21.5.2019 | Svátek má Monika


POLITIKA: Od politiků čekáme empatii a pomoc

7.8.2018

Babišova druhá vláda získala v půlce července důvěru Sněmovny. S důvěrou občanů v politiky a politické strany je to ale stále nahnuté.

Když Centrum pro výzkum veřejného mínění v červnu jako každý rok nechalo respondenty oznámkovat konkrétní politické aktéry, získali všichni zhruba trojku. Prezident Zeman, hnutí ANO a premiér Babiš téměř čistou, komunisté, SPD a lidovci se už blížili spíš čtyřce.

Šlo by teď sáhodlouze rozebírat, co to znamená. Jasné je, že se v hodnocení politiků a stran různé skupiny společnosti vyvažují. Někdo fandí současným vládcům a odepisuje opozici, u dalšího to je naopak. Není zde prakticky žádný lamač srdcí napříč elektorátem.

Když se podíváme na žebříčky stranických preferencí, vidíme, že se od loňských voleb proměňují jen málo. Například z posledního volebního modelu agentury Median vyplývá, že by ANO opět získalo 30 procent hlasů. Druhá by byla ODS se 14 % a třetí Piráti s 11,5 %. Přestože jsme v uplynulých měsících absolvovali spoustu politických konfliktů, s občany to skoro nehnulo.

Přitom erupce nekončí. Sněmovní schůze, kde se stvrzoval osud vlády, přesněji slovní přestřelka mezi šéfem poslanců TOP 09 a premiérem, vyústila v oficiální žádost Miroslava Kalouska o Babišovu omluvu. Vadí mu, že byl častován výrazy jako „ožrala“ a „zloděj zlodějská“ a že byl dán do souvislosti se smrtí vojáka, který zemřel při seskoku padákem v době Kalouskova angažmá na ministerstvu obrany. Pokud se nedočká Babišova pokání, je připraven jít k soudu.

Obávám se, že právě toto pojetí politiky, které oba pánové předvádějí, když na sebe pohlédnou, stojí za skepsí ve veřejnosti a za nahlížením na poslance, senátory a ministry skrz prsty. To, že Babiš je přesto žádanější než Kalousek, se dá potom přičíst jeho vlídnému a konstruktivnímu vystupování směrem k občanům. Jistě je za tím kus marketingu a přetvářky, ovšem nebuďme tak pyšní, abychom každý projev empatie zaměňovali za populismus.

Lidé očekávají, že politici se budou zajímat o jejich každodenní starosti – například když ztratí práci nebo střechu nad hlavou. Někomu stačí jejich účast a lítost, většina ale přivítá snahu o nápravu poměrů. S tímto vědomím Andrej Babiš navázal komunikaci s klienty společnosti H-System vystupujícími pod hlavičkou bytového družstva Svatopluk, kteří prohráli bedlivě sledovaný soud a mají se vystěhovat.

Verdikt Nejvyššího soudu je pravomocný. Neplatí proto námitka, že by politici neměli ovlivňovat soudce. Tady už není co ovlivnit. Dá se jen pomoci konkrétním rodinám a uvažovat o zkvalitnění legislativy, aby více chránila poctivé občany před následky spekulací podvodníků.

Babiš v neděli do obce zamířil a v pondělí se už předvedl v roli mediátora mezi konkurzním správcem a horoměřickými obyvateli. Neslibuje jim nesplnitelné, ale nabídl pomoc a možná i kousek naděje. Udělat by to měl každý trochu citlivý premiér. Ve druhém sledu pak můžeme sledovat, jak se to – nejen - v Horoměřicích projeví ve výsledku hnutí ANO v podzimních komunálních volbách.

Politika je sice soutěž idejí a programů. Aby dokázala elektrizovat voliče, ale potřebuje i svůj lidský, emotivní rozměr. Dokud na to nebudou naši volení zástupci myslet, na lepší známku než trojku to nedotáhnou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusJak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Diskuse


J. Jurax
19:40
7.8.2018

Š. Hašek
21:52
7.8.2018

J. Jurax
21:57
7.8.2018

V. Kříž 191
19:29
7.8.2018

J. Jurax
15:48
7.8.2018

M. Těhanová
9:37
7.8.2018

Š. Hašek
9:47
7.8.2018

Š. Hašek
9:07
7.8.2018

O. Prokop
8:53
7.8.2018

Š. Hašek
9:12
7.8.2018

K. Janyška
20:35
7.8.2018

počet příspěvků: 16, poslední 7.8.2018 09:57

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.