25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Omyl profesora Fialy

10.10.2017

Ve své knize „Profesor na frontové linii“ si Petr Fiala všímá i historie ODS. Tvrdí, že za odchod voličů od ODS může opoziční smlouva a nálepka buranské strany za Mirka Topolánka.

Krátkou recenzi knihy předsedy ODS Petra Fialy zveřejnil iDnes.cz. Předem chci zdůraznit, že Petra Fialu považuji doopravdy za velmi slušného člověka. Je to člověk, kterého si mohu vážit. Nemá za sebou nic, co bych mu měl vyčítat. Nicméně patří zřejmě do zcela jiného světa, než existuje.

„K největšímu odcizení od intelektuálně-kulturní vrstvy došlo nepochybně v době opoziční smlouvy. Na tu doplatila ODS jako pravicová strana víc než sociální demokracie,“ napsal ve své knize Fiala. Připouští přitom, že opoziční smlouvu z počátku hájil, a to dokud byla možnost, že pomůže změnit volební systém produkující slabé vládní většiny. Když zmizela, měla ODS podle něj opoziční smlouvu vypovědět.

„Celé se to ještě zhoršilo za Mirka Topolánka, kdy jsme skutečně měli nálepku jakési buranské strany, která se točí kolem bohatství a starosti lidí ji nezajímají,“ opřel se šéf ODS do jednoho ze svých předchůdců v čele strany. Oproti tomu Petr Nečas, Topolánkův nástupce, byl podle Fialy slušný politik, který se snažil ve složité situaci koaliční vlády a ekonomické krize prosazovat pravicový program.

Takovéto hodnocení bývalých předsedů ODS si Fiala klidně mohl odpustit. Především, v době opoziční smlouvy, což je již tak dávno, že si to voliči mezi 20-30 roky věku nemohou ani pamatovat, k žádnému odcizení od intelektuálně-kulturní vrstvy nedošlo. Tak zvaná intelektuální vrstva totiž opustila ODS ihned po zvolení Václava Klause předsedou Občanského fóra a posléze po založení ODS. Intelektuálové zůstali v Občanském hnutí (OH) a to poměrně rychle zdegenerovalo do nevolitelnosti. Další fáze „odklonu“ pak přišla s rozštěpením ODS a založením Unie svobody (US). Ta do značné míry „nasála“ bývalé voliče OH. Jan Ruml se vyznačoval právě velkým akcentem na morálku a moralizoval tak dlouho, až vlastně „donutil“ Václava Klauze uzavřít onu zatracovanou „opoziční smlouvu“. Stačilo, aby US přestala kverulovat proti Klausovi, a mohla vzniknout středopravicová vláda ODS, US a KDU-ČSL.

Velký omyl však páchá profesor Fiala, když popisuje ODS v éře Mirka Topolánka, jako „buranskou stranu“. Takto ji hodnotily především ony „intelektuálně-kulturní“ vrstvy, a to od jejího založení. Je naopak realitou, že ODS se v čase Mirka Topolánka dokázala v souboji s ČSSD Jiřího Paroubka v roce 2006 na okamžik natolik sjednotit, že získala 36 % voličů. To byl a zřejmě nadlouho i bude volební rekord, který sotva kdo překoná. Pak ale nastaly potíže, a to Kvůli tomu, že část poslanců ODS začala proti Topolánkovi výrazně kverulovat a skončilo to nejen pádem vlády za předsednictví EU v první polovině roku 2009. Topolánek pak byl donucen rezignovat na počátku roku 2010 a ODS převzal „pan Čistý“ – Petr Nečas.

A zde spočívá kardinální omyl pana Fialy – že byl Petr Nečas „slušný politik“, je eufemistické hodnocení člověka, který se ukázal jako neschopný a slabý premiér. V době takzvaného „policejního zásahu“ na Úřadu vlády v červnu 2013 se Nečas musel cítit naprosto zoufale, neboť celé divadlo připravené olomouckým vrchním zastupitelstvím hrál podle přání státních zástupců. Musel tehdy cítit velké osobní selhání a nebojoval. Jeho vztah s vedoucí sekretariátu premiéra, jeho dnešní ženou, mu zatemnil mozek a byl zřejmě i důvodem, proč tak rychle na vše rezignoval. Právě tato chvíle byla pro většinu bývalých voličů zlomem, kdy pro ně přestala být ODS volitelná. A zklamaní voliči ODS odešli i k Andreji Babišovi. Mimochodem, když se letos během volební kampaně v médiích znovu přetřásá kauza Jany Nečasové díky soudnímu procesu či když ta samá dáma žádá, aby byla odstraněna z karikatury na autobusu Pirátů, může předseda ODS vynakládat všechno možné úsilí k posílení strany, ale propaganda proti ní běží na plné obrátky. Je pravdou, že Petr Nečas se stal hrobařem ODS a jediná možná náprava spočívá v tom, že právě jeho období rázně jeho nástupci odsoudí a nebudou se omlouvat „mezinárodní ekonomickou krizí“. Vinit za propad ODS opoziční smlouvu a Topolánka je pokrytectví.

Podle posledních volebních modelů čeká ODS podobný výsledek jako před čtyřmi roky. Netěší mě to. ODS potřebuje nové vedení, nejen intelektuálně schopné napsat knihy, ale srozumitelné voličům, kteří postrádají pravicovou politiku a ze zoufalství volí „menší zlo“- tedy Babiše – a ne pohrobky Petra Nečase.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz