zejí prázdnotou. Jsem proti tomu, aby soukromí majitelé dostávali peníze z veřejných rozpočtů,“ prohlašuje Rath. Za jeho předchůdce šla maximální dotace 50 milionů korun na lyžařský areál v Monínci a stejná suma pro kongresový areál Čapí hnízdo, propojený s Babišovým Agrofertem (viz Nejvíc na sjezdovku a hnízdo). Ratha těší alespoň to, že se mu podařilo odradit majitele luxusního hotelu Chateau Mcely, který se vzdal přiznané dotace 42 milionů korun. „Když chceme do středních Čech přilákat bohaté turisty, musíme jim nabídnout odpovídající služby,“ stále obhajuje Bendl peníze pro hotely.

Doprava na vedlejší koleji

Dopravu si kraj za Bendlova vedení postavil jako nejvyšší prioritu a přidělil na ni téměř 42 procent peněz z celého balíku. Hejtmana Ratha ale silnice zřejmě tolik „netankují“, i když často připomínají tankodrom. „Nastříhali pásky u projektů, které jsme my zorganizovali. Ač sami vypsali výzvu na půl miliardy, kraj o nic nepožádal, protože nemá připravené projekty,“ kritizuje současné poměry Bendl. Rath se brání: „Teď projekty dokončujeme. Minulé vedení nám totiž nechalo čistý stůl.“

Za sociálního demokrata Ratha mají smůlu i sociální projekty, zvlášť jejich alternativní poskytovatelé z obecně prospěšných společností a občanských sdružení. „Jenom se tváří jako občanská sdružení, přitom to jsou maskované soukromé subjekty s profesionály na získávání dotací. Dostávají desítky milionů korun, ale nemáme ani možnost kontrolovat, za co je utrácejí. Přitom kraj nezvládá povinnost v péči o seniory,“ říká Rath. Rok a půl oddaloval podpis dotací různým charitám a „opéeskám“ a trval na tom, že musejí doložit tříleté finanční zajištění projektů pro takzvané období udržitelnosti.

„Tito žadatelé museli tímto splnit nová hodnotící kritéria, což je nepřípustné,“ opakovaně upozorňovala na monitorovacím výboru Hana Vlčková z rady vlády pro neziskové organizace. Za nestandardní označila postup Rathovy rady i zástupkyně Národního orgánu pro koordinaci operačních programů. „Kraj soustřeďuje všechny peníze pod sebe nebo do územních samospráv. To nekoresponduje s principy strukturálních fondů,“ zdůrazňuje Vlčková.

Z kritiky si hejtman Rath nic nedělá. „Lidovecké hnízdo na ministerstvu pro místní rozvoj nelibě sleduje, že jsme začali přísněji hodnotit různé katolické a arcidiecézní charity,“ má jasno. A zatím i klid. Protikorupční policie začala s vyšetřováním rozdělování evropských dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji. Střední Čechy doprovází jen špatná pověst.

Týdeník EURO 12/2010