29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLITIKA: Je Babiš predátor?

31.10.2017

Politici „napříč poraženými stranami“ hovoří o Andreji Babišovi jako o „predátorovi“. Dosáhl na bezmála 30 % hlasů. Byli Klaus, Zeman, Topolánek a Paroubek s ještě lepšími volebními výsledky také predátoři?

Marek Benda rovněž použil příměr o Babišovi jako o „predátorovi“. Podle Bendy se „pravice musí dát dohromady“. Potíž je v tom nejen jak, ale co by mělo být výsledkem integrace.

Česká politika měla dvě desetiletí velmi silnou pravicovou stranu, a to ODS. Ta dosahovala s Václavem Klausem volebních výsledků kolem 30 % hlasů. Poté, co se ODS nepodařilo porazit ČSSD vedenou Vladimírem Špidlou v roce 2002, opustil pozici předsedy Klaus a nastoupil Mirek Topolánek. Ve volbách 2006 odevzdalo svůj hlas pro ODS 36% voličů, druhá skončila ČSSD s 32 %. Těsně před volbami 2006 unikla do médií tak zvaná Kubiceho zpráva, která naznačovala propojení tehdejšího předsedy ČSSD s podnikateli či dokonce „podsvětím“. Nejlepší volební výsledek ale ODS těžce zaplatila. Topolánek neodolal tlaku Paroubka a komunistů a postavili se proti němu i členové ODS v čele s Vlastimilem Tlustým a během českého předsednictví EU jeho vláda padla. Topolánek byl poté donucen vzdát se funkce předsedy před volbami roku 2010 a ODS vedená Petrem Nečasem v nich sice prohrála s ČSSD, ale jenom těsně, získala 20 % hlasů. Nečasův kabinet čelil také odpadlíkům z ODS, navíc Česko prožilo několik let ekonomické recese. Po zásahu policie na Úřadu vlády Nečas rezignoval a v předčasných volbách 2013 získala ODS jenom 7 % hlasů. Z pravice tehdy dopadla lépe jenom TOP 09, nicméně součet hlasů pro ODS i TOP nebyl ani 20 %.

Letošní volby dopadly sice pro ODS o něco lépe než před čtyřmi roky, nicméně naprosté fiasko čekalo TOP 09 a obě strany získaly pouze 17 % hlasů. Další pravicové strany jako Svobodní Petra Macha dopadly ještě hůře. Traduje se, že TOP 09 pomáhal ke vzniku dokonce předseda ODS Mirek Topolánek a ten se nyní dokonce přihlásil k volbě Kalouska, když se bývalý člen ODS Jiří Pospíšil rozhodl podat přihlášku do TOP 09 s úmyslem kandidovat po Kalouskovi na jejího předsedu. Topolánek Pospíšila tvrdě zpražil: Volil jsem Kalouska, ne tebe.

ODS doslova „resuscitoval“ bývalý ministr školství v Nečasově vládě Petr Fiala. Díky němu sice přežila ODS „klinickou smrt“, ale výsledek něco přes 11 % dělá z ODS jednookého mezi slepými. Osobně si pamatuji na Petra Robejška („realistu“) nebo Petra Macha (Svobodní) jako členy či podporovatele ODS. Postupně se s ODS rozešli a Machovi se podařilo ve volbách do Evropského parlamentu dokonce získat mandát.

Na levici je po letošních volbách také jako po výprasku. Letos si na sedmiprocentní dno sáhly ČSSD i KSČM a mají dohromady 30 mandátů. V roce 2006 disponovaly tyto strany stovkou mandátů. To je také pozoruhodný sešup.

Babišův vstup do české politiky se odehrál na pozadí kolapsu ODS v roce 2013. Neměl nic za sebou - „pouze“ desítky miliard korun majetku - a získal díky kolapsu ODS v roce 2013 bezmála 20 % hlasů. Vláda s ČSSD z něj udělala mučedníka nejen způsobem, jakým se ho ČSSD zbavila. Zatímco policejní zásah proti Nečasovi ještě u veřejnosti „zabral“ a ODS potopil, následující měsíce ukázaly na jak vratkých základech celá kauza „trafik“ a zneužití zpravodajské služby byla. Dodnes není kauza uzavřena a probíhají soudní stání. Podobně je na tom i kauza bývalého hejtmana Davida Ratha, který právě v těchto dnech vystupuje na svou obranu mnohahodinovými výstupy. Zdá se, jako by podstatná část české veřejnosti ztratila důvěru v policii i celý soudní systém. Rath v údajně jasném případě korupce (byl zatčen se sedmi miliony korun) dosáhl několika úspěchů a jeho případem se už musel zabývat Nejvyšší soud. Dodnes nepadl pravomocný rozsudek a Rath je údajně připraven stěžovat si až u evropských soudů.

Obvinění Babiše z dotačního podvodu proto na jeho voliče nezabralo. Mají jasno v tom, že je to kauza připravená na objednávku ČSSD, která kontroluje ministerstvo vnitra. Babiš takto i argumentuje. Dotace je také řešena na úrovni EU a doposud o ní nebylo rozhodnuto. Četl jsem kdesi v médiích, že je to pro orgány EU „citlivá“ věc a nyní, když Babiš tak drtivě zvítězil ve volbách a prohlásil, že je rozhodně proevropský, to bude možná ještě „citlivější“ záležitost. Pokud by snad z Bruselu přišla zpráva, že se o dotační podvod nejedná (?), byl by to pro naše „orgány“ asi docela slušný malér.

Shrnuto: Babiš není žádný predátor. Byl jen ve správnou dobu na správném místě. K jeho úspěchu mu pomohla personální krize jak v ODS, tak v ČSSD i v TOP 09. Na pravici a ani na levici není mezi těmi, co se míhají na obrazovkách našich televizorů, nikdo, kdo by byl takovou autoritou, která by na sebe připoutala pozornost a byla by Babišovi rovnocenným soupeřem. Dnes už nejde o transformaci (na tu byl Klaus) a nejde o sociální prebendy (na ty byl Zeman a Paroubek).

Voliče oslovil Babiš programem pro dnešek a zítřek - zjednodušit, zrychlit, změnit a vydělat. Voliči evidentně nevěří, že Babiš „ohrožuje demokracii“, protože mají zřejmě pocit, že z ní beztak nic nemají. Na nějakou reflexi a sjednocení pravice a koneckonců i levice moc nevěřím. Nejsou lidi - ti staří politici jsou „okoukaní“ a noví nejsou. A když, tak mladíčci, kteří nevědí, k čemu je NATO. Dnes se stále ještě radují, že se „probojovali“ do poslanecké sněmovny. Našim politikům mimo Babiše evidentně stačí to, že sedí ve sněmovně a budou „tvrdou opozicí“ či mají „strategické rozhodnutí“, na kterém po volbách nic měnit nebudou. Uvidíme, jak dlouho si s tímto postojem vystačí.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz