22.1.2018 | Svátek má Slavomír


POLITIKA: O co se hraje v evropských volbách?

30.1.2014

Volby "druhého řádu" (tedy ty senátní, krajské, komunální a evropské) představují pro strany trochu ožehavé téma. Především pro ty vládní, jednak proto, že český volič rád "vyvažuje" (a tudíž v "druhořadých" volbách často hlasuje proti vládě), a jednak proto, že se koaliční strany musejí do jisté míry vymezovat také proti sobě navzájem. Ale blížící se volby do Evropského parlamentu budou podle všeho ještě zajímavější.

V prvé řadě budou s největší pravděpodobností znamenat velké změny v evropském měřítku. Pokud můžeme věřit průzkumům, pak je zřejmé, že v řadě významných zemí (včetně Francie nebo Velké Británie) dosáhnou velkých zisků, ne-li dokonce vítězství subjekty euroskeptické, populistické či krajně pravicové, jejichž pohled na Evropu a její integraci se absolutně liší od toho, který zastává nynější mainstream křesťanskodemokratické a liberální pravice a sociálně demokratické levice. Evropští voliči prostě vyjádří nespokojenost. Zachová se (přinejmenším stejně nespokojený) český volič podobně?

Jednoznačně největší ambice má samozřejmě hnutí ANO, jež chce dokázat, že jeho obrovský úspěch v podzimních sněmovních volbách nebyl jen produkt atmosféry "naštvanosti". Andrej Babiš hodlá své "politické dítě" etablovat na všech úrovních a "eurovolby" mu dají příležitost ukázat, že umí více než jen kritizovat korupci a utrácení. ANO nesporně udělá vše pro to, aby vyhrálo a předstihlo i svého hlavního koaličního partnera.

ČSSD také touží po vítězství, ale tváří v tvář vzrůstající skepsi Čechů vůči Bruselu to nebude mít jednoduché. Komunisté se budou chtít (jako vždy) zviditelnit; nic jiného jim ani nezbývá, jelikož po velkém "těšení" na tichou podporu vlády ČSSD nastala situace, kdy s nimi a o nich téměř nikdo nemluví. Lidovci budou chtít potvrdit comeback do "nejvyšších pater" politiky a Úsvit bude (podobně jako ANO) usilovat o zakotvení v dalším politickém orgánu, v čemž asi hodně vsadí na rostoucí nechuť vůči EU. Koneckonců, Úsvit je z českých parlamentních stran asi nejbližší radikálům ze západní Evropy.

Největším testem budou tyto volby pro českou konzervativní pravici, která se nalézá ve stavu vážné krize. ODS hraje o všechno. Pokud ve volbách do Evropského parlamentu (a na podzim do Senátu a zastupitelstev obcí) nezlepší svůj tragický výsledek, zřejmě ji čeká (bez ohledu na upřímné snahy Petra Fialy) neodvratný pád. A o hlasy pravicových euroskeptiků budou navíc usilovat další strany, třeba Svobodní. V případě TOP 09 je otázka, zda postačí potenciál ikony Karla Schwarzenberga, popř. co jiného strana nabídne.

Závěrem se ještě vraťme k hnutí ANO, jehož postoj vůči Evropě je pořád tak trochu záhadný. Jeho vize zahraniční politiky je sice líbivá, jenže hodně nekonkrétní. Přístup ANO k Evropské unii totiž neutváří žádná ideologie jako u "normálních" stran. Musíme si uvědomit, že Andrej Babiš není ani programový euroskeptik, ani nekritický milovník Bruselu. Je hlavně racionální byznysmen, který hledí na věci optikou zisků a nákladů, od čehož se pak bude odvíjet i postoj ANO k různým "evropským" otázkám. Jeho kombinace populismu a pragmatismu tedy může českým voličům i Evropě přinést nejedno překvapení.

NašiPolitici.czOdvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Diskuse


P. Götze
RE
18:58
30.1.2014

J. Kanioková
15:27
30.1.2014

V. Mlich
10:42
30.1.2014

P. Brodský
22:46
30.1.2014

počet příspěvků: 6, poslední 30.1.2014 10:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.