18.7.2018 | Svátek má Drahomíra


POLITIKA: Chce KDU uspět v prezidentské volbě?

5.4.2017

Co takhle nasadit hejtmana Jiřího Čunka?

Pomalu a jistě se nám přibližují druhé přímé prezidentské volby. Asi největším, avšak nikoliv neporazitelným favoritem je bezesporu pan Miloš Zeman. Jeho hlavním soupeřem bude, alespoň dle většiny politických komentátorů, zejména Miloš Zeman sám a především jeho nedobrý zdravotní stav.

Mnozí politici a novináři se „baví“ tím, že shánějí jakéhosi všelidového anti-Zemana. Nejlépe nepolitika!

Zatím v tomto závodě vítězí Michal Horáček, nicméně se objevují jména další, např. předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš. Předseda Akademie je sice váženým mužem a vědcem, nicméně stejně jako zmíněný M. Horáček bez výraznější politické zkušenosti. V nadsázce konstatováno, řídit stát není jako řídit Fortunu.

Je nerozum hledat nepolitika

Hledání nepolitika pokládám za opravdu bláhové! Stejně jako nechceme, aby nám zuby vrtal ne-zubař či tašky na střechu našeho domu pokládal ne-pokrývač anebo nás zastupoval před soudem instalatér místo advokáta, nepokládám za rozumné, aby se prezidentem stal jakýsi nový nezkušený nepolitik.

I když nepatřím mezi Zemanovy příznivce, hledání nepolitického anti-Zemana pokládám za možná ještě hloupější.

Jak jsem už naznačil výše, hlavou státu by se měl, dle mého dlouhodobého názoru, stát rozhodně politik nebo politička .

KDU vyklízí prostor?

Je zajímavé, že o svém budoucím kandidátovi zatím mlčí vlivní vládní lidovci. V řadách křesťanských demokratů vidím jednu osobnost, která by se Zemanovi zdárně postavit mohla.

Je to výrazný a volebně velice úspěšný lidovec Jiří Čunek.

Politik, jenž vloni vyhrál volby krajské, dále pak v roce 2014 volby komunální a v r. 2012 ve svém obvodě volby senátní.

Vím, mnohým lidem (a dokonce i lidovcům) leží Čunek takříkajíc v žaludku. Ani já přirozeně se všemi Čunkovými výroky nesouhlasím. Nicméně pro přímou prezidentskou volbu se jedná de facto o ideálního kandidáta. Hlavně jde o politika srozumitelného, což mnohým anti-Zemanům prostě chybí.

Volič je ze své prapodstaty konzervativní, proto většinou nerad kupuje (resp. volí) zajíce v pytli. Což v případě mnohých nových osobností bez politické minulosti zejména u starších voličů relevantně hrozí.

Osloví i Zemanovy věrné?

Zajímavou alternativou by Jiří Čunek mohl být i pro bývalé Zemanovy voliče – mnoho názorů mají společných (vycházejících z tzv. zdravého selského rozumu), avšak takřka o generaci mladší Čunek má bezesporu více energie na jejich prosazování. Pro politika ideální věk 58 let by řada voličů mohla ocenit.

Samozřejmě si nemyslím, že by Čunek (stejně jako další kandidáti) mohl získat větší počet hlasů z nejtvrdšího Zemanova jádra nejvěrnějších, nicméně mnohé umírněnější Zemanovy voliče by Čunek oslovit skutečně mohl. Nezapomínejme, že vlažných a umírněných voličů je vždy matematicky většina, byť nepochybně ne tolik mediálně viditelná.

Čunkovi se někdy vyčítá, že je populární pouze na Zlínsku a zbytek ČR ho nepodporuje, v tom by jistá jeho slabá stránka skutečně mohla být. Nicméně pakliže si uvědomíme, jak se před první přímou volbou politologové „vysmívali“ Miloši Zemanovi, že volby neprobíhají jen v kraji Vysočina, tak by Čunek tento svůj regionální handicap mohl, za pomoci kvalitní předvolební kampaně odstranit.

Autor je VŠ pedagog a právníkDiskuse


J. Dvorská
13:41
5.4.2017

B. Michal
10:48
5.4.2017

R. Morava
13:36
5.4.2017

A. Alda
10:30
5.4.2017

P. Rudolf
10:08
5.4.2017

M. Těhanová
10:15
5.4.2017

A. Reček
13:25
5.4.2017

M. Valenta
9:32
5.4.2017

J. Jurax
0:01
6.4.2017

T. Vodvářka
5:18
5.4.2017

M. Prokop
9:13
5.4.2017

V. Klepetko
9:40
5.4.2017

P. Rudolf
10:14
5.4.2017

počet příspěvků: 24, poslední 6.4.2017 12:06

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.