19.4.2024 | Svátek má Rostislav


POLITIKA: Dost bylo lavírování!

1.6.2018

Podpořme Izrael stejně jako Američané

Donaldu Trumpovi nemůže přijít většina evropských politiků na jméno. Já si ho ale za některé jeho kroky naopak cením. Zejména za ty, které se týkají Izraele. Po osmi letech Baracka Obamy je Amerika opět spojencem Izraele.

Bohužel to v posledních letech neplatí o Evropě (Západu). Nebudu radši ani připomínat desítky protiizraelských rezolucí, které za značného přispění Francie, Velké Británie a dalších západoevropských států prošly v OSN, Evropské unii nebo v UNESCO. Z Izraele se stal na mezinárodní půdě otloukánek.

mit1

Nechtěl jsem původně žádnou protiizraelskou rezoluci připomínat, ale zmíním jednu z loňského prosince. Pro rezoluci, která kritizovala americké uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, hlasovalo 128 zemí, dalších 35 se hlasování zdrželo a na stranu USA a Izraele se postavilo pouhých devět států. Jak hlasovaly evropské státy v OSN?

Ani jeden se nepostavil proti rezoluci. Opravdu ani jeden. Česká republika a dalších šest států se alespoň zdrželo hlasování, ale jinak všechny ostatní to aktivně odsoudily a teď si stěžují, že se s námi Američané nechtějí kamarádit. Kapitola sama pro sebe je faktický přesun americké ambasády do Jeruzaléma a následné násilnosti v pásmu Gazy, při kterých zemřelo několik desítek lidí.

Z arabských zemí a levicových západních kruhů se ozvali tradiční kritici Izraele, kteří jej obviňovali z vraždění nevinných lidí. Jenže tak to přece nebylo. Později se ukázalo, že většina obětí byli členové teroristického hnutí Hamás, které má samo na svědomí řadu nevinných oběti z řad Izraelců. Ostatní se nechali zneužít v rámci nenávistné kampaně a někteří za to bohužel zaplatili i životem.

Izrael je jedinou demokratickou zemí na Blízkém východě a jako takový čelí dnes a denně nenávisti okolních arabských států. Přesto v něm svobodně žijí statisíce Palestinců. Mimochodem v jaké arabské zemí mají Židé taková práva jako právě Palestinci v Izraeli? Zkrátka a dobře, primárně v Gaze útočilo hnutí Hamás a Izraelci se bránili.

A brání se už sedmdesát let. Naštěstí vždy úspěšně, byť je to stojí miliardy dolarů a tisíce zmařených životů dětí, žen i mužů. Jsem rozhodně pro, abychom s Izraelem vyjádřili solidaritu a po vzoru Američanů přesunuli naši ambasádu do Jeruzaléma. Napravili bychom tak i své váhání z prosincového hlasování v OSN.

A měli bychom si taky uvědomit, že mediálně se tu opakuje to, co známe z roku 1938. My sami jsme byli tehdy v kůži Izraele. Podle většiny tisku a západoevropských politiků jsme mohli za násilí v našem pohraničí a k úplnému míru a všeobecné nirváně stačila jen ta Mnichovská smlouva.

mit2

Autor je radní pro školství za ODS, Praha 4