21.6.2018 | Svátek má Alois


POLITIKA: ODS se změn bojí

4.7.2014

Minulý týden proběhl bez velké pozornosti médií republikový sněm ODS, což je od letošního roku nový orgán strany, který má něco přes sto členů a který je tak reprezentativnější než bývalá výkonná rada. Ta se naopak zúžila. Na sněmu ODS promluvil velmi razantně její nový předseda Petr Fiala, který je ve funkci pět měsíců. Ve svém velmi kritickém projevu řekl dle Práva doslova: "ODS je ještě v horší kondici, než jsem si myslel. Změňme se zásadně, nebo končíme. Přestaňme naslouchat těm, kteří ODS dovedli do současného stavu."

Připomeňme, že preference ODS podle v červnu zjištěných výsledků agentur STEM a CVVM jsou na 5,2 procenta respektive na 5,5 procenta, podle společnosti Sanep by se do Sněmovny vůbec ODS nedostala a získala by jen 4,8 procenta a naopak podle PPM Factum by měla dokonce 7,6 procenta. A připočteme-li k tomu, že tato strana a její bývalí představitelé jsou zapleteni do těch nejmedializovanějších skandálů, v nichž zřejmě stát přicházel o miliardy, jako jsou kauzy opencard či tunel Blanka, a tato strana chránila lidi, kteří znevěrohodnili justici, jako jsou pánové Grygárek, Rampula, Němec a paní Vesecká, je zřejmé, že razance projevu má své opodstatnění. Tato strana totiž už má jen sedm primátorů a starostů, z větších měst jsou to Plzeň, Olomouc a důležitá Mladá Boleslav.

Proto předseda Fiala jako profesor politologie svolal na 5. září mimořádný mobilizační kongres. Ač slovo mobilizace je v kontextu ODS zdevalvované Klausovou érou, která tuto stranu začala opoziční smlouvou devastovat, je to rozhodně krok správným směrem, i když řada lidí z této éry, která patří ke staré klientelistické síti, ve straně zastává doposud výrazné posty, viz třeba Martin Kuba či Jan Zahradil. V rozporu s razantním voláním po změně je však snaha nového předsedy urovnat vztahy s minulými předsedy Václavem Klausem, Mirkem Topolánkem a Petrem Nečasem, kteří současný neblahý stav zapříčinili. Od nich by se tato strana měla spíše distancovat, když na řádnou analýzu nemá dostatečný odstup a ani zřejmě čas.

Horší ale je, že výraznější změnu si nepřeje ani členská základna. Podle zveřejněných výsledků na webu mojeods.cz by si třeba přímou volbu předsedy sice přálo 63 procent dotázaných (šlo o patnáct procent členů z 18 tisíc), ale to nejde bez změn stanov, což si nepřeje 56 procent dotázaných. Podle výsledků ankety by se ODS měla zaměřit na lepší vymahatelnost práva, ale - jak víme z praxe - tomu se tato strana léta brání, protože takovým krokem by ohrozila do značné míry sama sebe, jak dokládají právě probíhající kauzy kolem paní Nagyové-Nečasové a pánů Dalíka, Janouška a Rittiga, kteří byli na tuto stranu napojeni. Rovněž euro si nepřeje 66 procent respondentů a tak bychom mohli pokračovat. Noví lidé kolem předsedy zatím spíše jen zakrývají staré praktiky. Šance na reálnou změnu jsou tedy - zdá se - minimální. Ledascos napoví letošní podzimní senátní a komunální volby.

Psáno pro Český rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelDiskuse


B. Rybák
11:58
5.7.2014

J. Václavíková
23:38
4.7.2014

J. Kyselková
21:30
4.7.2014

B. Graf
14:00
4.7.2014

J. Matuška
10:46
4.7.2014

P. Vaníček
8:51
4.7.2014

R. Jonák
8:47
4.7.2014

M. Smidova
6:36
4.7.2014

Z. Bureš
7:10
4.7.2014

V. Heidlerová
8:41
4.7.2014

počet příspěvků: 13, poslední 5.7.2014 11:58

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.