20.4.2024 | Svátek má Marcela


POLITIKA: Morální bahno účtenkové loterie

16.9.2017

Účtenková loterie je na spadnutí a mě nepřestává udivovat, kam jsme se to za posledních dvacet let posunuli. Na jejím příkladu je totiž krásně vidět, jakým bahnem nesvobody a regulací se dnes brodíme.

Ministerstvo financí spouští „Účtenkovku“ 1. listopadu 2017. Tento doplňkový nástroj k EET však v sobě skrývá mnoho věcných, ale zejména morálních pochybností. Upřímně říkám, že je mi silně nevolno z vědomí, jaké podpory se ze strany voličů dostává politikům, kteří salámovou metodou ukrajují naši svobodu, omezují osobní iniciativu, kreativitu či lidskou výjimečnost a kteří postupně zavádějí totální dozor nad jednotlivci. Abych byl spravedlivý, tento stav, kteří již mnozí považují za normální, nelze připisovat pouze současné dosluhující vládě, ačkoliv ta má na svědomí naprosto nevídaný zářez. Je totiž výsledkem dlouholetého vývoje, který byl nastartován už na konci devadesátých let. Ne náhodou s nástupem reálné levice, která zde od té doby v různých obměnách (včetně tzv. nominální pravice) vládne dodnes. Rok od roku je náš životní prostor menší a objem regulace a dozoru větší, ovšem lidé si to nechávají líbit či rezignují, neboť je to vše vykonáváno pozvolně a nenápadně.

A tak nám nyní, jako tisící a první opatření pro kontrolu občanského stáda, zavádějí účtenkovou loterii, aby podpořili vydávání pokladních dokladů od obchodníků v rámci EET.

Jak známo, samotná EET je založena na presumpci viny obchodníků, neboť každý podnikatel je přeci zloděj a je třeba s ním řádně zatočit. Nelze se snad ani divit, když to progresivní levice vštěpuje ohlupovanému obyvatelstvu už celá desetiletí. Vždyť kolikrát jsme za poslední dobu slyšeli slova „parazit“, „darebák“, „všichni kradou“, „divoký kapitalismus“ apod. Je to o to více absurdní, pokud si uvědomíme, že „obyčejnému“, průměrnému občanovi odebírá právě stát více než polovinu jeho výdělku na daních. Opět bez většího povšimnutí takto olupovaných, neboť jedinou viditelnou újmou je pro ně daň z příjmu na výplatní pásce a ostatní daně (vč. např. sociální a zdravotní) neexistují. Také tito lidé jsou pak často nuceni čekat s nataženou rukou na nějakou dávku či úlevu, ač jim výrazně větší částku předtím „dobrotivý“ stát a jeho politici odebrali. U vyšších příjmových skupin je pochopitelně situace ještě mnohem absurdnější a o strastech podnikatelské sféry je vlastně tento text.

I přes masivní propagandu bychom si už konečně měli všichni přiznat, že ekonomický a společenský systém, v kterém žijeme, má ke kapitalismu opravdu velmi daleko. Míra nesvobody, dozoru a přerozdělování peněz od jedněch k druhým se nepříjemně přibližuje předlistopadovému stavu. Žijeme v novodobém - korporátním - socialismu a EET nebo Účtenkovka jsou pouhou špičkou ledovce.

Morální aspekt samotné loterie je přitom naprosto alarmující, ač se příliš nezdůrazňuje. Podporuje totiž tolik zakořeněnou vlastnost určité části obyvatelstva (zdaleka nejen v ČR) - totiž udavačství. Aktivním vynucováním takto amorálních, státem nastavených pravidel ze strany jednotlivců vůči obchodníkům nebo pouhou pasivní účastí na loterii se občan stává spolupachatelem tohoto svinstva, spoluhrobařem svobody a podnikání v tomto státě v dlouhodobém horizontu. A je zcela irelevantní, zda mu úředníci a politici vnucují myšlenku, že se tím podílí na dobré věci.

Druhým morálním a současně věcným problémem je fakt, že stát prostě nemá sebemenší právo utrácet daňové(!) peníze na pochybné, v zásadě hazardní hry. Hry, kterých jsme všichni nuceni se zúčastnit, ač třeba žádnou účtenku nikdy nepřihlásíme. Připadá vám přitom slovo „hazardní“ poněkud přitažené za vlasy? Rozhodně není. Ministerstvo financí se vlastně samo usvědčuje z toho, že pořádá hazardní kšeft. Extrémní a povinné daňové výpalné, které platí lidé nezávislí ve svých příjmech na státu (v ČR maximálně jedna třetina obyvatel), je naším vstupem do loterie. Rozhodně není pravda, že nás tato hra nic nestojí. Celkový roční rozpočet je totiž plánován na šílených 100 milionů korun. A to si prosím uvědomme, že samo ministerstvo prohlásilo, že není a nikdy nebude schopno efekt tohoto opatření jakkoliv změřit! Proč tedy hodlá vyhodit sto milionů korun jen tak z okna? Kvůli domněnce? Nebo si tato vládní garnitura opět jen testuje, co vše jsme ještě schopni snést? Opravdu si stále myslíte, že se zde nejedná o hazard, byť řízený státem?

Sice chápu snahu úředníků a vládních politiků obhájit existenci EET údajně zvýšeným výběrem daní. Oddělit však skutečný efekt tohoto opatření od vlivu současného ekonomického růstu seriózně nejde. Velmi by mě tak zajímalo, co budou úředníci hlásat v době poklesu, který brzy nastane. Jistě na něj pak budou nižší daňové výnosy svalovat. I přes manipulativní či vysloveně lživá prohlášení o pozitivním efektu EET a loterie v okolních státech je realita zcela jiná. EET nikde pořádně nezafungovala, masivně se zavírají živnosti (např. desítky tisíc v propagovaném Chorvatsku) a obchod se přesunuje k velkým hráčům. Je to jen náhoda, vedlejší efekt či záměr?

Účtenkové loterie bývají samozřejmě také propadákem bez efektu. Prý máme být podle ministerstva za ni rádi, protože si zákazníci pod sankcí nemusí odnášet z obchodu účtenky jako třeba na zmiňovaném jihu Evropy. Vlastně bychom měli být státu za tu vstřícnost vděční, že ano?

Víte, ono to vše jde také jinak. A v novodobé historii se pár takových příkladů už vyskytlo. Místo nekonečné spirály regulací, represí, jejich nefunkčnosti a nových regulací a represí lze daňové prostředí zcela uvolnit. Dějí se pak naprosté zázraky. Podnikatelé nejsou motivováni z daní unikat, daňový aparát nepožírá obrovské peníze na správu vybraných peněz a - světe, div se - celkový daňový výnos státu je díky ekonomickému růstu vyšší! Bez hloupých, drzých a amorálně nastavených daní, bez elektronických evidencí tržeb či loterií.

Na závěr zde musím konstatovat, že od zavedení EET ve mně zásadně vzrostl odpor k přebírání účtenek v obchodech. Soudě podle reakcí mého okolí v tom rozhodně nejsem sám. Doklad si vezmu pouze v případě, že ho potřebuji pro eventuální reklamaci. Slavnostně zde tedy přísahám, že nikdy žádnou účtenku do státní loterie nepřihlásím. Hanba by mě totiž fackovala.

Převzato z JanPolanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora