27.5.2018 | Svátek má Valdemar


POLITIKA: Na prahu rušného podzimu

3.9.2014

V minulých letech jsme si zvykli na letní vládní krize, či rovnou pády kabinetů, nebo aspoň na hektické schvalování klíčových zákonů. Tentokrát proběhly prázdniny nudně. Snad jen služební zákon přinesl pár vzrušujících chvil, ovšem nakonec premiér Sobotka před pravicovou opozicí couvl. O to nedočkavěji je proto vyhlížen politický podzim.

Klíčové budou komunální a senátní volby a jejich dopad na centrální dění. Především bude zajímavé sledovat poměr sil ANO a ČSSD. Zakoření ANO v komunálu, i když má leckde problém se sestavováním kandidátek a s pověstí kandidátů? V Praze našla lídryni (Adrianu Krnáčovou) až na třetí pokus, přičemž ve hře byla dlouhá plejáda dalších jmen. V jiných městech ANO sbírá odpadlíky z ČSSD či ODS, což ale leckde činí kandidátní listiny nesehranými a nestabilními. Andrej Babiš navíc raději volby v řadě měst a obcí vynechá, než aby si koledoval o vyslovenou ostudu.

Jenže ani sociální demokraté nemají důvod ke klidu. Jak se na ČSSD v řadě míst podepíší spory, které občas vyvrcholily i odchodem starosty či primátora (z menších měst jmenujme Krnov, z větších Ostravu)?

A jak dopadne ODS, která kdysi bývala v komunálu silná? Aby si pomohla, svolala na září jednodenní kongres, kam zve všechny členy a kde chce ukázat jednotu. Prý též míní prezentovat nová témata, která ale nejspíš až tak moc nová nebudou - například jednotná patnáctiprocentní DPH či jednotná daň pro fyzické osoby. Půjde tak hlavně o „teambuilding“ dovnitř a marketingovou akci navenek.

Jenže dlouhodobě roste hlavně síla nezávislých, kteří komplikují situaci klasickým stranám. Podaří se těmto stranám vysvětlit, v čem spočívají rizika nezávislých, často přeskupujících svá uskupení (odstrašujícím příkladem je Zlín) a občas těžících z toho, že po nich a jejich slibech za čtyři roky neštěkne ani pes? Pravděpodobnost velká není, zvlášť na vesnicích, kde tradiční partaje nezřídka nejsou schopny poskládat ani vlastní kandidátku. Do hry ale zasáhnou také Starostové a nezávislí. Zvolna se pod Martinem Půtou emancipují od TOP 09 a mohou výrazně zamotat etablované konkurenci hlavu i tam, kde dosud paběrkovali.

Podzim bude důležitý ještě ze tří důvodů. Jednak uvidíme návrh státního rozpočtu na rok 2015. Najde koalice prostředky pro naplnění svých smělých cílů v sociální či investiční oblasti? Koneckonců ministr financí tu je hlavně pro shánění, nikoli rozdělování peněz...

Za druhé se čeká rozuzlení debat nad protikorupční legislativou. Pokud koalice prosadí – i navzdory prezidentu Zemanovi - jen nemastný neslaný služební zákon a couvne od závazného a striktního zvežejňování smluv na internetu, oslabí to její vnímání mezi voliči, pro něž je transparentnost v politice klíčová.

A za třetí bude zajímavé sledovat mezinárodní dění, zejména Ukrajinu a Rusko, a jeho dopad na českou politiku. Dá se totiž předpokládat, že se české partaje budou muset častěji vyjadřovat k zahraničněpolitickým tématům, na což až na výjimky nejsou připraveny. O to snadněji se pak vozí na různých propagandistických vlnách. Jenže politika v sobě zahrnuje i definování bezpečnostních a zahraničněpolitických priorit země. V první řadě musí panovat elementární konsensus ohledně naší přináležitosti k hodnotovým a kulturním kořenům demokratického Západu.

Pro jednu vládu, dvě komory parlamentu a jednoho prezidenta úkolů víc než dost.

NašiPolitici.czSex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Diskuse


P. Papež
14:21
3.9.2014

Š. Hašek
15:00
3.9.2014

Š. Hašek
15:09
3.9.2014

J. Vozábalová
2:14
3.9.2014

J. Vozábalová
2:21
3.9.2014

počet příspěvků: 6, poslední 3.9.2014 03:09

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.