19.4.2024 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: Petr Nečas a příběh jedné fotografie (2)

24.9.2010

Skupina „podporovatelů sportu“, která se před volbami představila veřejnosti na kontroverzním billboardu spolu se starostou Prahy 11 Daliborem Mlejnským z ODS (viz zde), je podle nových informací součástí nečekaně dlouhé a pestré tradice, která v pražské ODS funguje už deset let.

V květnu 2001 podobná skupina ranařů pomohla mladým nastupujícím kádrům, jako jsou dnešní radní Milan Richter a za kmotra považovaný podnikatel Tomáš Hrdlička, obsadit pozice na Praze 10 a odstranit tehdejšího nepopulárního šéfa ODS Milana Kondra. Vnitrostranické spory se tehdy vedly tak natvrdo, že v lednu 2001 dokonce musely být odebrány licence všem pěti místním sdružením. V březnu pak došlo i k odvolání všech zástupců ODS z vedení radnice Prahy 10. Strana potom neměla téměř tři měsíce v Praze 10 ani jednu místní organizaci. Nové vedení ODS v Praze 10 bylo zvoleno po několika pokusech – a s rozdílem pouhých několika hlasů - až počátkem května 2001. Podle zdrojů ODS vliv této lobbistické skupiny se od té doby jenom stejnými metodami přes Dalibora Mlejnského rozšířil i na Prahu 11, a přes další prostředníky i na Prahu 8.

Nejméně v posledních dvou letech je alespoň část mužů z billboardu prostřednictvím aktivit takzvaných Dračích jezdců propojena i s jedním z nejkontroverznějších pražských podnikatelů a přítelem Tomáše Hrdličky - Janem Kočkou mladším, bratrem zavražděného Václava Kočky. (Viz zde - fotografie číslo 21, 84, 85, 87) Video, na kterém je Jan Kočka představen spolu s Danielem Landou jako Dračí jezdec a má na sobě oblečeno jejich tričko, najdete na tomto odkazu - představení je na 3:55 min.

fotografie2

Daniel Landa (druhý zleva) s Janem Kočkou mladším (uprostřed) při potápění za žraloky v Africe. Zdroj: www.raydiving.com

Dračí jezdce vymyslel Landa v roce 2008 jako součást svojí kampaně k divadelní hře Tajemství Zlatého draka. Mělo jít, podle jeho slov, o „přitažlivější formu Sokola“, kde by mládež prostřednictvím takzvaných Legií Zlatého draka vedli právě tito Dračí jezdci. Ti mají být pro mládež především vzorem ctnosti a fyzické odolnosti. Mají dodržovat dvanáct zásad, mezi něž podle Landy patří i nelhat, nezávidět, být věrný, šetřit přírodu, ctít rodiče, nezanedbávat děti a neprotivit se svému svědomí. Prostřednictvím tohoto projektu chtěl údajně získávat peníze na stavbu sportovišť, nemocnice nebo školy. Pro tento účel tehdy plánoval i televizní show postavenou na mezi mládeží populárním romantickém stylu fantasy.

Tričko, které Daniel Landa oblékl na opatovickém volebním billboardu, patří právě Dračím jezdcům. Jejich jinak úctyhodné heslo – „Duše-síla-odvaha-cit-čest“ - jsem tedy, spolu se svým odborným poradcem, špatně přečetl jako „Duše je síla, odvaha cíl cesty“. Za tento omyl se hluboce omlouvám. Netušil jsem, že k vytvoření runového přepisu českého slovního výrazu byl použit pro odborníka prý trochu legrační a graficky ne zcela přesný nástroj – soubor „Jak nainstalovat runové fonty do PC“, k nalezení na webové stránce představení Tajemství zlatého draka.

Nevím, proč je třeba šifrovat jasné a i v latince sdělné hodnoty runovým přepisem, který tolika z nás připomíná nacismus a jeho pohrobky. Nevím, co mají duše, síla, odvaha, cit a čest společného s korupcí, rozkradenými veřejnými pozemky v Praze, anebo se zmlácenými a zastrašovanými představiteli nespokojených občanů Prahy 11 – a nejenom tam. Jako historik ovšem vím jistě, že v historii najdeme jenom málo případů, kdy spojení moci a politiky s „bojovými sporty“ neskončilo ochranou korupce „elity vyvolených“ a násilím proti občanům a politickým odpůrcům. Není to vina bojových sportů, ale politiků. Sport a skuteční sportovci se drží pravidel – mocí zhlouplí politici nikdy.

Ti borci z plakátu o politické špíně ani nemusejí vědět. Někdo je ale do triček s heslem původního Kukluxklanu navlékl. Vadí jim, že je někdo zneužívá? I oni by si měli položit otázku, jak to, že za tělocvičnu platí výrazně menší nájem než knihovna ve stejné budově. Anebo proč se s nimi nechává fotografovat právě pan starosta, spojovaný se stamilionovými ztrátami z veřejných projektů a zakázek – a právě před volbami? Jak čestné a fér je v jejich sportovním pojetí jednání politické party pana starosty, když zabrání projednání fyzických útoků na představitele opozice na jednání zastupitelstva? Čisté peníze a rovné, čestné vztahy, a především příklad neúplatnosti mocí by posloužily podpoře občanů i sportu určitě více, než jejich billboard. Chlubit se veřejně přátelstvím s Janem Kočkou mladším, Tomášem Hrdličkou nebo Daliborem Mlejnským je, opakuji, i pro sportovce jednoduše nevkusné.

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)