16.8.2018 | Svátek má Jáchym


POLITIKA: Čunkův úspěch je závislý na druhých

20.12.2006

Nedávno proběhlý Mimořádný sjezd KDU-ČSL dostál svému jménu. Razance změny vedení a budoucí orientace lidovců je historicky mimořádná. Po letech pozvolné kontinuální programové i personální profilace a přizpůsobování měnícím se podmínkám na politické scéně došlo k ostré diskontinuitě. Staré vedení bylo nahrazeno novým s výrazně odlišnou charakteristikou. Přes homogennost nového předsednictva KDU zůstal vliv oponentů mezi poslanci a senátory značný. Zatímco na nedávném Kongresu ODS byla ve vzduchu nervozita u lidovců šlo o nevraživost na hranici nenávisti.

Starostové místo poslanců

Do vedení strany tradičně ovládané poslanci, vtrhli lidé formovaní komunální politikou. V minulém vedení byli čtyři poslanci, předseda Miroslav Kalousek, první místopředseda Jan Kasal, Cyril Svoboda a Milan Šimonovský (původně senátor), dva komunální reprezentanti, zástupce pardubického hejtmana Roman Línek a za Moravskoslezský kraj Pavol Lukša.

V novém vedení je pouze poslankyně Vlasta Parkanová. Předseda Jiří Čunek, první místopředseda Línek a Juránek jsou zformovaní komunální politikou s jejími klady i zápory. Místopředsedové Marián Hošek z Prahy a David Macek z Brna mají zkušenosti s krajským zastupitelstvem. Oba jsou zajímavými představiteli velmi okrajových prvků v KDU.

Hošek přešel do KDU z KDS a už mnoho let stojí v čele pražské organizace, známé svojí levicovostí. Jako jediný lidovec seděl čtyři roky mezi sedmdesáti zastupiteli v pražském zastupitelstvu. Výsledek červnových sněmovních voleb, v nichž lidovci spadli v Praze pod pět procent, ho nepoučil, místo rozumné dohody s SNK ED nechal stranu neuspět. Praha se tak přiřadila k několika severočeským regionům, kde lidovci nemají krajského zastupitele.

David Macek je mladou nadějí lidovců, jeho vzdělání i jazykové vybavení převyšuje zbytek celého vedení. Osobou není v KDU neznámou, jinak by nemohl získat v roce 2002 výborné čtvrté místo na její kandidátce do Evropského parlamentu. Všechno naznačuje, že má před sebou velkou kariéru. Pokud si udrží schopnost nikoho si nepohněvat a neohrozí klíčové hráče, pak si bude moci vybrat mezi českým a evropským parlamentem.

Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a zástupce pardubického hejtmana Roman Línek jsou mimořádně vlivní regionální politici, kteří to umí i na ministerstvech. Po šesti letech ve vedení krajů je však zná veřejnost jen u nich „doma“, a to často jako mistry kompromisů a neoriginálních řešení.

Vlasta Parkanová si několik měsíců udržuje čelné místo v žebříčku obliby u veřejnosti. Jako ministryně spravedlnosti za ODA po Janu Kalvodovi za sebou viditelnou stopu nezanechala. Politický instinkt projevila snad jen pohotovým přechodem z topící se ODA do KDU.

Křesťanští sociálové

Politika strany se po sjezdu vychýlí do leva, směrem k pragmatismu a jednoduchým řešením. Hlavní akcent strany se přesune k sociální politice. Křesťanská demokratická unie se fakticky promění v Křesťanskou sociální unii (KSU). Tento model může být úspěšný. Spojení neokoukaných tváří úspěšných komunálních a regionálních politiků zvyklých rázně problémy řešit se sociální problematikou a umným populismem jistě zaujme. Propojení to je i u nás známe ze sousedního Bavorska, kde křesťanští sociálové dominují desítky let politice kombinací rázného vystupování, efektivní sociální a ekonomické politiky, reprezentací zájmů důležitých menšin (např. sudetští Němci) a na hranici balancujícím populismem oslovujícím pravicové i levicové nespokojence. Např. jedním z programových přístupů CSU je, že na pravo od nich je už jen zeď.

Vláda, volby nebo problémy

O úspěchu Čunka rozhodne, zda se mu podaří minimalizovat vliv současných poslanců. Ti mu ve své velké většině nejsou nakloněni a budou sabotovat kroky, které by jej posilovaly a činily úspěšným. Řešením rébusu je poslance obejít. Bude-li Čunek ministrem, může si kolem sebe na ministerstvu vytvořit důležité mocenské centrum a udržet zajímavost pro média pro odeznění tématu stěhování nepřizpůsobivých občanů. Když vznikne vláda ODS-ČSSD a KDU, pak se bude opírat o dostatečnou většinu ve sněmovně a hlasy odbojných lidoveckých poslanců budou téměř bezcenné. Naopak, v tuto chvíli vyjednávaná pravostředá vláda stojících na několika přeběhlících od ČSSD mu nemůže vyhovovat. Byla by na hlasech poslanců KDU životně závislá.

Pokud vláda s účastí KDU nevznikne, pak Čunek podpoří předčasné volby. Byť jde pro lidovce o značné riziko, potřebuje obměnit složení poslaneckého klubu o loajální kolegy.

Nejhorší variantou je pro nového předsedu KDU dlouhodobá existence vlády bez účasti lidovců. Lidovci by se nedobrovolně dostali do pozice lídra demokratické opozice a názory senátora – předsedy strany by byly méně zajímavé než názory poslanců atakujících vládu ve sněmovně. Podobnou nepříjemnou zkušeností si prošel senátor – předseda Topolánek, donucený využívat zázemí kanceláře předsedy poslanců ODS Tlustého.

Talent na malém prostoru

Čunek se zdá být velmi schopným politickým hráčem, karty které má v ruce (počet poslanců KDU) však na velkou hru nestačí. První jeho kroky prokazují značný politický talent. Připomeňme si z minulosti, že v době začínající deziluze a restriktivních balíčků v červenci 1997 vyskočila podpora pro ODA na čtrnáct procent. To ji čtyři měsíce vedl neokoukaný nový předseda Michael Žantovský. Ve volbách za deset měsíců už ODA ani nekandidovala.

V postavě nového předsedy získala česká politika velmi zajímavou figuru. O Čunkově úspěchu však budou rozhodovat především okolnosti a lidé, které nemá pod kontrolou.

Psáno pro LN

(autor je právník a politolog, předseda Institutu K.H. Borovského, osobní web www.milanhamersky.cz)

Milan J. Hamerský


Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Diskuse


počet příspěvků: 13, poslední 20.12.2006 10:01

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.