24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Co se neprojedná do voleb...

30.6.2017

... to přijde na pomyslný politický kompost

Na programu probíhající schůze Sněmovny je 137 zákonů a smluv. Pětatřicet z nich chce každopádně koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL dotáhnout do úspěšného konce.

Písemný seznam neexistuje, přesto se dá odhadnout, odkud vítr vane. Totálně upozaděny a nejspíš odsouzeny k politické eutanazii jsou návrhy opozičních poslanců. Co se totiž neprojedná do voleb, přijde na pomyslný kompost. Nová Sněmovna vždy začíná s čistým stolem.

Zelenou má legislativa, kterou se lze blýsknout před voliči. Doba je ale tak divná, že se strany opírají o témata související s bezpečností, represí a národovectvím.

K prioritám, o nichž se ví, například patří úplně zbytečný, leč Sněmovnou čerstvě schválený ústavní zákon o bezpečnosti České republiky, který má dát proškoleným majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout při zajištění bezpečnosti státu. Stejně tak Sněmovna v úterý přehlasovala Senát, jemuž se nelíbila novela zákona o cizincích, jež jde proti mezinárodním závazkům, které jsme přijali.

Nedivil bych se, kdyby se ještě zrodilo i nějaké další bojovné usnesení proti uprchlickým kvótám, za něž jsme na základě evropského práva popotahováni Evropskou komisí.

Větší část politické reprezentace má pocit, že tudy vede cesta k voličským srdcím. Třeba na rozdíl od antikorupčních zákonů. Je až groteskní, jak se koalice angažuje v destruování registru smluv nebo jak mávla rukou nad vyššími pravomocemi Nejvyššího kontrolního úřadu či novelou zákona o státním zastupitelství.

Z hlediska nejsilnější vládní strany, sociální demokracie, zaráží, jak pustila k vodě nebo – lidově řečeno – odflákla některé ze sociálně laděných norem. Namátkou dětské přídavky, jež vždy chtěla mít plošné a náležející dítěti, zvýšila jen u prvního a druhého potomka, a navíc to podmínila zaměstnáním rodičů.

Smůlu má zálohované výživné, které mělo pomoci samoživitelkám, jež se nejsou s to domoci alimentů od otců svých dětí. Plán ministerstva práce a sociálních věcí byl, že finančně zaskočí stát, a pak si sám na neplatiče došlápne.

Dnes totiž není výjimkou, že děti z rozvrácených rodin nemají ani na obědy ve školních jídelnách. Přitom ČSSD v kampani zdůrazňuje, že by se měly zahlazovat sociální rozdíly související se základním a středním školstvím.

Dalším profilovým námětem oranžových je dostupné bydlení. Sobotkova vláda však nedokázala prosadit ani sociální byty. Rozpory panovaly mezi koaličními resorty, ale i mezi sociálními demokraty ve Sněmovně, Senátu a regionech. A to už dávno nejsou sociální byty pouze řešením situace bezdomovců či Romů, ale i seniorů, samoživitelek nebo mladých rodin v nouzi.

Žádný kabinet není stoprocentně úspěšný. O tom, který stříhá metr nyní, by navíc klidně šlo hovořit jako o plodném a výkonném. Jen to finále mohlo být elegantnější. Vždyť ještě důležitější než bezpečnost chrastící zbraněmi je bezpečnost sociální, vázaná na efektivní a maximálně dostupné veřejné služby, od zdravotnictví, přes vzdělání až po policisty v ulicích a vojáky v kasárnách. Nemluvě o solidních mzdách a důchodech.

Dá se chápat, když koalici v závěru volebního období rozkližují odlišné ideové důrazy stran jdoucích více doprava a stran jdoucích více doleva. Běžné též je, že si partaje schovávají některé špeky pro volební kampaň. Přesto je zajímavé, že shodnout se na nejabsurdnějších prioritách nedělá babišovcům, sociálním demokratům a lidovcům problém.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus