18.4.2024 | Svátek má Valérie


POLITIKA: O krok blíž volbám

16.5.2011

Zatím poslední schůzka lídrů české vládní koalice proběhla na pozadí dramatických událostí: ODS vyměnila předsedu poslaneckého klubu, neformální šéf Věcí veřejných Vít Bárta oznámil, že v nadcházejících týdnech nebude kandidovat na předsedu strany, a vicepremiér Radek John překvapil svou rezignací, protože prý nemůže řádně plnit záměr boje s korupcí. Přesto špičky ODS, TOP 09 a VV jednaly krátce, efektivně, v přátelském duchu a dohodly se na pravidelných kontaktech a na postupném důkladném prodiskutovávání klíčových návrhů zákonů.

Chvílemi to vypadá, že z politických elit spadlo napětí. Našly koaliční strany k sobě konečně cestu, anebo se jedná o klid před bouří? Nelze ale vyloučit ani to, že více než na vzájemné souboje strany už myslí jen na vlastní zájmy a na výsledek v příštích volbách, nejspíš předčasných.

Ukázkové je chování Věcí veřejných. Říkají, že jim nejde o židle a funkce, nýbrž o principy. Vzkazují, že ve vládě sedět nemusí a podporovat ji mohou i z pouhých poslaneckých lavic. Trvají ale na tom, aby vláda bodovala v zápase s korupcí. Premiér Nečas už projevil vůli s nimi najít kompromisní podobu zákona zakazujícího anonymní akcie.

Další metou VV může být zjemnění chystané penzijní reformy. A když budou mít dojem, že partnerům ustupují příliš, klidně řeknou NE. Nechtějí už být ani trapné, ani směšné.

Kdo nevěří v tak razantní změnu chování, patrně si neuvědomuje, že Věci veřejné se dotkly dna. Nemají nyní co ztratit. Se starým přístupem by zmizely z první politické ligy. Díky novému mohou ještě doufat, že volby přežijí.

Pravděpodobnost úspěchu není víc než poloviční. Několik základních problémů VV totiž přetrvává. Stále připomínají marketingový projekt bez hlubšího ideového a programového ukotvení. Hýbe jimi kontroverzní Vít Bárta, zakladatel bezpečností agentury ABL, který se před třemi lety netajil snahou politickými aktivitami pomoci svému soukromému byznysu. Navíc nebyly zdaleka vysvětleny finanční transakce v poslaneckém klubu strany. Pohyby na účtech poslance Babáka dokonce prověřuje Finanční a analytický útvar ministerstva financí.

Ještě před prázdninami se Věci veřejné dočkají čerstvého předsedy, úpravy stanov a zevrubné debaty o dalším směřování. Myslet na budoucnost u nich znamená posun do politického středu a rozšíření koaličního potenciálu - k možné příští spolupráci i s demokratickou levicí. Jenže každý podobný manévr otřese stávající vládou, kterou loni ODS, TOP 09 a VV opřely o nezvykle silnou většinu sto osmnácti poslanců.

Pravicoví partneři Věci veřejných již vědí, která bije. Na přežití celého volebního období a prosazení slibovaných reforem už nesází skoro nikdo. Jde jen o to, oddálit předčasné volby, jak se dá, a vytvořit si do nich solidní startovní pozici. Ačkoli všichni tuší, že sociální demokracii vítězství nikdo nevezme.

Ať už ale na rozklad Nečasovy koalice nahlížíme z jakéhokoli úhlu, nemělo by být zapomenuto, že je pouze důsledkem vážné krize celého politického systému, v níž nad demokratickými institucemi a postupy mají navrch peníze a utilitární zájmy. Obhájit před občany politiku a parlamentní demokracii jako takovou je za dané situace nadlidský výkon.

Text vznikl pro slovenský deník Pravda ještě před zveřejněním – nikterak překvapivé - nahrávky z Bártova obýváku.