19.10.2018 | Svátek má Michaela


POLITIKA: Kvílení nových poslanců

23.11.2017

Mezi nově zvolenými poslanci je přes 120 úplných nováčků. Někteří popisují první zasedání nové sněmovny jako „tragédii“, jiní jako „smutek“. Co budou říkat, až o něco opravdu zásadního půjde?

Na novinky.cz se svěřují novopečení poslanci se svými pocity ze zahájení ustavující schůze. Petr Dolínek (také „novopečený“, ale dostatečně „profláknutý“ ze zastupitelstva Prahy) dokonce hodnotí zahájení činnosti poslanecké sněmovny jako „tragédii“. Měl by šetřit slovy. Byla to jeho partaj, která podobné kousky, jaké jsme měli možnost vidět na zahájení činnosti sněmovny, předváděla po volbách 2006.

Údajná „nepřipravenost“ je však naprostý nesmysl. Jednání o počtu členů mandátního a imunitního výboru bylo naopak jasné. Podle jednacího řádu sněmovny by původní návrh na 15 členů vyřadil z tohoto výboru zástupce TOP 09 a STAN. Takzvaný „kompromisní návrh“, který poslanci odhlasovali, je nakonec příznivý pro všechny kluby. Klub ANO bude potřebovat pouze dva další poslance k tomu, aby dosáhl na většinu ve výboru a TOP 09 i STAN budou mít ve výboru zastoupení. Kritika „nepřipravenosti“ mířila chybným směrem, cílem vítěze voleb bylo jednoznačně to, aby k ovládnutí tohoto výboru potřeboval co nejméně poslanců z dalších stran, a to se zcela jistě podařilo.

Opět se ukázalo, že racionální pohled na „bouři ve sklenici vody“ přinesli Piráti: 

ANO se to snaží podojit tak, aby mělo co nejvíce těch funkcí. To je jasné, a aby mělo největší hlasovací sílu. Hraje se o vydání Babiše a Faltýnka,” řekl Novinkám předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek ještě před hlasováním.

Další „pirátka“ Dana Balcarová byla „překvapená“, že i někteří délesloužící poslanci nebyli „kompetentní“, a pirát Vojta Pikal jim musel „vysvětlovat“ jednací řád. Tady bych byl naopak velmi zdrženlivý – co se znalosti jednacího řádu sněmovny týče, moje zkušenosti občasného diváka zasedání sněmovny jsou jiné. Jakmile poslanci „zbystří“, že jsou v televizi v zajímavém čase (tj. nikoli ve dvě v noci), mohou se doslova „přetrhnout“, jen aby na sebe upozornili. Při úvodním jednání sněmovny to byl „mazák“ Jan Bartošek z KDU-ČSL, který „setřel“ poslance ANO Martina Kolovratníka za to, že si „dovolil“ navrhnout, aby poslanecké kluby podávaly kromě návrhů na předsedu sněmovny i návrhy na místopředsedy. To byla ze strany Kolovratníka především pitomost a Bartošek ji dokonale využil.

Obecně, zejména poslanci ČSSD si budou muset zvyknout na zcela novou situaci. Ztratili většinu a zatím se ve sněmovně „potulují“ jako nevýznamná skupina jednotlivců. Bude zajímavé sledovat, zda v ČSSD zvítězí „staří mazáci“ kolem Michala Haška a Jiřího Zimoly a zda se právě oni nepokusí o proklouznutí do vlády. Pak by se „tragédie“ mohla změnit v parádní frašku.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


Karelkarel
13:52
23.11.2017

F. Navr8til
9:55
23.11.2017

V. Halašta
9:44
23.11.2017

počet příspěvků: 8, poslední 23.11.2017 02:21

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.