19.4.2024 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: (Ne)hlasování o důvěře

12.1.2018

Chovancova ČSSD musí být na vrcholu blaha, když poslouchá diskuse kolem trestně obviněného Andreje Babiše. Její politiku dnes realizují takzvané „pravicové strany“, zejména TOP 09 a STAN.

Jednání poslanecké sněmovny o vyjádření důvěry menšinovému kabinetu Andreje Babiše mělo „klasický“ průběh. Podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO pokračovala na plénu diskuse, která se vede na jednáních mandátového a imunitního výboru. Jak Vondráček připustil, není sice účastníkem jednání tohoto výboru, nicméně se mu to tak jeví. Dodám, že mně osobně se situace jeví také tak a zdaleka nejsem voličem ANO. Ale popořádku.

Ještě před schůzí poslanecké sněmovny k jednání o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše se některé strany (Piráti, STAN) vyjadřovaly tak, že by se ještě před tímto hlasováním měla sněmovna seznámit s rozhodnutím mandátového a imunitního výboru k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jedna členka výboru to dokonce „nevydržela s nervy“ a na protest proti „zdržovací taktice“ opustila jednání výboru. Přítomní „hlídací psi“ si povšimli, že díky bouchnutí dveří vypadla i cedulka na dveřích. Tak to muselo být velké bouchnutí.

Na ČT24 jsem pak sledoval diskuse kolem „překvapivého“ rozhodnutí sněmovny odložit pokračování schůze o důvěře kabinetu o týden. To, co muselo upoutat zřejmě každého diváka, nejen mě, byla informační „linka“ veřejnoprávního média o tom, že je to „zdržovací taktika ANO“. Přitom dokonce ten samý reportér ČT24 jen den předtím tvrdil, že by se to tak mohlo udělat - rozuměj: zahájit schůzi o vyslovení důvěry kabinetu a pak ji přerušit do rozhodnutí mandátového a imunitního výboru. Ale to tak chtěli Piráti a STAN. Opět důkaz, když dva dělají totéž, není to totéž.

Co se projevů na zasedání sněmovny týče, Miloš Zeman vystřihl svůj obvyklý projev spatra, který měl hlavu a patu. Babiš evidentně nebyl ve své kůži a mluvil tak, že se to spíše podobalo parafrázi na jeho kampaň „Neplácáme“. Tentokrát plácal. Nakonec tak došlo k „překvapivému“ vývoji. O přestávce, kterou si vyžádal klub lidovců, se sešel mandátový a imunitní výbor a hlasy zástupců ANO a SPD odhlasoval, že si příští týden pozve na své jednání bývalého důstojníka ÚOOZ Jiřího Komárka. Podle Miroslava Kalouska k tomu není žádný důvod, protože mandátový a imunitní výbor není vyšetřovatelem. Poté dodal, že Komárek je nepravomocně odsouzený policista, takže „co tak může na výboru povídat, že!“.

Faktem je, že poslanecká sněmovna naprostou většinou hlasů rozhodla o přerušení schůze (150 hlasů pro, 10 proti), takže nelze jen tak „politologicky“ tvrdit, že to slouží jedné straně, tj. ANO. Do tohoto „cirkusu“ jsou ještě navíc vnášeny poznámky z „Bruselu“, když Pavel Telička, který se nechal do Evropského parlamentu zvolit na kandidátce ANO, peskuje Babiše za to, že kritizuje OLAF a zpochybňuje jeho postavení.

Celá kauza Čapí hnízdo tak dělá špinavou práci za Chovancovu sociální demokracii. Právě v ní se kauza upekla, když se tato strana neodvážila - poté, co se kauza objevila na veřejnosti - navrhnout odvolání Andreje Babiše z vlády. Bylo to totiž ještě „brzo“ a Bohuslav Sobotka chtěl vládnout. Místo toho se z případu bezmála deset let staré dotace udělala trestně právní kauza a ta měla pomoci Babišovi zlomit vaz. Nezlomila, alespoň zatím. Samozřejmě netuším, co může bývalý policista Komárek (který dnes údajně „pracuje pro Babiše“) na jednání mandátového a imunitního výboru sdělit za pikantní novinky. A háček je také v tom, že by ho měla policie zbavit mlčenlivosti. Udělá to? Nevíme.

Chovancova ČSSD tak může být v sedmém nebi, protože o „problémech“ Babiše se stíháním dnes hovoří hlavně TOP 09, Piráti, STAN a ODS. Tyto strany dnes pokračují v politice ČSSD nejhlasitěji. Copak asi budou říkat, až to ANO s bývalými koaličními stranami dá zase dohromady?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz