25.4.2024 | Svátek má Marek


POLITIKA: Dvojí kvalita potravin? Podvod i na voličích

18.10.2017

Lidovecká i sociálně demokratická kampaň o „dvojí kvalitě potravin“ je jen dalším důkazem toho, že ČSSD a KDU-ČSL usilují ve skutečnosti o „více EU“.

Poslední „příklady dvojí kvality potravin“, které uvedlo zpravodajství ČT, jsou dobrou zprávou pro laboratoře VŠCHT Praha, které na analýze potravin něco vydělaly. Jinak ale příklady dvojí kvality byly zcela mimo realitu, protože na etiketě byly jiné nápisy, které avizovaly, že se nejedná o stejný výrobek. Byl tam stejný obrázek a různý text v anglickém jazyce.

Bohuslav Sobotka přinesl problém „dvojí kvality“ dokonce na zasedání premiérů V4 , na jednání byla přítomná i naše eurokomisařka Věra Jourová. Sobotka zaznamenal dílčí úspěch v tom, že se o „dvojí kvalitě“ zmínila i polská premiérka. Nápad Sobotky, aby v záležitosti údajně dvojí kvality potravin byla upravená evropská legislativa, která by měla zaručit, že bude po celé EU stejná kvalita potravin, plně zapadá do politiky „více EU“.

Sobotkova vláda si přitom oprávněně stěžovala, že kvóty na rozdělování imigrantů jsou nepřijatelným zásahem do práv států EU. Sobotkovi se nelíbila ani příprava jednotných pravidel pro migranty v celém evropském prostoru. Když se objevilo téma dvojí kvality potravin u lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky, kdy Jurečka toto téma „řešil“ v Bruselu, uchopil toto téma i Sobotka a chtěl by úpravu evropské legislativy. To jednoznačně vypovídá o tom, že Sobotka je vzorný žák společných unijních politik. Přesně tak totiž naprostá většina evropských politiků pracuje. Jakmile se objeví nějaký problém (různé mzdy řidičů kamionů, imigrace, nyní tedy „dvojí kvalita“ potravin), ihned se vymýšlejí způsoby, jak problém uchopit na unijní bázi. Výsledkem jsou pak řešení, která jsou v příkrém rozporu se zájmy některých států. Řešení různých mezd u řidičů tak spočívá v omezování práce „levných“ řidičů z východní části EU v zemích s vysokými mzdovými náklady (Francie, Německo).

V případě potravin má tak Sobotka ambici být „hybatelem“ změn, které i v této dosud „neprobádané“ oblasti udělají pořádek podle EU. Zatím to ale vypadá, že Jurečka a po něm i Sobotka tvrdí, že ve stejném obalu by mělo být i stejné zboží, přičemž v případě analyzovaných potravin je stejný vlastně jenom obrázek, zatímco text je odlišný. Zdá se tak, že od počátku je tato politika založená na pocitu „ublíženosti“, když říká nám, Čechům, že nás Němci zase „odrbali“. Tím se neliší od jiného problému, který je mnohem závažnější, a to od kvót na uprchlíky. I tady za nás Sobotkova strana bojuje, jak jen může, a s principem „více EU“ nesouhlasí. Chce však ukázat, že za nás bojuje i na poli výživy, a ejhle, náhle by Sobotka chtěl přesně to, co dělá EU v případě migrace - sjednotit pravidla, proti nimž ale v případě migrace razantně bojuje.

Přitom existuje možnost, aby naše kontrolní orgány, kterých máme přehršle, jednaly, pokud by narazily na jakýkoliv problém, který by ohrožoval práva spotřebitele. Podle eurokomisařky Jourové je ochrana spotřebitelských práv v celé EU dostatečná a z Visegradské čtyřky s tím nesouhlasí pouze Sobotka. Kontrolní orgány mají již teď právo zasahovat a stáhnout z trhu zboží, které by vykazovalo jiné vlastnosti, než je uvedeno na obalu. Není mi známo, že by k tomuto kroku bylo přistoupeno. Zřejmě proto, že se obsah neliší od údajů uvedených na obalu.

Bojovníci za stejnou kvalitu potravin však za nás budou bojovat do té doby, dokud je z jejich pozic voliči neodvolají. Už za pár dnů máme šanci.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz