20.4.2024 | Svátek má Marcela


POLITIKA: Nový Rath není lepší starého

18.8.2010

Nedělní diskuse na ČT24 o zdravotnictví svedla k jednomu stolu ministra zdravotnictví Leoše Hegera a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Již před tím jsem zaregistroval, že vztah Ratha k Hegerovi je zcela jiný než k bývalému ministrovi Tomáši Julínkovi. Rath se vcelku pochvalně vyjádřil o Hegerovi jako o velmi dobrém manažerovi, který za dobu, kdy byl Rath ministrem, velmi těsně s ministerstvem spolupracoval a měl i velmi dobré výsledky.

Předehrou k diskusi mezi Rathem a Hegerem byl rozhovor Moravce s Paroubkem. Ten se sice vyjádřil vyhýbavě k tomu, zda sám zcela určitě nebude kandidovat na předsedu ČSSD na jaře příštího roku. Velmi pochvalně se však vyjádřil právě o Rathovi jako o možném člověku ve vedení ČSSD (minimálně na úrovni místopředsedy). Rath to sice popřel, nicméně naznačil, že by v případě své nominace na vrcholnou funkci ve vedení ČSSD nebyl proti. To se velmi nelibě dotklo hejtmana Haška, který považuje Ratha za jednu z příčin neúspěchu ČSSD ve volbách. Poslanec Urban z Rathova kraje šel ještě dál a varoval před tím, aby byl Rath zvolen předsedou ČSSD či do jejího grémia. Řekl, že by se v takovém případě obával „haiderizace sociální demokracie“, s narážkou na zesnulého šéfa rakouských Svobodných Jörga Haidera.

Rath v diskusi s ministrem zdravotnictví Hegerem jakoby chtěl dokázat, že umí být slušný a trpělivý. Tentokrát svému oponentovi vůbec neskákal do řeči (tento zlozvyk si ponechal moderátor Moravec, který do řeči skákal oběma). Rath dokonce ani moc nelhal. Zatímco před volbami tvrdil, že Julínkova reforma zdražila léky o sto procent, nyní připustil, že růst cen léčiv byl deset procent ročně. (Podle MZd byl růst cen léků v roce 2009 necelých pět procent). Středočeský hejtman dokonce připustil poplatek za pobyt v nemocnici. To komentoval tím, že by to ale nesměl být poplatek za pobyt v nemocnici, ale příspěvek na stravu. Pacient by tak dle Ratha měl mít možnost odmítnout stravu nemocniční a stravovat se na své náklady jinak a tím se tomuto poplatku vyhnout. Pokud je však člověk skutečně nemocný a jeho strava je navíc dietní, neumím si moc dobře odmítnutí nemocniční stravy představit. Jako teorie je to jistě nápad zajímavý.

Dnešní ministr zdravotnictví vyzval několikrát ČSSD k tomu, aby usedla u kulatého stolu s experty ministerstva a podílela se na dalších reformních krocích v resortu. To Rath explicitně nevyloučil. Shodl se s Hegerem na tom, že bude nutné jinak regulovat ceny léčiv a že novely v této oblasti by mohly být připraveny do konce roku.

Celkově lze tentokrát označit vystupování Davida Ratha jako velmi umírněné. Spílal sice poslancům EP Cabrnochovi a Ouzkému do „tunelářů“ z důvodu předpokládaného prodeje společnosti spravující systém IZIP do majetku VZP, ministr Heger mu odvětil, že on žádné tunelování Rathem naznačovaným způsobem nedovolí. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že tento „nový Rath“ je jen jakýmsi přechodným jevem. Rathovo image bylo v posledních několika letech postaveno na radikální rétorice a nulové toleranci k jiným názorům. Tím si ale současně znepřátelil většinu populace a své obdivovatele nacházel pouze v relativně malém segmentu radikálních levičáků. Bude-li proto středočeský hejtman příležitostně mluvit jako kniha a jindy se bude chovat jako hulvát k obveselení svého publika, žádný posun v přijatelnosti mu u veřejnosti jeho nový styl nepřinese.