21.6.2018 | Svátek má Alois


POLITIKA: Hoří, má panenko

17.4.2014

aneb Nepolitici ve vládě

Zrušíme poplatky, nezrušíme poplatky... Dolejeme peníze, nedolejeme peníze...

To, co předvádí v posledních dnech a týdnech ČSSD a ANO kolem zvýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce, připomíná formou i obsahem hořkou komedii Hoří, má panenko.

Tak jako ve známém Formanově filmu hráli převážně neherci, zde hrají převážně nepolitici. Na rozdíl od filmu, na který můžete a nemusíte jít, na tuhle černou komedii v reálném životě se musíme dívat všichni a doufat, že konec bude lepší než ve filmu.

O co jde? ČSSD a ANO za účasti lidovců slíbili ve vládním prohlášení lidem, že je zbaví břemene zdravotnických poplatků.

Poplatků za hospitalizaci, poplatků za recept, poplatků za návštěvu u lékaře. A pak bude všem dobře, ANO. Co na tom, že podobné poplatky platí lidé za zdravotní péči ve většině vyspělých zemí, kterým se chceme přiblížit.

Co na tom, že se nešťastně nazývají regulační, ač by se mohly zvát administrativní či zůstat bez přívlastku. Co na tom, že nejsou vysoké a že i doma každý musíme jíst, pít, svítit, topit.

Střih. Uběhly dva měsíce a všichni vidí, že poplatek 100 korun za den v nemocnici nemocnicím chybí. Jak by ne. Jen nemocnicím (ne celému zdravotnictví) chybí naráz cca 2,1 miliardy korun za rok. A to už je znát. Lidé to mohou pocítit na vlastní kůži.

Další střih a obrat. Premiér a ministr zdravotnictví velí: "K pumpám a hasit!" Ministr financí ovšem křičí: "Nemáme čím, je málo vody, státní rozpočet je skoro na suchu!" Navíc po straně dodává, že ti zdravotníci tam stejně mají bordel, takže, když něco shoří, vlastně se nic moc nestane. Jako ve filmu! Vláda se mezi sebou hádá, zda a jak má či nemá hasit požár, který sama (spolu) způsobila. Přitom oč snazší by bylo připustit chybu, opravit vládní prohlášení a odvolat slib, že vláda zařídí všechno a všem zadarmo. Představme si jen, že by zadarmo na pojištění byly například chleba, rohlíky a máslo. Garantuji, že do týdne by byly obchody prázdné a tvořily by se před nimi fronty.

Proč si ČSSD nevezme příklad od svých západních kolegů, vždyť v Německu sociálnědemokratický kancléř naopak poplatky dokonce zvyšoval! Nutno přiznat, že zejména z jeho zpřísňujících sociálních reforem Německo dodnes těží a je tak úspěšné. A lidé v Česku se na to dívají a ti rozumnější žasnou a doufají, že zrovna ta jejich nemocnice to vydrží a že na vlastní kůži nepocítí dopady vládní politiky ČSSD a ANO. Takhle to tedy vypadá, když vláda maká a nedělá jen tu pitomou politiku.

Nezbývá, než doufat, že konec bude jiný než ve Formanově černé komedii. Tam totiž tu hasičskou sekyrku nakonec ještě někdo ukradne.

Autor je expert ODS pro zdravotnictví

LN, 15.4.2014

Petr Zimmermann


Diskuse


Š. Hašek
16:06
17.4.2014

V. Vaclavik
15:44
17.4.2014

J. Kulheim
11:44
17.4.2014

J. Bruner
3:33
17.4.2014

K. Filek
7:46
17.4.2014

J. Schwarz
11:00
17.4.2014

J. Bruner
11:26
17.4.2014

M. Urban
12:35
17.4.2014

J. Bruner
15:51
17.4.2014

počet příspěvků: 9, poslední 17.4.2014 04:06

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.