21.5.2019 | Svátek má Monika


POLITIKA: Láska si nedá pokoj

6.4.2018

Václav Láska, o kterém jsme už dlouho nic neslyšeli, byl autorem návrhu rezoluce senátního výboru pro bezpečnost, která označila prezidenta Miloše Zemana za „bezpečnostní riziko“. Nyní chystá „veřejné slyšení“.

Podle lidovky.cz připravuje tento senátor, zvolený za Stranu zelených a KDU-ČSL, „veřejné slyšení“, na které chce pozvat spolupracovníky prezidenta republiky a další „respektované osobnosti“. Cílem by mělo být podle rozhovoru toto:

Lidovky.cz: Co by ze slyšení mělo vzejít?
Láska: Hodně to záleží na tom, kdo všechno přijme pozvání. Daleko důležitějším výstupem než nějaké usnesení je to veřejné slyšení samotné jako celek, kde se vyjádří jak odborníci, tak lidé, kteří jsou tím dotčení. Takže pro mě by optimálním výstupem mělo být celé slyšení, jeho obsah a položené otázky.

Co se politické aktivity senátora Lásky týče, v roce 2017 vystoupil ze Strany zelených a založil hnutí Senátor 21. Cílem hnutí je, aby Senát byl „plný respektovaných osobností“. Právě s letošními volbami do Senátu PČR spojuji „mimořádnou aktivitu“ pana senátora. Pokud se jeho politika vymezuje radikálně proti prezidentovi republiky, míří „vysoko“ a jistě si od své kampaně proti Zemanovi slibuje nějaké politické „body“.

Podle lidovky.cz se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyhnul odpovědi na otázku, zda by Zeman na případné slyšení v Senátu dorazil. Nicméně není podle mého soudu vůbec jisté, že v Senátu takové slyšení proběhne, protože se nyní řeší „organizační“ záležitosti. Nezdá se mi, že by bylo příliš mnoho dalších senátorů, kteří by byli ochotni podporovat předvolební kampaň hnutí senátora Lásky na půdě Senátu.

Za vůbec nejroztomilejší považuji Láskovu kritiku prohlášení Zemana o tom, že pověřil BIS, aby zpracovala poznatky o novičoku na území České republiky. Nevadí mu, že tím BIS pověřil, vadí mu, že to prezident zveřejnil. Tím údajně zpochybnil stanovisko vlády. Láska říká: Jsme ve zvláštní situaci, kdy náš ústavní systém prezidentovi tolik pravomocí nedává, ale pan prezident Zeman si vydobyl takové postavení, že jeho slova a činy jsou slyšet v zahraničí a u našich spojenců daleko víc než slova premiéra. Podařilo se mu docílit takové pozice, že všechno, co řekne, se u našich spojenců vnímá jako oficiální postoj České republiky. Nebo minimálně znevěrohodnění toho, co k dané věci říkají jiní představitelé České republiky.

Nebylo by tedy lepší, kdyby si místo stížností na to, jaké pravomoci si „vydobyl“ Zeman, počínali ostatní politici tak, aby si i oni „vydobyli“ postavení, jaké by chtěli? Kromě toho si osobně vůbec nemyslím, že by Zemanovy názory až tolik „znervózňovaly“ naše spojence. Oni ostatně moc dobře vědí, že formální postavení českého prezidenta je z hlediska zahraniční politiky slabé a že o všem rozhoduje česká vláda. Nemyslím si ani, že by premiér Andrej Babiš byl v zahraničí málo slyšet. Spíše považuji aktivitu senátory Lásky za pokus o „zviditelnění“ v čase, kdy se strany a hnutí připravují na podzimní senátní volby.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


P. Papež
23:04
6.4.2018

K. Janyška
13:59
6.4.2018

B. Rameš
10:11
6.4.2018

P. Klíma
14:58
6.4.2018

P. Flener
9:21
6.4.2018

J. Holíček
15:43
6.4.2018

T. Kohout
18:10
6.4.2018

T. Kohout
18:08
6.4.2018

počet příspěvků: 15, poslední 6.4.2018 11:04

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.