24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Komunista Ondráček zvolen

5.3.2018

Zvolení komunisty Ondráčka do čela bezpečnostního výboru sněmovny vyprovokovalo ministra vnitra Roberta Pelikána k další úvaze o odchodu z vlády. Mnohem významnější je to, kdo se ke komunistovi nevyjadřoval - poslanci ČSSD.

Česká pravice naříká nad zvolením Zdeňka Ondráčka do čela bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny. Naříkají i Piráti. Opět se ozval i Robert Pelikán, kterému sice nevadí spolupráce ANO, SPD a KSČM, ale Ondráčka prostě nesnáší. Diskusi k volbě popisuje podrobněji iDnes.cz. Pokud jsem si správně všiml, v diskusi vůbec nevystoupili poslanci ČSSD. Je sice pravda, že Ondráček byl zvolen zejména hlasy ANO, KSČM a SPD, nicméně mlčení ČSSD mi v tomto případě připadá jako docela významné - kdo mlčí, ten souhlasí?

Přesto anebo právě proto se musím chtě nechtě zastavit v červnu 2013, kdy byl proveden „zásah policie na Úřadu vlády“. V důsledku tohoto zásahu pak podal Petr Nečas, nešťastná to postava českých moderních dějin, demisi. Miloš Zeman pak premiérem jmenoval Jiřího Rusnoka, jehoý vláda nezískala důvěru sněmovny a vládla v demisi až do února 2014. Navíc poslanci využili nové zákonné úpravy, sněmovnu rozpustili a následovaly předčasné volby. ODS skončila naprostým volebním debaklem a na její úkor uspělo hnutí ANO Andreje Babiše. Díky politice Miloše Zemana, Bohuslava Sobotky a Pavla Bělobrádka se stal Babiš místopředsedou vlády, i když neměl čisté lustrační osvědčení. Byla to ČSSD a KDU-ČSL, která jeho účast ve vládě svou politikou legitimizovala. Poté, když se ukázalo, že hnutí ANO ohrožuje mocenské postavení ČSSD, se tato strana soustředila na kriminalizaci Babiše - a stejně to nepomohlo. Babiš se kromě toho mnohokrát vyjádřil tak, že ho „zrodila“ politika ODS.

Byla to tedy kauza olomouckého státního zastupitelství a „zásah“ na úřadu vlády, co přepsal moderní dějiny české republiky a uvedl nás do situace, o níž někteří hovoří jako o „druhé“ republice. Zadržené miliony a zlato, o kterých se v souvislosti se zásahem hovořilo, se zřejmě někam vypařily, údajní trafikanti - tři poslanci ODS - získali mimosoudním vyrovnáním několikasettisícové odškodné přímo od ministerstva vnitra. Jana Nečasová, druhá Nečasova manželka, už podle zpráv uhradila dluh na darovací dani. Je tedy naprosto zřejmé, že osobní a rodinné problémy Petra Nečase byly součástí kauzy, kterou dozorovali olomoučtí státní zástupci, k tomu se nabalily údajné trafiky a likvidace premiéra byla dokonána.

Je samozřejmě paradoxní, že se komunisté domohli nejlepšího mocenského postavení v době, kdy získali nejhorší volební výsledek v historii své strany. To už tak někdy bývá. Právě neschopnost zabránit spolupráci ANO, SPD a KSČM je mou zásadním výtkou vůči ODS, TOP 09 i STAN. Tyto strany se nechtěly za žádnou cenu „ušpinit“ jednáním s Babišem, a dopustily tak nepřímo to, co se dnes v poslanecké sněmovně děje. Nicméně nástup ANO se bezesporu odehrál po akci olomouckých státních zastupitelů vůči premiérovi Petru Nečasovi a oni se stali „hybateli“ úspěchu Andreje Babiše.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz