26.5.2018 | Svátek má Filip


POLITIKA: Chtěl Rath porušit zákon, nebo mate veřejnost?

19.1.2011

Hejtman Středočeského kraje oznámil, že nehodlá nadále přezkoumávat hospodaření obcí. Odbor, který se touto činností zabýval, má být zrušen. David Rath to zdůvodnil snížením státního příspěvku na výkon státní správy v přenesené působnosti. Přesná citace zní takto: „Rušíme bez náhrady odbor, který pro ministerstvo financí kontroloval rozpočty obcí, ať si to ministerstvo financí kontroluje samo…“

Podle tohoto vyjádření by došlo k porušení zákona o obcích a také zákona o krajích. Podivila jsem se, že 9% snížení státního příspěvku by mělo vést k absolutnímu zrušení jedné povinnosti kraje. Když jsem na tuto skutečnost upozornila, přispěchala mluvčí Středočeského kraje s pozměněnou interpretací. Podle ní existují dva druhy přezkumů, roční a měsíční. První bude zachován, druhý bude zrušen, protože od roku 2009 přešla tato povinnost na ministerstvo financí. Škoda tedy, že hejtman David Rath tuto „přesnější“ informaci neoznámil ihned ve svém původním vyjádření.

Pro jistotu jsem se ale informovala na ministerstvu financí, které mi sdělilo následující informaci: „Krajský úřad vykonává přezkoumání hospodaření obcí převážně formou dvou dílčích přezkoumání (první dílčí přezkoumání ještě v přezkoumávaném roce a druhé dílčí přezkoumání za zbývající část roku v roce následujícím). U obcí, které mají méně než 800 obyvatel a nevykonávají hospodářskou činnost, vykonávají krajské úřady přezkoumání jednorázové.“ Tedy nic takového, o čem hovoří mluvčí kraje. A následuje klíčová věta: „Tato činnost je Středočeským krajem zabezpečována i v roce 2011.“

Můžeme si tedy jen klást otázku, proč hejtman a mluvčí krajského úřadu vypouštějí do médií informace, které neodpovídají realitě. Buď se jedná o kombinaci nešikovnosti a selhání komunikace uvnitř úřadu, nebo se David Rath snažil ukázat větší ramena, než ve skutečnosti má. Anebo změnil svůj původní záměr, když byl upozorněn, že by jím porušil zákon.

V každém případě by mě mrzelo, že v době, kdy panuje všeobecná snaha o větší transparentnost veřejných rozpočtů, by Středočeský kraj rezignoval na svou kontrolní funkci.

Autorka je poslankyně, předsedkyně středočeské TOP 09

Helena Langšádlová


Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Diskuse


F. Eliáš
21:35
19.1.2011

J. Malá
17:46
19.1.2011

S. Maršálek
19:17
19.1.2011

Z. Rychlý
9:47
19.1.2011

počet příspěvků: 5, poslední 19.1.2011 09:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.