25.6.2018 | Svátek má Ivan


POLITIKA: Konec pravice v Čechách

28.11.2013

aneb Thatcherová měla pravdu

I takhle zjednodušeně by se dala popsat situace v naší politické krajině. A prohlásil-li Bohuslav Sobotka, že by mohlo dojít k dalším předčasným volbám, nelze jeho slova brát moc vážně, protože po nich by se ještě více marginalizovala i levice a to on ví.

Jenže pravice i za této nebezpečné situace místo aby se sjednotila, se začíná dále drobit. Podívejme se zevrubněji nejprve na ODS. Ta sice začala s větší očistou v Praze: zvolila si do čela úplně nové lidi včetně předsedy Filipa Humplíka, prošel však jen 44 hlasy proti 35, což dost dobře ilustruje situaci uvnitř této strany. ODS je stále rozdělená, a to i přesto, že se odstřihla v Praze od politických podnikatelů typu Janouška a Hrdličky a na ně napojených politiků Šťastného a Béma, kteří si dokázali na nejrůznější funkce dosazovat své lidi včetně policie, soudů či státních zastupitelství, kteří jim zařizovali beztrestnost. Činili tak ale s takovou arogancí, že si toho voliči museli všimnout. Proto jen v Praze se ODS dostala z 48 procent hlasů za jedenáct let na pouhých dvanáct procent a v celé republice na 7,7 procenta. Jenže k této očistě zatím nedošlo všude, takže například jižní Čechy ovládá ještě pan Dlouhý napojený na úřadujícího předsedu Kubu, a proto tam i jinde může dále ztrácet. Nového předsedu ODS v Praze, který se netají ambicemi být i budoucím možným předsedou celé ODS, čeká nelehký úkol nejprve sjednotit pražskou pobočku a pak přesvědčit o své vizi ostatní v celé republice.

Jenže komunální volby se budou konat již na podzim a jestli se mu to do té doby podaří, je otázka. Už proto, že tendence ve straně jsou opačné: Bývalý poslanec ODS a zakladatel Pravé frakce Jiří Janeček oznámil minulý týden, že zakládá novou konzervativní stranu O.K. Tato strana chce vyrovnaný rozpočet, nízké daně a omezení přistěhovalectví. Jak to chce docílit, však Janeček neřekl. Jen uvedl, že má dva tisíce příznivců. Jeho šance jsou rovněž těžko odhadnutelné a spíš budou mizivé.
A TOP O9, která získala skoro 12 procent, po ohlášení možného odchodu Karla Schwarzenberga z čela strany, kam se postaví asi Miroslav Kalousek, bude kvůli mediálnímu obrazu tohoto politika zcela jistě ztrácet preference.

Do jisté míry bychom za středopravou stranu mohli považovat i ANO 2011 Andreje Babiše, ale abychom něco takového mohli říci odpovědně, je brzy.

Ale ke štěpení dochází i na levici: To by znamenalo, že Margaret Thatcherová měla pravdu, když kdysi tvrdila, že od doby, kdy zvítězila neoliberální ideologie, společnost neexistuje. Jsou jenom jednotlivci a bolest je individuální. To je ten hlavní důvod proč autokracie má zelenou.

Psáno pro Český rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelDiskuse


B. Rybák
15:34
30.11.2013

R. Langer
13:58
28.11.2013

J. Vozábalová
11:59
28.11.2013

J. Friedlaender
11:27
28.11.2013

J. Schwarz
8:00
28.11.2013

K. Janyška
10:08
28.11.2013

počet příspěvků: 9, poslední 30.11.2013 03:34

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.