29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Konkurz na českou Gorilu

29.3.2012

Češi, Moravané a Slezané nechtějí zůstat za Slováky pozadu a už měsíce pátrají, zda nenajdou nějakou vlastní Gorilu. Jedni ji vidí v soudním procesu s neformálním lídrem vládní strany Věci veřejné Vítem Bártou, druzí v zametání vážných kauz na Vrchním státním zastupitelství v Praze, třetí pak ve zveřejnění několik let starých odposlechů, které zmapovaly propojení bývalého primátora Prahy, bývalého prvního místopředsedy ODS a stále ještě poslance Pavla Béma s podnikatelem Romanem Janouškem.

Exprimátor, který má pověst tvrdého šéfa, se v telefonátech s Janouškem chová nezvykle krotce až submisivně. Podnikatel mu radí, jaké osobní věci si vzít na víkend v cizině, obstarává mu ledničku na víno na chalupu a jen tak mezi řečí spolu oba konzultují významná rozhodnutí týkající se pražské politiky a ekonomiky. Podobně probíhaly hovory Janouška s klíčovými úředníky pražského magistrátu, přímé spojení měl i na čelného žalobce Libora Grygárka.

Pár dní po vypuknutí skandálu podnapilý Janoušek zapříčinil dopravní nehodu a následně fyzicky ohrožoval její spoluúčastnici. Při této příležitosti se ukázalo, nakolik v rukavičkách s arogantním podnikatelem nakládali policisté. Krátce poté začaly padat hlavy na pražském policejním ředitelství i celostátním policejním prezidiu. Některé události a vazby zkrátka ututlat nejde a čelem se k nim musí postavit orgány činné v trestním řízení stejně jako politické elity.

Občanští demokraté paralelně odsuzují špiclování politiků a odstřihávají se od namočeného Béma. Padají důležité otázky. Kdo, koho a proč nahrával? Byla to Bezpečnostní informační služba? Putovaly výstupy k tehdejšímu premiérovi Topolánkovi? Je pravda, že se k záznamům dostala soukromá bezpečnostní agentura ABL, kterou vedl Vít Bárta? Nemohly se stát záminkou k vydírání? A jak následně po několika letech doputovaly do rukou reportérů deníku MF Dnes? Kdo je v této kampani skutečným terčem?

Jenže mnohem vážnější je obsah nahrávek. Není náhodou, že kvůli nim Bém po krátkém nátlaku přerušil členství v ODS a že jej špičky strany vyzývají i k opuštění parlamentu. Na stole totiž leží doklad toho, jak se někteří politici neřídí hlasem voličů, nýbrž vlivných lobbistů a svých osobních přátel. Naneštěstí se objevují nové a nové díly odposlechů a nikdo dnes neví, jaké další postavy, jaká další jména se z nich ještě vynoří.

Korupce, klientelismus a neprůhledné veřejné zakázky jsou stěžejními tématy české společnosti již několik let. Praha pak byla dlouhou dobu – zejména během Bémova primátorování (2002-2010) - považována za temné místo, kde se negativní jevy koncentrují. ODS v Praze vždy dominovala a levicová ČSSD s ní do loňska udržovala nezvykle dobré vztahy – ať už coby součást velké koalice, nebo v opozičních lavicích. Proslýchá se, že tzv. kmotři, mazaně propojující svět byznysu se světem politiky, velmi pečlivě dbali o dobré vztahy s různými stranami.

Politici mají možná poslední příležitost, jak se v očích občanů rehabilitovat. S tím musí souviset jak pokání za chyby, tak nástin kudy z krize důvěry, v němž by neměl chybět příslib důsledné protikorupční legislativy a průhlednosti politických stran. Lidé, kteří vidí, jak je oslabován či tunelován stát, jak selhává veřejná kontrola a jak úsporná rozpočtová opatření dopadají jen na tu část společnosti, jež se nedokáže efektivně bránit, mohou mít chuť zlomit nad demokratickými poměry hůl. Atmosféra v ulicích houstne, parlamentní volby jsou však – na rozdíl od nedávného Slovenska - v nedohlednu.

Psáno pro slovenský deník Pravda