23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


POLITIKA: Evropskou unii si rozvracet nedáme!

10.10.2013

Václav Klaus se konečně veřejně přiznal k tomu, že je euroskeptik. Ve svojí knize Kde začíná zítřek píše:

Celek působení [evropského integrování] na nás, na naše životy, může být i dnes stále ještě kladný (i když o tom zcela přesvědčen nejsem).

+

Jsem proto přesvědčen, že je — v mnou vymezeném smyslu — čistý efekt evropského integrování záporný.

Kdyby se tedy někdo obtěžoval tu knihu skutečně číst a ne to pouze předstírat, Klausův názor by mu byl znám dávno. Nevím, jaké byly prezidentovy důvody pro to, aby to uvedl pouze ve filosofické knize a před kamerami i europoslanci stále opakoval, že naše členství nemá alternativu.

Nepochybuji o tom, že Václav Klaus velmi dobře zná argumenty Petra Macha, které uvedl v knize Jak vystoupit z EU, k jeho první knize ostatně sám napsal předmluvu. Argumenty teď v podstatě zopakoval. Až pozítří kniha vyjde, určitě se jí v nich spousta objeví a k tomu i navíc další kupa brilantních postřehů, jak už jsme od Klause zvyklí.

Ale v eurohujerských hlavách místních "pravicových" (LOL) politiků zavládlo zděšení & strach. Proto museli začít lhát, jako když Eurostat tiskne.

Karel Schwarzenberg
Možná vám přijde, že je kruté argumentačně rozcupovat prostoduchého starce, který nedokáže ani vhodit do urny platný volební lístek, ale to si měla rozmyslet TOP 09 před tím, než ho opět humoristicky učinila volebním lídrem svého paternalistického komanda.

"Vystoupit z EU by znamenalo poměrně rychlou cestu k bankrotu." Pravý opak je pravdou. Evropská unie nás stojí ročně 200 mld. Kč, každá dekáda strávená v EU znamená ztrátu jednoho procenta růstu HDP aEU je jediný kontinent na světě, který neroste.

To je ta lepší část. Díky euru už zbankrotovalo Irsko, Portugalsko a Řecko a na Českou republiku to čeká v momentě, kdy vstoupí do Evropského stabilizačního mechanismu, největšího tunelu státních financí v dějinách lidstva.

"Podobný luxus jako Švýcarsko nebo třeba Norsko si Česko nemůže dopřát, protože nemáme dostatečné bankovní ani nerostné bohatství." Není mi známo, co to je bankovní bohatství, ale je mi známo, že pan Schwarzenberg si zřejmě myslí, že Švýcarsko a Norsko nic nevyrábí, nikomu nic neprodávají, a jenom ujídají z nějakých svých zásob bohatství. Což je absolutní nesmysl. Švýcarsko i Norsko čile obchodují s celým světem, konkrétně třeba Švýcarsko má smlouvy o volném obchodě kromě států EU a EFTA např. také s USA a Čínou, dož jsou dvě největší ekonomiky světa, které — znovu opakuji — na rozdíl od evropské ekonomiky rostou.

Teorie komparativních výhod nás navíc učí, že nepotřebujeme být nejbohatší a nejlepší, abychom mohli s ostatními obchodovat (to ani nedává moc smysl, že?). Obchodovat se vyplácí vždy.

V čem mají Češi komparativní výhodu? To zjisíme nejlépe na volném trhu. Zatím to ale vypadá, že ji máme mj. v automobilovém průmyslu, poměrně nízkých daních ve srovnání se zbytkem EU (řada firem radši zdaňuje zde než v jiné zemi) nebo strategické poloze Prahy (spousta firem má právě v Praze svoje evropská ředitelství). Určitě existuje mnoho dalších odvětví, ve kterých mají Češi světu co nabídnout.

Co je ovšem to nejdůležitější, po vystoupení z EU se naše obchodní pozice vůči zemím EU nijak nezmění. Vůči ostatním zemím se může zlepšit, protože budeme mít volné ruce k vyjednání bilaterálních smluv o volném obchodu (s Čínou si ji dojednal i maličký Island!) a budeme moci zrušit/zmenšit cla.

"Já jsem pro zavedení eura, protože jednak jsme to slíbili a sliby se mají dodržet a jednak po tom volá celý náš průmysl, abychom zavedli euro. Ale máme to udělat, až budeme dostatečně silní." Nic jsme neslíbili. V době, kdy jsme ratifikovali Přístupovou smlouvu, bylo euro úplně jinou měnou než dnes, např. se tehdy věřilo, že bankovní rada ECB je nezávislá, TARGET (mezibankovní platební systém) nevykazoval chronické dluhy jižních zemí a byly zakázány jakékoliv bail-outy.

Celý náš průmysl po ničem takovém nevolá. To jenom hloupí exportéři, kteří neznají Balassův-Samuelsonův efekt, a nevědí, že buď zlevňuje euro směnným kursem, nebo inflací. Jiná možnost není.

"Považuju za nesmyslné pořádat referendum o něčem, k čemu jsme se smluvně zavázali. To se nedělá. Smlouva a slib se má dodržet, a ne to podmínit hlasováním." Tak se zase smluvně vyvážeme. No a? Parlament by stejně musel zavedení eura odhlasovat, takže Schwarzenberg opět jenom lže.

Miroslav Kalousek
Provinční politik, který neumí žbleptnout ani slovo v cizím jazyce a Bruselu se bojí jako čert kříže a zásadně tam na jednání Ecofinu nejezdí, pak vypustil toto moudro:

"Pan profesor má zcela jistě pravdu. Den po vítězném únoru také tramvaje jezdily, voda tekla, elektřina svítila."

Ano, den poté jistě. To až pět let poté přišel bankrot státních financí a dalších čtyřicet let voda tekla a elektřina svítila pouze někomu a někdy. Pokud ten někdo dobře leštil kliky nomenklaturním kádrům. Stejným jako mají dneska v Bruseli, kde je předsedou komise maoista a dalších deset členů Komise jsou kariérních komunisté včetně člena Nejvyššího sovětu SSSR Siima Kallase nebo KGBáci Füle a Ashtonová.

Díky clům a dotacím připomíná Evopská unie RVHP stále více a více. Tradiční žárovky jsou zakázány a místo nich si musíme kupovat předražené úsporné žárovky. Nejlépe placení politici světa v Bruselu si to jistě mohou dovolit. Ale málokdo má platy jako oni.

Zemědělci svoji nadprodukci vylévají do kanálu. Každá kráva v Evropské unii pobírá na dotacích dvě eura denně, zatímco tři miliardy lidí žijí za méně.

Česká republika určitě může vystoupit z přeregulovaného socialistického molochu a bude jí to jedině ku prospěchu.

Hynek Fajmon
Tento údajný euroskeptik sedí pohodlně celá léta v bruselské kejvárně zvané Evropský parlament. Svoji pozici vždycky obhajuje tím, že v Bruseli bojuje za českou korunu. Bohužel nám ještě nikdy neřekl jak.

"V našem případě by byl odchod z EU hospodářskou i politickou katastrofou, která by měla vážné následky do života české společnosti." Již jednou výše rozcupovaný blábol.

Nechápu, jak by mohl být odchod z Unie katastrofou politickou? Naši reprezentanti jsou na rozdíl od těch bruselských voleni, Česká republika je na rozdíl od Evropské unie demokratickým státním zřízením. Žádná naše vláda nebyla tak prohnilá a prolezlá korupcí jako Santerova komise (a to už je teda co říct). Účetnictví Evropské komise ještě nikdy neprošlo auditem od Dvora auditorů.

"Tradiční česká exportní mašina se bez možnosti bezcelní expanze na evropském trhu zkrátka neobejde."

Žádná česká exportní mašina neexistuje. Čistý export činí zhruba 5 % českého HDP. I kdybych přijal argumentaci, že export je cosi posvátného (což není, jak už před 160 lety dokázal Frédéric Bastiat) K tomu, abychom exportovali, přitom vůbec Evropskou unii nepotřebujeme, protože i po vystoupení z EU budeme mít díky EHP přístup na evropské trhy otevřen, navíc k tomu ale získáme možnost zrušit cla (a abychom mohli exportovat, musíme i importovat, to je ekonomický zákon) a navíc získáme možnost vyjednat si smlouvy o volném obchodě se zámořskými trhy jako jsou Brazílie, Indie, Čína, Spojené státy atp. Tuto možnost dnes nemáme.

"Odchod z EU by znamenal postavení obrovské celní bariéry okolo celého u nás sídlícího byznysu." Nepravda.

"Klaus na to bude namítat, že by se s EU dojednal bezcelní režim. Ten by ovšem musela druhá strana schválit, což by po našem nepřátelském odchodu nejspíš neschválila a pokud ano, tak jen za podmínek, že budeme muset akceptovat evropské právo a ještě platit do evropské kasy peníze za přístup na společný trh dle norského a švýcarského vzoru." Nic takového se dojednávat nemusí, je to dávno dojednáno.

"Naše vystoupení z EU je tedy v každém případě krok, který by nás poškodil." Ano, pana europoslance by poškodil. Jinak nikoho.

"Ta by pro nás byla z velké části stejně závazná, jako podmínka případného bezcelního režimu s EU."Nepravda. Museli bychom (bohužel) implementovat pouze směrnice týkající se Jednotného trhu. Ne zákaz žárovek, ne zákaz rychlých eskalátorů, ne antidiskriminanční směrnici, ne biopaliva, ne solární panely atd. atd.

Takže se nedivte, pokud nás na evropském fóru zastupují takto informovaní politici.

Převzato z Mmister.com se souhlasem autora.
Autor je šéfredaktor webu Euroseptik.cz a časopisu Laissez Faire