22.5.2018 | Svátek má Emil


POLITIKA: Daňoví čarodějové

1.8.2014

Ani ne týden poté, co skončil trapný pokus části ČSSD „zlevnit pohonné hmoty“ snížením spotřební daně, což by státní kasu připravilo podle ministra financí Andreje Babiše až o 14 miliard korun, je tu další plán. Tentokrát na zvýšení spotřební daně a opět v tom jede ČSSD.

Nová daň se má jmenovat „ropná bezpečnost“ a jejím smyslem má být úhrada nákladů na udržování hmotných rezerv (tj. právě paliv), které jsou v současnosti hrazeny z rozpočtu. Má se jednat asi o třicetník z litru pohonných hmot a stát by tím získal asi 1,4 miliardy korun, které dosud vydává na správu hmotných rezerv.

Celá tato tragikomedie se spotřební daní a nyní s „ropnou bezpečností“ ukazuje, že ČSSD již naplno nastoupila na cestu k pěti procentům v příštích sněmovních volbách. Postupuje v ní rozklad ne nepodobný někdejšímu rozkladu ODS.

Připomeňme, že „daňovou rošádu“ zahájil Stanislav Huml (KSČ, pak VV a nyní ČSSD) úvahou o tom, že by Češi a Češky danící svůj příjem v zahraničí, měli přijít o státní občanství. Měl na mysli Petru Kvitovou, která krátce před tím vyhrála podruhé tenisový Wimbledon a udělala Česku propagaci za miliardu, možná i dolarů.

Poté se blýsknul Milan Urban, který při projednávání zákona o tak zvané „zelené naftě“, vpašoval do zákona snížení spotřební daně o asi 2 Kč na litr pohonných hmot a doslova tak „oloupil“ státní kasu o 14 miliard korun. Bohuslav Sobotka pak hlasování svých kolegů zpochybnil tím, že údajně „nevěděli“ o čem hlasují. To je ale doslova kouzlo nechtěného! Obávám se, že poslanci, a nejen ČSSD, nevědí, o čem hlasují při jakémkoliv zasedání parlamentu.

A nyní tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází s návrhem na „ daň ropné bezpečnosti“. Osobně to považuji za naprostý nesmysl a „hraní si“ si s čísly. Stát hmotné rezervy spravuje s nějakým nákladem a musí je zaplatit z výběru daní. Pokud by MPO navrhlo, aby se část z výběru spotřební daně neutratila na spotřebu (důchody), ale použila se právě na zaplacení správy hmotných rezerv, ještě bych to pochopil. K tomu ale není třeba zavádět nové daně. Tak, jak to je zamýšleno, se jedná zcela jednoznačně o zvýšení daňové zátěže. Jestliže si navíc uvědomíme, že se o tom hovoří tři dny poté, co byl „spláchnut“ návrh na snížení spotřební daně poslance ČSSD, je z toho patrné naprosté selhání jakékoliv smysluplné organizace poslanců ČSSD.

Milan Urban tak nepochybně nastoupil cestu někdejší experta ODS Vlastimila Tlustého. Mohl bych z toho třeba mít i škodolibou radost jak že se ti levičáci zase „vyznamenali“. Místo ODS však dnes máme v parlamentu ANO 2011, jen aby po rozkladu ČSSD nevstoupilo do parlamentu NE 2014 .

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czKřehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Diskuse


P. Papež
10:19
1.8.2014

A. Bocek
7:29
1.8.2014

P. Čech
8:32
1.8.2014

V. Kain
14:05
1.8.2014

P. Čech
15:51
1.8.2014

počet příspěvků: 7, poslední 1.8.2014 03:51

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.