24.4.2024 | Svátek má Jiří


POLITIKA: Církevní restituce a transparentnost!

8.2.2012

Česká vláda schválila návrh na provedení "církevních restitucí". Dávám to označení do uvozovek, protože ve skutečnosti se jedná o daleko širší téma, které zahrnuje téma majetkových restitucí, a to jak v naturální, tak také v peněžní podobě, a dále také neméně významné téma odluky církví od státu a vzájemného vypořádání mezi jednotlivými církvemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o téma velmi rozsáhlé a jde v něm o stovky miliard Kč, slušelo by věci daleko více transparentnosti.

Nechci se zatím věnovat samotnému návrhu a vynášet nad ním hodnotící soudy, a to ani kladné, ani záporné. I když na to také svůj názor mám. Jde mi o to, jak je toto velké téma ze strany vlády zcela nedostatečně transparentně předkládáno.

Provedl jsem si rešerši veřejně dostupných informací k tomuto tématu a musím konstatovat, že kromě návrhu zákona, připojené předkládací zprávy a velmi obdobného textu z doby Topolánkovy vlády, není veřejnosti k dispozici téměř nic. To je myslím velmi špatné a nepřijatelné. Přitom vlády k podstatným tématům zřizují samostatné vysvětlovací weby a věnují velkou pozornost komunikaci s veřejnosti. U tématu církevních restitucí toto zcela chybí. Proč?

Z českých médií jsem se dozvěděl, že existují právní posudky týkající se právního postavení církevního majetku. Tyto posudky si údajně objednaly české vlády. Rovněž údajně existují znalecké posudky, které si opět objednaly české vlády a které měly za cíl ocenit majetek, který má být předmětem finančního vyrovnání. Tyto dokumenty ale nejsou nikde veřejnosti k dispozici. Ptám se proč. Je to správné? Podle mého soudu rozhodně nikoliv. Všechny tyto dokumenty by měly být k dispozici, a to okamžitě a ještě před jednáním Parlamentu ČR o předloženém návrhu zákona.

Vyřešení otázky církevních restitucí a všech souvisejících otázek nemůže být dosaženo v situaci, kdy veřejnosti a ani zákonodárcům nejsou dány k dispozici relevantní údaje a podklady. Pokud nebude jasné, jaký statut opravdu měl církevní majetek před rokem 1948 a pokud nebude jasné, jak je tzv. blokovaný majetek oceněn, nemůžeme dospět ani ke spravedlivému posouzení toho, zda je návrh předložený vládou přijatelný nebo nikoliv. Česká vláda a především ministryně kultury by proto měly dát veřejnosti k dispozici všechny dokumenty týkající tohoto tématu.

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora