24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Dostane se ČSSD do sněmovny?

19.11.2016

Staronový hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola navrhuje rozdělení funkce premiéra a předsedy strany. Sobotky je mu líto.

Vnitrostranický boj na život a na smrt. Tak vypadá současná ČSSD nejen pro nestranného pozorovatele. Porážka v krajských volbách sice vedla k jakési snaze napravit si reputaci změnami ve vládě, nicméně vše bylo zmařeno tím, jak Bohuslav Sobotka změny ve vládě oznámil, komentoval a nakonec i provedl. Jeho zásadními kritiky jsou ti, kteří se ho na podzim roku 2013 pokusili v památném lánském puči neúspěšně sesadit. Zimola je jedním z mála, kteří se po krajských volbách udrželi ve funkci. Údajně v jeho prospěch zasáhl sám Andrej Babiš, když vyzval krajské představitele ANO, aby Zimolu nevyšachovali ze hry. Hejtman je zastáncem zdanění církevních restitucí a žádal, aby krajská koalice v jižních Čechách byla postavena ze stran, které s touto politikou souhlasí.

Zimola si myslí, že rozdělení pozice premiéra a předsedy strany je jediné řešení, které může fungovat. „Do nových sněmovních voleb by sociální demokracie šla s novým předsedou, který by podporoval svého premiéra a kterého by naopak podporoval premiér,“ řekl Zimola. Na místo nového šéfa ČSSD by se podle něj jistě našli zájemci.

Má jistě pravdu v tom, že by o post předsedy mohlo být pár zájemců. Tento režim si vlastně vyzkoušela v roce 2010 i ODS, když několik měsíců před volbami odstoupil z pozice předsedy Mirek Topolánek a stranu vedl do voleb místopředseda Petr Nečas. Topolánek ovšem v té době již nebyl předsedou vlády, jeho vládu svrhnul během jara 2009 Jiří Paroubek a poté vládla takzvaná úřednická vláda.

Neodbytně se tak vkrádá na mysl otázka, zda současná situace ČSSD není až nápadně podobná té, v níž se nacházela ODS před šesti lety. Víme, že Petr Nečas dovedl svou vládu až ke své demisi v červnu 2013, když propukl skandál zorganizovaný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím. Dnes se o něm mluví jako o kauze nezaplacené darovací daně za dárky pro současnou Nečasovu ženu Janu. Zimola si může myslet, že by mohl převzít roli šéfa ČSSD a že mu jeho úzká vazba na prezidenta Miloše Zemana pomůže udržet slušný volební výsledek ve volbách na podzim 2017. Je to tedy jasná orientace ČSSD na jejího někdejšího předsedu a současného prezidenta, která může podle Zimoly zachránit ČSSD před krutou porážkou.

Teoreticky to sice vypadá docela nadějně, situace má ale několik háčků. Ne všichni voliči ČSSD jsou nakloněni politice Miloše Zemana a nejvíce kritičtí jsou vůči ní vzdělanější levicoví intelektuálové, které dosud ve vládě reprezentoval Jiří Dienstbier. Jeho odvoláním si chtěl Sobotka naklonit Zemana, ale s tím, že mezi ČSSD a Hradem jsou i jiné pohledy na různé politické otázky. Zimola by zřejmě vedl ČSSD zcela v duchu podpory Zemana, mohl by tímto krokem získat ty, kteří v krajských volbách volili koalici SPD-SPO Tomia Okamury a Jana Veleby. Mohl by ale ztratit ty, kteří Zemana nepovažují za terno. Výsledek by tak mohl být ve stylu „nula od nuly pošla“.

Pokud by v ČSSD zvítězil pokus o dvojvládí s premiérem Sobotkou a předsedou Zimolou(?), jen naivní člověk by věřil v idylické vztahy. Opět se nabízí paralela s osudem ODS. Václav Klaus jako zakladatel ODS se od Topolánkovy ODS zcela distancoval a kritizuje ji i s Petrem Fialou včele. Miloš Zeman sice není zakladatel ČSSD, ale má zásadní zásluhu na jejím vzestupu v devadesátých letech minulého století. On by v situaci dvojvládí v ČSSD nebyl neutrální a jasně by stranil novému předsedovi. Měsíce dvojvládí by pravděpodobně připravily ČSSD o další voliče a strana by se musela vážně obávat, zda vůbec dosáhne na dvojciferný výsledek. Pokud by chtěla takovému vývoji zabránit, bylo by nutné Sobotku co nejrychleji potopit, zbavit se ho jako premiéra a nechat Zemanem jmenovat nového premiéra v období sjezdu ČSSD na jaře příštího roku, který by se současně stal novým předsedou. Pak by mohla mít ještě šanci na dvouciferný výsledek, i když na vítězství to asi stačit nebude.

Zdá se proto, že Sobotkovy dny jsou tak jako tak sečteny. Buď dovede ČSSD k porážce ve volbách do poslanecké sněmovny a poté bude odstraněn z vedení, anebo se změna na postu předsedy strany i premiéra odehraje na jarním sjezdu ČSSD. Za stále pravděpodobnější variantu považuji Sobotkův pád před volbami na jarním sjezdu ČSSD.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz